| Denisaa a întrebat:

Buna!
Am 15 ani si as vrea sa ma apuc de cantat la chitarabig grin
As vrea sa stiu de la cei ce au experienta sau stiu ceva despre asta.
Nu e prea tarziu sa invat?
Si cam cat ar costa o chitara?
Alte detalii ce credeti voi ca ar trebui sa le stiuhappy
Multu:*

13 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Nu e niciodata prea tarziu sa inveti, mai ales daca ai rabdare si iti place.Si eu m-am apucat pe la 14 ani de chitara.Pai...in principiu, de pe la 300 de lei in sus, dar daca te apuci sa cauti bine, gasesti si pe la 200.[am vazut recent pe un site o chitara clasica, acum nu stiu cat mai costa si cu transport]. Oricum, mai bine iei pe cineva care se pricepe ca sa o incerce daca e buna sau nu, altfel patesti ca mine, chitara de vreo 700-800 de lei care suna ca naiba.
Succes.>big grin

| Jane a răspuns:

Buna! Este foarte frumos daca vrei sa iti cultivi acest hobby si sa stii ca nu este deloc tarziu. O chitara buna costa in jur de 400-500 de lei si cel mai bine ar fi sa incepi pe una clasica, pentru ca te dor mai putin degetele. Si e bine sa stii ca la inceput o sa faci basici si bataturi, dar dupa ce canti mai mult timp, nu o sa te mai doara. Si cel mai important este sa nu te dai batuta, pentru ca e cam enervant la inceput cand nu iti ies acordurile si te dor degetele. Sper ca nu o sa renunti si ca iti va palcea instrumentul. Sper ca te-am ajutat!

| dragos12 a răspuns:

Www.rgc.com gasesti aici ce vrei

| VadSuneteAudCulori a răspuns:

Nu este prea trz...eu m-am apucat din cls a 6.si acum sunt a 7. dupa doua luni am inv sa cant ca o prof...eu am dat pe o chitara cu tot ce trebuie 312 lei(reducere)
http://www.senia.ro/gpk-ags722-bk-set-chitara-acustica-behringer-16424-3/ cu asta am inceput si vreau sa imi iau o chitara electroacustica!

| Florin_6699 a răspuns:

Eu am 20 de ani si acum mi-am cumparat o chitara, putin mai veche dar foarte buna, e din 1986 e chitara sovietica e in stare foarte buna si nu am dat pe ea numa 80 lei, am gasit-o pe www.okazii.ro, e chitara acustica, nici eu nu stiu sa cant la ea dar acum ma duc sa iau ore la biserica cu un baiat care face liceul de arta si face ore cu cel mai bun profesor din judetul Bihor, deci nu-i stres poti sa inveti si la 60 de ani sa canti la chitara, app la chitara acustica poti sa canti si melodii gen "plec pe marte" cu chelu si smiley. app am vazut un filmulet pe cineva care canta la chitara acustica sau electro-acustica cu 360 de batai pe minut :D

| OnlyGirl a răspuns:

Nu e deloc prea tarziu si eu fac chitara de 1 an, pai depinde ce chitara vrei daca vrei sa canti muzica usoara ex holograf, voltaj, etc iti trebuie chitara acustica car costa cam in jur de 400 de lei

succes sper sa inveti repedekiss

| v1sE a răspuns:

Nu e prea tarziu, din cate stiu eu de un prieten o chitara nu e prea scumpa la mana a2a gasesti si la 200-300 lei nu neaparat iti trebuie una noua, trebuie doar acordata corespunzator.

PS: Te astept sa-ti inregistrezi primul solo laughing) :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este prea tarziu. poti invaza sa canti la chitara la orice varsta.eu invat din clasa a 3-a si acum sunt intr-a 6-a.eu am dat pe chitara acum 4 ani in jur de 300 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu e deloc tarziu. Eu am o chitara de la Hora Reghin pe care am dat in jur de 300 de lei(noua). Nu sunt scumpe si sunt chiar frumoase.
Poti lua lectii de pe internet: www.tabulaturi.ro
www.cursuridechitara.blogspot.com (este chiar foarte bun).
Dupa ce inveti notele principale, poti cauta pe net cateva cantece mai usoare(le gasesti pe tabulaturi). Indiferent ce-ai face, fara un profesor nu vei reusi mare lucru.:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O chitara coasta de la 1200 in sus

| tesss a răspuns:

Uite un link http://www.soundcreation.ro/chitare-chitari-acustice-set -chitara-acustica-cid9_994/hora-reghin-standard-m-id4602. html si nu e prea tarziu

| tesss a răspuns:

http://www.soundcreation.ro/chitare-chitari-acustice-set -chitara-acustica-cid9_994/hora-reghin-standard-m-id4602.html. si nu e prea tarziu

| StefyDenis a răspuns:

Si eu as vrea e o activitate buna si frumoasa.