| Mariuka23 a întrebat:

Sunt chitarista pe o chitara electro-acustica si am o intrebare: as vrea sa invat o melodie iar acordajul piesei este: G D A# F C G. Daca fac acest acordaj pe chitara mea, este posibil sa mi se rupa corzile? Mentionez ca nu am schimbat niciodata corzile si nu este chitara bariton.
Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

N-am mai auzit sa se foloseasca acordajul asta. Dupa ore bune de studii (1 minut) pe internet, am inteles ca acordajul asta e de fapt standard, dar se foloseste un capo pe fretul 3. E si logic, fretul 3 coarda MI este sol, fretul 3 coarda si, este re, fretul 3 coarda sol este la#. Chitara bariton e inversul a ceea ce-ti trebuie, tie iti trebuie o chitara foarte mica cu corzi foarte subtiri ca sa urci acordajul cu 3 semitonuri.

| Mariuka23 explică (pentru Thunderstruck):

Aceasta este melodia pe care as vrea sa o cant. Intr-adevar, am incercat sa o cant pe Standard Tunning si a sunat aproximativ la fel. Am incercat ieri sa acordez chitara pe acordajul asta: G D A# F C G, si incercand sa acordez coarda E (cea subtire), in G, mi s-a rupt coarda... Stiu ca am facut o mare prostie, si in ziua aceea incercasem o gramada de tunnings. Probabil ca piesa trebuie cantata in Standard, iar acordajul era scris aiurea. Dupa ce imi pun alta coarda Mi (subtire), o sa cant melodia in Standard. Multumesc pentru raspuns! Acum m-am lamurit.
https://www.youtube.com/watch?v=PLXufQA6KXw

1 răspuns: