| biancabellaa a întrebat:

Vreau sa imi cumpar chitara! Ce imi recomandati? Sunt incepatoare si sincera sa fiu nu am tinut niciodata o chitara in mana, dar as vrea sa invat! Ce imi recomandati? Eu ma gandeam la setul acesta: http://www.fly-music.ro/......natur.html Voi ce spuneti?

4 răspunsuri:
| Bogdanel97 a răspuns:

Salut. Eu iti recomand o acustica sau clasica. Eu cant pe clasica, dar nu am investit foarte mult in ea (intre 200 si 400 lei ) deoarece cand esti la inceput poti sa mai rupi din corzi (acum depinde si ce corzi are, corzile de nylon mi se par cele mai ieftine). Eu mi-am cumaparat-o de la Hora Reghin. Mai tarziu poti trece si pe acustica sau electrica. Nu investi multi bani la inceput in ea (mai mult de 500lei). Parerea mea. Sau, ia legatura cu un profesor de chitara si vorbeste cu el, ca sa iti dea mai multe detalii.
Iti dau un site: http://www.hora.ro/ro/chitara_clasica_sm45.html Succes. :)

| biancabellaa explică (pentru Bogdanel97):

Dar care corzi sunt cele mai bune?

| Bogdanel97 a răspuns (pentru biancabellaa):

Nu prea conteaza corziile
Clasica are corzi de nylon.
Acustica corzi de metal,(si suna mai inalt fata de clasica)
Si electrica parca din ceva metal mai special.
Eu am clasica si is multumit de ea. Numai ca, corzile de nylon se lungesc mai mult decat celelate. Deci e posibil sa se dezacordeze (nu foarte tare) mai des, pana o sa isi stabilizeze tensiunea.
Corzile de nylon is mai ieftine. (inca nu le-am schimbat, dar am vazut ca ajunge undeva pana in 12 lei tot setul de corzi de nylon, si separat parca in jur de 2-3 lei daca mai tin bine minte)