| Aicilef a întrebat:

Care este cel mai greu instrument muzical(se invata sh se canta cel mai greu)? Dar cel mai usor?batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Daca nu ai putina inzestrare, toate sunt grele, dar cel mai dificil este pianul.

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Vizitiul):

Eu cant la pian, si nu mi se pare asa de greu, dar trebuie sa ai pasoune si sa inveti multtttt... Depinde la car vrei sa te limitezi

11 răspunsuri:
| AndutzaAndu a răspuns:

Mi se pare că cel mai greu instrument muzical este pianul (de luat lecţii), iar cel mai uşor...nu ştiu, chitara, flautul?laughing
Precizez că nu am luat niciodată lecţii la niciun instrument muzical.

| elena a răspuns:

Toate sunt foarte grele, daca esti afon si usor de invatat, daca mama-natura te-a inzestrat cu ureche muzicala si un talent nativ.

| dulcik a răspuns:

Eu am cantat la clarinet 4 ani de zile mi-a placut enorm de mult si chiar nu mi s-a parut greu si 2 ani la pian

| Iubesc Limonada a răspuns:

Pianul si chitara nu sunt cele mai grelelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai grele sunt pianul si chitara la astea sunt eu si cele mai usoare sunt...ma rog restul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai usor este orga iar cel mai vreau harpa stiu ce zuc sunt profesor de muzica

| Alexinnio a răspuns:

Pianul ar fi unul usor deoarece, ai apasat clapa si a sunat nota clara, dar la chitara daca nu ai apasat cum trebuie se aude nasol nu mai spun de gresirea tastelor.Deci in concluzie instrumentele cu corzi si tobele sunte cele mai grele.

| CatalinaProfaDeViola a răspuns:

Pianul e primul instrument recomandat pentru începători. Deoarece ajungi rapid sa ai mici victorii. Apeși pe clapa iese sunetul. Că sa cânți bine și foarte bine ..trebuie sa studiezi. As spune că la pian e și ușor, sa incepi dar greu sa te perfecționezi, dacă nu studiezi. Instrumentele cu coarde și arcus sunt dificile.happy mereu trebuie sa fi atent la intonație, până ce îți formezi tehnica. Și da! Eu necesar să studiezi că sa îți incorporezi instrumentul in ființa tahappy Marii muzicieni canta și studiaza cit se poate de mult. Muzica e studiu, dedicare, dar și filozofie, matematica, și multă simțire! Succes și spor!

| Andrei345213S a răspuns:

Am studiat 2 instrumente, dar cel mai greu ca teorie este pianul, si ca cântat este chitara. Cele mai ușoar aș spune ca este xilofonul.

| Ionut_Catalin_1998 a răspuns:

Ce pian frate laughing Cel mai dificil instrument este vioara si dupa tambalul, voi aveti ce aveti cu pianul laughing)