| Legolas a întrebat:

Care este cel mai greu instrument muzical?

Răspuns Câştigător
| MisterKat a răspuns:

Primul instrument muzical care imi vine in minte este: pianul. Dar daca te gandesti mai bine, toate instrumentele muzicale sunt grele/dificile daca nu ai aptitudini muzicale.'
O zi buna!
Daniel.

17 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cel mai greu instrument muzical este ''pianul''.

| sorin a răspuns:

Pianul absolut.

| sergiuflore a răspuns:

Din cate stiu eu...la vioara e cel mai greu de invatat! Mult mai greu decat pianul!

| sergiuflore a răspuns:

Cel mai greu instrument muzical este vioara. La pian dupa vreo 5-6 ani poti sa faci toate chestiile, pe cand la vioara iti ia vreo 10-15.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e greu pianul il practic de 4 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca tobele sunt printre cele mai grele, datorita faptului ca un tobosar trebuie sa isi dezvolte in primul rand simtul ritmului (ca orice alt instrumentist) dar cel mai greu e coordonarea si independenta membrelor. Asta e foarte greu, sa faci cu fiecare membru altceva, si sa poti face lucru asta si la tempouri mari. La alte instrumente nu ma pronunt ca la altele ma pricep mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu a pomenit Acordeonul ia ganditi-va! e cel mai greu dupa parerea mea, clapele pe dreapta plus partea cea mai grea butoanele mici rotunde de bass, trebuie sa ai un simt extraordinar sa tii basul fara macar sa vezi vreun buton!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai greu instrunem nu e pianu, orga sau acordeonul, ci Tobele (drums) este cel mai greu si vioara dar TOBA e cel mai greu instrument, ganditi`va ca aveti treaba si cu picioarele nu numai cu mainine sau degetele... si trebuie sa ai ritmuri diferite cu o mana sa bati altfel cu alta altfel si cu piciorul in alt ritm ...deci cumparati-va tobe si vedeti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vioara ma e cel mai greu de invatat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca vioara stiu ce spun eu iau ore de vioara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu va mai bagati sa raspundeti daca habar n-aveti teorie muzicala si ce inseamna aia instrument. Orice profesor expert, si chiar orice om ce stie putina teorie muzicala va spune ca vioara, si este foarte clar. Mari muzicieni au afirmat despre vioara asta, si e si numita: "Regina instrumentelor". Nu degeaba. Ma enerveaza cand niste amatori se apuca sa comenteze fara sa aiba habar. Stati in banca voastra si duceti-va cu tot cu pianul, acordeonul si ce mai aveti voi. Vioara este, e foarte clar si evident

Laur
| Laur a răspuns:

Mai grea decat un pian e o orga care ocupa un perete intreg din bisericile catolice happy

| c4t4lin a răspuns:

Dupa parerea mea : vioara!

| OpreaAdita a răspuns:

Vioara este printre cele "grele". Eu cant la vioara de 6 ani si da, in primii ani a fost mai greu dar din clasa a treia spre sfarsit a devenit usor. Pianul este de 1000000000 de ori mai usor.

| cristi_3966 a răspuns:

Faceti un test : va trebuia un numar de instrumente egal cu acela al oamenilor. Este foarte simplu : aruncati pe fiecare om de la 2000 km inaltime la nimereala un instrument si vedeti care il omoara mai repede. laughing

| dyaana a răspuns:

Nu e adevarat...am intrebat un profesor de la o scoala de ...cursuri (instrumente muzicale) si a zis ca e :1.vioara 2. tambalul
si cred ca are mare dreptate

| alexia541 a răspuns:

Cel mai greu instrument este chitara si dupa ea pianul