| Sophieka a întrebat:

Ce este dincolo, in spatele muzicii, desenelor animate si filmelor de la tv, de la Radio, de la concerte si evenimentele precum "Untold".
Ce este dincolo de obsesia fata de o melodie sau niste versuri care se tot repeta in mintea noastra fara oprire... Aflati aici...Luati-va o ora, strangeti orgoliul care v-ar spune sa nu va uitati, merita vazut :
https://www.youtube.com/watch?v=nxokjT1zNQ4

Va astept sa imi spuneti opinia dupa ce ati vizualizat complet acest material!

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Iarasi timpenii de-astea sinistre? Tot asa era o carticica verde de la ceva greci cu satanismul in muzica rock. Prin anii 90. Si acolo, pe linga muuulte alte timpenii, scria ca in piesa another one bites the dust de la Queen, ascultata invers, e mesajul start to smoke marijuana. Am ascultat-o de MII de ori. Nu fumez nici macar tigari normale.

| Sophieka explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai scormonit ceva timp pana sa reusesti sa gasesti ceva de care sa consideri ca te poti lega.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sophieka):

Absolut deloc. Iar timpenii de-astea tot vad si aud de zeci de ani, ca nu ieri am inceput sa ascult rock/metal. Iar ca sa o bagi in seama pe balena aia care zicea ca cei din Colectiv au meritat ce s-a intimplat trebuie sa fii putin sarac cu duhul, ca sa nu folosesc un termen mai dur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știam de mult că simboluri ascunse exista in muzica, simboluri atât vizuale cât și auditive.

Mai demult am vizionat un documentar care observ că este șters in mod repetat de pe YouTube, deși a tot fost repostat.
Se numea "Demascarea industriei muzicale" și acolo era explicată pas cu pas, metoda prin care cei "de la butoane" din industria muzicală internațională plasează în videoclipuri și versuri, linie melodica, mesaje și simboluri care nu sunt percepute conștient, dar care se infiltrează in subconștient, determinând o persoana să acționeze într-un anumit fel sau să aibă diverse gânduri.
Muzica și industria cinematografica sunt uneltele cele mai folosite pentru manipularea minții umane.

| Ganderoaica a răspuns:

Bravo doamnei O.Barabancea că are curaj să spună asta, să strige in fata si ce credem noi absolventii de cons. despre muzica contemporana! Majoritatea in videoclipuri introduc si fac diferite simboluri, si mai si introduc pe banda mesaje care nu se aud in mod normal daca asculti melodia. A spus si O.Barabancea aici de Beyonce si unul Rambo sau ceva de genul. Fain ca vorbeste de abordarea muzicianului cu mintea in Dumnezeu.

| Sophieka explică (pentru Ganderoaica):

Daca ai vazut tot in podcast, arata un desen animat vechi a la Disney, cu donald duck cred ca era...Dormea ratusca si in spate pe tablou in desen era scris "Illuminati".
Mai sunt si tot felul de scrieri in desene, pe tablouri si nu numai, in scrisori, pe care nu le arata clar si nu stim ce scrie dar acum cred ca stiu... Ceva rugaciuni, invocari ordoane etc...
Daca stau sa ma gandesc, si din desene am capatat mai toti multa agresivitate...Cum ii imitam si cum ziceam : "Poate iti scot limba si ti-o fac de 5 metrii " (cum vedeam in tom si jerry) sau poate iti dau una-n cap de te bag in pamant etc...Sunt niste exemple care imi vin in minte.
Ne-au influentat felul de a fi si mintea destul de mult...E timpul sa ne curatam.

| Sophieka explică (pentru Ganderoaica):

Si daca stii serialul romanesc La Bloc...Eram mare fana, si acum ca adult imi placea sa ma delectez cu ei pana intr-o zi cand am realizat ca in viata mea aduc cam multe gunoaie, ca, cam bat pasul pe loc si ca ei jucau rolul oamenilor din masa.Si daca stii si episoadele acelea in care Nelu si Costel au devenit politisti 2 politisti de tot rahatul...Tot pe ai nostri ii imita si iata ca a devenit real cam tot ce se vedea in episoade.
Intr-unul din episoadele lor, dupa ce Nelu s-a impreunat cu Bela si si-a renovat apartamentul, in living pe tablou era ochiul masonic. Am renuntat si la acest serial si chiar a inceput sa-mi displaca.
Nelu din La Bloc, pe numele lui real Mihai Coada, s-a intors la Ortodoxie si gasesti un podcast bun cu el si Maruta a lui Andra. Tare imi displace de Maruta asta, si intuitea stie ce stie... E "curva". Fara suparare.

| Ganderoaica a răspuns (pentru Sophieka):

Da, stiu ce zici, tot am dat de serialul La Bloc. Cand eram mica nu prea ma uitam la La Bloc, ca ma simteam nervoasa de la el. Vezi ca Mihai Coada a jucat rolul preotului intr-o piesa de teatru ortodoxa, tare fain! Maruta mi-a displacut dintotdeauna fiindca tot balea după Andra prin toate videoclipurile.