| Notyabusinessm8 a întrebat:

Ce ziceti, introducerea vocilor feminine in metal, a fost o greseala sau un progres?
Mie sincer imi place foarte mult acest "progres" in lumea metal-ului. Doro Pesch (solista Warlock) este pur si simplu geniala. Are tot ce`i trebuie: voce, caracter, aspect fizic, etc. La fel si multe alte soliste sau membre ale unor trupe: Tarja Turunen ( o legenda in lumea metalului - fosta solista Nightwish), Angela Gossow ( Arch Enemy), Anneke van Giersbergen ( The Gathering), etc. Acum astept si parerile voastre, si daca e cazul, preferata voastrawinking

8 răspunsuri:
| TheDarkEmpire a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=gWE9YmB8reQ
Vocalul e o fata.
Deci, progres sau greseala?

| Bogdanux a răspuns:

Nu e chiar un progres, ci mai mult o noua fatada a metalului, pe langa multe altele, o fatada chiar buna.

| Paulla a răspuns:

Cum să fie o greşeală? E cu siguranţă un progres.
Nu cred că mai e necesar să aduc argumente, toată lumea care ascultă metal ştie măcar trei formaţii bune ce au ca solistă o femeie.

| Bitter a răspuns:

Eu una zic ca e un progres, chiar le admir pe cele care sunt soliste in astfel de trupe.Cel mai mult imi plac Tarja Turunen si Liv Kristine Espenes Krull

| RockNbeer a răspuns:

Angela Gossow, preferata mea...
ia este combinatia perfecta de talent si frumusete.
poate putin si Tarja Turunen, dar mai mult Angela happy

| MeGusta a răspuns:

Nu stiu, nu am remarcat pana acu' vreo trupa de metal jmekera in care solista sa fie femeie... pe de alta parte, exista multe femei cu voce deosebita,. like this angel...http://www.youtube.com/watch?v=XIDVtt1mHWE&feature=related