| bleakk a întrebat:

Cum agreati muzica numita "manele"? La o petrecere,un majorat,un revelion,unde mai mult ca sigur sste bagata si muzica din asta, dansati sau cum va comportati in situatii de genul?

30 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

E o adevarata Stiinta sa dansezi pe manele si o intreaga Filosofie sa iti setezi mintea ca aceasta sa coordoneze corpul sa se miste haotic dupa o muzica in care versurile sunt pline de substanta si semnificatii! Stai, caut ceva imediat:

nimeni nu mai e ca noi
cum suntem noi amandoi
tu esti pe sufletul meu
chiar asa cum am vrut eu

(Secventa din versul al treilea face trimitere la sectiunea Stiinta si Filosofie, ca sa te sustin!)

Ei, bine, imagineaza-ti... apasarea ca cineva sta pe sufletul tau (sa nu amintim partile anatomice cu care ti s-a asezat pe suflet!).
Acum intervine memoria afectiva, care ne trimite intr-un trecut indepartat sau mai apropiat, care ne face sa ne leganam in fata si in spate, ca niste autisti...
Ce senzatie, ce stare, ce simtire!

| sublime89 a răspuns:

Eu am extrem de putin contact cu manelele, pentru ca fac tot ce pot sa le evit. Cand nu se poate sa le evit, pur si simplu incerc sa le ignor. Acum cateva zile m-am uitat pe prima pagina a site-ului Youtube, varianta in limba romana, si am vazut ca vreo 80% dintre clipurile care apareau acolo erau manele, si toate cu vizualizari de ordinul milioanelor. Si atunci m-am gandit serios daca mai este vreo speranta pentru poporul asta.

| AirănMeidăn a răspuns:

Chestia cu "vai, urasc manelele" e mai nou foarte cool, dar majoritatea care zic asta le canta (la misto sau nu, asta e alta treaba)
oricum, trebuie sa minti sa zici ca nu ti-a placut vreodata cum suna o manea si ca nu ai fredonat una in viata ta.
eu macar nu sunt ipocrita si nu spun "vai urasc manelele, aia nu e muzica" fiindca ba da, e muzica, intr-adevar majoritatea care asculta manele 24/7 nu sunt nici cei mai inteligenti oameni de pe pamant, de ce sa nu recunoastem?

| Exilee a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Daca vei mai creste putin, acei"oameni inteligenti" sunt uneori si foarte... buni in a-si mentine lutul mastilor in societate(care nu degeaba zic eu ca e un teatru eiftin cu irozii si jocuri cu masti). Ele nu sunt decat pseudomaneliste si iau aceste obiceiuri c afiind banale pentru a nu fi considerati... mai diferiti, demodati, care nu au simtul distractiei. Realitatea e ca nici un om, oricat de normal ar fi el conform descrierii tale, nu ar icnadra acest gen la gusturile sale.

| MskDesign a răspuns:

Muzica de semianalfabeti.

| Duucu a răspuns:

Consider ca ascult genuri de muzica cat de cat decente, si crede-ma ca oricat de metalist, rocker, bluesar, jazzer si ce mama dracu mai e, folkist, ascultator de muzica clasica, nu e rau si nu te afecteaza cu nimic sa te distrezi la o serata, un club, o petrecere in care se asculta manele. Nu te omoara nimeni, nu asculti muzica aceea pentru a te reflecta in ea, ci doar sa ai pe ce sa-ti misti fundul.

| suffarstar a răspuns:

Manelele sunt o insulta la adresa culturii.

| bleakk explică (pentru suffarstar):

Si la o petrecere, unde se pare ca din intamplare esti si tu, ce faci? Nu te "supui" sau ramai in banca ta (singurul de altfel), parand ultimul ciudat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

"parand ultimul ciudat" laughing ai dreptate. mai bine sa pari cocalarul de pe ringul de dans. mai bine pleci

| suffarstar a răspuns (pentru bleakk):

Plec,nu ma intereseaza ce cred altii. Strainii cum se distreaza fara manele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Așa este normal. Să faci ceea ce crezi că e corect. Că ești privit ca un ciudat e grav dacă asta contează pentru tine mai mult. Nu uita cine sunt adevărații ciudați dacă chiar îți merge bibilica.

| OOOLEOOO a răspuns:

Dupa ce bei, dansezi pe orce laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost la petreceri si la revelion ( la neamuri, doar) si nunti.

La petreceri clar nu se puneau manele fiindca eram eu acolo.

La revelion... thinking Eram cu var'mea si a dat sa puna manele. Si a pus.

Prima mea reactie a fost : "Stingi ala sau ti-l sparg". L-a stins...

La nunti te confrunti cu o gramada de manelisti, cica "asa e frumos la nunta".
Au ascultat ei ce-au ascultat si pe urma am zis : " Okay, mi-ati facut o durere imensa de cap, acum eu pun muzica." Spre surpriza mea, erau si rockeri pe acolo.

In general ii pun sa stinga manelele sau sa nu puna sau fac urat (imi ies din fire). Si daca pun si sunt prea multi care asculta... Norocul meu ca mereu ma car cu 2 perechi de casti si telefon dupa mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Periculoaso ce esti laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, ti-ai schimbat poza de profil.
Dar nu sunt periculoasa, cand aud manele tot ce-mi trece prin cap este cum sa-l distrug pe ala care a pus.

Te-ai uitat cumva la House M.D de numai avatare cu Hugh Laurie ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai na, ma gandeam, sunt de 3 ani pe TPU sa imi pun si eu a 3 poza. prima tin minte ca era asta :))
http://s18.postimg.org/fbbkoz095/capture_20150328_114458.png

M-am uitat la o groaza de seriale dar House e preferatul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E Midnight?
Am avut pisici dintr-alea pana la 12 ani cand a murit utlimul pisoi si pe urma au aparut numai corcituri straight face
De atunci nu-mi mai plac pisicile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor chiarca doamne fereste laughing. Nu i-am spus Midnight degeaba, al meu e negru tot. Numai ochii galbeni ii vezi noaptea

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca tot ai pomenit de negru.
Cand eram mai mica, o vecina tot venea pe la noi.
Si ma enerva, nu o suportam deloc. Era batrana si-mi facea mereu morala.
Pana am gasit si eu cu ce sa o enervez. In curtea mea si-a facut aparitia o catelusa neagra, ghici ce nume i-am pus? big grin
Moartea.
Cand vine vecina aia am intrebat-o daca vrea sa vada ce mi-am luat.
Bineinteles ca a vrut sa vada.
Si ma auzi : Moarteaa, Moartea. A venit vecina. Vino, ca vrea sa te vada. Haide Moartea, fi buna si vino mai repede.

A crezut ca fac misto de ea rolling on the floor Cred ca s-a si suparat.
Habar n-am, eram copila si nu-mi dadeam seama cand se supara un "om mare".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce imi amintesc de o chestie " Moartea intreaba de tine, nu ma pot abine, esti ispita mea " laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca era o melodie de la HQ sau de la O-Zone laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred. poate parazitii sau ceva rap romanesc. ascultam mult cand eram mic

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea mai buna dedicatie la ziua cuiva este sa-i pui "De ziua ta" - Parazitii laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu le-as pune la toti pupincuristi de pe fb, aia care se omoara cu like si altele, date-n gatu matii. mai ales inceputu laughing
revin mai pe seara, sayonara

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"date-n gatu matii." - Da' ce-ar fi daca te-ai... Tac. Mai bine tac.
Am uitat sa mentionez, nu le-as dedica tuturor melodia aia.
Spre exemplu, nu i-as dedica asta vecinei, mamei, vanzatoarei etc.
Am vrut sa-ti pun si melodia aia in mesaj de ziua ta, dar am uitat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, nu ma dau in vant dupa ce asculta altii ori in general orice muzica, aplec urechea doar la ceea ce se afla in playlist-ul meu, altfel tind sa ignor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E deranjant pentru mine sa dansez pe manele, simt ca-mi bag picioarele in integriatea mea.Ma simt aiurea sa imi misc umeri, craci, cap pe manele.Sunt soldatul prins in sarma ghimpata, simt ca imi iese din mine orice pic de demnitate, ma sufoc.Cel mai surprinzator e ca unii m-au inteles destul de bine, nu ma asteptam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi place acea "muzica". prefer muzica clasica. cat despre "petreceri" si chestii asemanatoare eu nu frecventez asa ca nu au probleme. cand imi mai cumpar pizza se mai gaseste cate un magazin sa aiba manele (si culmea ca nu sunt in Romania) dar fac comanda si ies afara. cand incepe ala cu "mi-a murit pisica owwwwwwwwww" deja mi se intoarce stomacul.

| marinamarymartyna a răspuns:

Eu personal...ascult doar manelele lui alessio. celelalte nu imi plac..si daca se pun doar manele plec!

| labrador039 a răspuns:

Duuucu e un mediocru ipocrit. Cine nu sufera manelele nu se duce nici la acele petreceri sau ce or fi. De fapt, nici nu prea agreeaza petrecerile, de vreme ce acestea sunt definite de un background muzical ca manelele la scara asa larga din nefericire.