| SunGoesDown a întrebat:

Cum faci sa ai voce ragusita cand canti?

9 răspunsuri:
| Wolfszeitt a răspuns:

Chestia asta fie o ai de la mama natură, fie te "dezacordezi" puţin ca s-o obţii. Părerea mea e că nu se merită să răceşti sau să te apuci de fumat doar pentru asta, cum s-a spus mai sus. ^^

| SunGoesDown explică (pentru Wolfszeitt):

Nu vreau sa racesc si nici sa fumez. ideea e ca sunt multi cantareti care isi fac vocea ragusita cand canta si aia au exercitii. tot ce vreau eu sa gasesc exercitiile alea si ma gandeam ca poate cineva de aici ma ajuta.

| Wolfszeitt a răspuns (pentru SunGoesDown):

Http://www.youtube.com/watch?v=EYprFzoMhVY
Nu-i de prea mare ajutor, dar nu am găsit altceva. :)) Caută şi tu nişte tutoriale cu raspy voice sau hoarse voice.

| FadetoBlack a răspuns:

Mânânci îngheţată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa nu mai ai voce deloc asculta-i pe astia si raceste. Ideea cu fumatul e buna dar trebuie sa te tii de asta vreo 5 ani ca sa ai o voce "ragusita". Parerea mea este ca nu merita sa-ti imbolnavesti plamanii pentru un moft.

| InvertedDeformity a răspuns:

Racesti sau fumezi cate 5 tigari/zi.

| FURRIA a răspuns:

Racestilaughing

| TheFashion a răspuns:

Eu cred ca te referi la o voce mai tremurata.Poi canti in fiecare zi si iei lectii de canto o voce tremurata=o voce superba... Funda?

| Simona_Andrei_2000 a răspuns:

Faza cu fumatul functioneaza, fumez de 3 ani si mai si canthee hee si da am vocea ragusita uneori si se face din ce in ce mai tare, eu una ador astahee hee si imi place si sa fumez, adica ma linisteste.