| andreea8400 a întrebat:

Cum s-a format calea lactee
funda

Răspuns Câştigător
| BeibiiX a răspuns:

Calea Lactee este galaxia gazdă a sistemului nostru solar şi a altor aproximativ 200 miliarde de stele cu planetele lor şi peste 1000 nebuloase. Toate obiectele din galaxie orbitează în jurul centrului de greutate al galaxiei numit şi centru galactic.
Calea Lactee este un gigant, având o masă de circa 750-1000 miliarde ori mai mare decât a Soarelui şi un diametru de aproximativ 100. 000 ani-lumină.

Uite ceva mai detaliat;;): http://planete.ablog.ro/2008-01-05/galaxiile-calea-lactee.html

Deci Caleea Lactee este o galaxie:D si galaxiile sunt sisteme masive alcatuite din stele, praf şi gaz interstelar, materie întunecată invizibilă şi, posibil, energie întunecată. Galaxiile tipice conţin între 10 milioane şi un trilion (107 - 1010), sau mai multe stele, toate orbitând în jurul unui centru de gravitate comun.

Funda? :o3
:*

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

E o galaxie! dupa big bang praful s-a adunat si a format stele si planete! astea la randul lor s-au adunat si au formal galaxii! mai mari sau mai mici! ...la randul lor unele galaxii s-au ciocnit de altele si astfel au ajuns mai mari! de altfel si calea lactee se va ciocni cu andromeda peste vreo 3 miliarde de ani!

| ChRoM a răspuns:

Prin Big Bang sa-u format toate big grin

| Skylerx a răspuns:

Vai ce frumos este sa iti faci temele pe site... Nu e frumos, sa stii! Si la asta ar trebui sa te gandesti tu, nu noi. Propriu zis, iti facem tema.

| Skylerx a răspuns:

A... pai atunci imi cer scuze... nu am stiut! Te rog, iarta-ma!

| djacido a răspuns:

Calea Lactee a luat naştere înghiţind alte galaxii.

| David_2599 a răspuns:

La scoala.
Profa:
Baiete, cine ti-a facut tema? Mama sau Tata?
Elevul:
TPU.ro!
Profa:
WTF?

| andreea8400 explică:

Ralucutza nu e tema doar intrebam de curiozitate