| Dragos2001 a întrebat:

Care este diferenta dintra A-GPS si GPS? Vreau raspunsuri mai explicite!

2 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Agps este de regula la telefoane si tablete.
gps normal sunt la gpsurile externe.
"A typical A-GPS-enabled cell phone will use a data connection (internet, or other) to contact the assistance server or a standard network connection for A-GPS information." = wikipedia
pe scurt daca ai AGPS ai nevoie de net.
dar poti trece de la agps la gps normal daca ai harti offline la telefon, tableta

| Reea6 a răspuns:

Functia de Assisted GPS permite download-ul de pe internet a pozitiilor satelitilor pentru o pozitionare mult mai rapida si exacta. Practic, ajuta GPS-ul sa faca lock pe sateliti mult mai rapid. E suficient daca se face update-ul o data la cateva zile.
Daca aparatul are aceasta functie - foarte bine atunci, ajuta. Daca nu, asta e - multa lume navigheaza fara.winking

Spor la navigat!