| Croampa a întrebat:

Dati-mi niste melodii misto de Doom.

Cele mai multe care-mi si plac iau funda big grin

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Discutam de manele aici sau ce? "Melodii misto" sau "trupe de referinta"/trupe bune/ceva de genul asta?
Saint Vitus, Candlemass, My Dying Bride

| Croampa explică (pentru KodrutZ):

Ironie, frumos thinking
Oricum, tu mi-ai dat melodii sau trupe?

| KodrutZ a răspuns (pentru Croampa):

Ai auzit si tu de metal mai ieri la coltul blocului cumva? Oare ce am dat... oare stie Google? Nu de alta, dar cel putin doua sunt trupe legendare pe felia asta.

| Croampa explică (pentru KodrutZ):

Eu sunt Blacker, habar n-am de Doom, crezi ca daca stiam mai puneam intrebare?

| KodrutZ a răspuns (pentru Croampa):

Ete fas, "eu sint blacker" asta de unde vine? Ai inceput sa asculti black asa din tava fara sa treci prin clasici? Tu de unde te documentezi/alimentezi cu noutati, par example?

| Croampa explică (pentru KodrutZ):

Pai am inceput cu hard rock, dupa heavy metal si o trecere brusca la Black... am ascultat si cateva melodii de death si thrash in perioada de tranzitie

Noutati? Adica cu ce ascult in continuare? De pe pagini metal, de pe youtube si cand raspund oamenii serios, de pe TPU.

| KodrutZ a răspuns:

Ideea e sa fii pe faza la emisiuni. Radio Cluj si Radio 3 Net emit online, au streamuri foarte ok. Uite, si la ora asta e Istoria Rockului la Bucuresti FM - http://stream2.srr.ro:8032/listen.pls (mai dureaza stirile vreo 2-3 minute).

| Croampa explică (pentru KodrutZ):

Si Fenriz face emisiuni de genul la radio da' baga multe genuri si nu am rabdare sa ascult 2 ore in continuu + are accentul ala de norvegian si e putin mai greu sa inteleg ce zice

Oricum, mersi mult pentru idei, o sa tin cont happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Croampa):

Rabdarea e o virtute. Plus ca nu are sens sa te cramponezi intr-un gen. Nu de alta, dar multi care se bat la un moment cu pumnul in piept ca ei sunt mari, ii vezi dupa niste ani "cand eram eu ". Mi se pare cea mai mare tampenie. Chiar si daca esti pe un subgen metalic gen black/melodeath/power/etc. e imposibil sa te plictisesti. Nu discutam de manele. Toate subgenurile au o diversitate extraordinara.
P.S. Cateva dubiosanii mai mult sau mai putin black care ma coafeaza pe mine din cand in cand - Deathspell Omega, Anorexia Nervosa, Alastis (in general sunt incadrati la gothic black metal, dubios, mie imi par un hal de melodeath mai slow asa, dar fie, nu ne cramponam in clasificari), Falkenbach, Old Man's Child, Graveworm, Catamenia, Daemonarch, Covenant/The Kovenant, si multe altele. Nu am stat sa sap prin colectie/cataloage, am zis doar cateva nume care imi vin in minte mai din scurt asa.