| Element25 a întrebat:

E o diferenta intre muzica rock si black metal. Puteti sa-mi spuneti mai detaliat va rog mult?(+ exemple de formatii)puppy dog eyes

(poate ca e stupida intrebarea, dar nu faceti misto please, multa lume zice ca muzica rock e satanista, dar NU prea cred...) big grin

3 răspunsuri:
| Crisis a răspuns:

Muzica rock e muzica rock, iar black metalul e metal, cum a zis si Woodenpints.
Metalul e un subgen al rockului, un gen ceva mai dur decat rockul. Metal inseamna in primul rand heavy metal si dupa subgenurile acestuia [thrash, death, industrial, progressive, black si altele].
Black metalul nu trebuie sa fie neaparat satanist [termen oricum folosit in nestiinta].
Nu stiu sa-ti explic, dar uite niste melodii, o sa auzi tu diferenta.
Rock: http://www.youtube.com/watch?v=_aIhh9nFYv4
Black metal pagan [nu satanist]: http://youtu.be/9Bm-kdLwBVc
Black metal "satanist": http://www.youtube.com/watch?v=tIVkBT8lVqI
Daca e sau nu satanist, asta depinde de versuri...

| WhiteWolf7 a răspuns:

Da, diferenta e extrem de mare, in primul rand black metalul este subgen al heavy metalului, care este subgen al rockului, deci gandind unpic(si presupun ca toti rockerii stiu asta, asa ar trebui)blackul este subgen al rockului.Mda, whatever, black metalul a evoluat din trash metal, este caracterizat de riffuri foarte rapide, versurile sunt oculte, pagane, dar nu este o caracteristica aparte se mai intalneste si in death metal, un subgen de-asemenea evoluat din trash cu care se inrudeste blackul.Tobele sunt deasemena rapide, agresive iar vocea este inalta si distorsionata.Cam atat stiu eu despre black, dar mie unul nu imi place pentru ca nu prea pot sa inteleg nimic din sunetele alea.Sunt artisti e adevarat dar eu nu ma omor cu black metalul.Cu deathu da, dar black metal nu.Asa, si, revenind la intrebarea ta, in rockkul pe care il stim cu toti si cu care am fost crescuti, instrumentele de baza sunt chitarile electrice cu sase corzi, chitara bass si tobele.Rockul isi are radacinile in rock'n rollul anilor '60 sau '50, nu mai stiu sigur.Si poate vei fi surprins dar rock'n rolul era un gen muzical al oamenilor de culoare, iar cand Elvis si alte asemena artisti lui de culoare alba au inceput sa-l cante au fost acuzati de furt. Whatever, mai departe dupa aceasta acuzatie nu mai stiu ce s-a intamplat.Asa mi-a raspuns taicamiu cand l-am intrebat eu care e diferenta dintre cele2, iar eu ti-am redat ce mi-am mai adus aminte.Formatii de black.http://www.youtube.com/watch?v=OfCHwsp9bSc (mayhem), venom, Immortal, si asa mai departe, formatii rock:Scorpions, Led Zeppelin, Whitesnake.
Si apropo Crisis, Black Sabbath canta heavy metal(in primele albume), iar dupa aceea doom metal, SUBgenuri rock, nu doar rock. Daca nu stii cum suna doom metalul, ceva in genul Iron man, ceva pe acolo, daca vrei sa stii mai multe da-mi un mesaj privat.
Cat despre satanismul rockului Mar, este complet fals, cei care zic asta sunt doar niste cretini prosti, iar rockul necesita un nivel de inteligenta ridicat pentru a fi inteles, nivel de care cei care zic ca e satanist nici nu se apropie.

| Element25 explică:

@Woodenpints multumesc de raspunsbig grin