| anonim_4396 a întrebat:

Black metal si death metal e muzica satanista sau neinteleasa? Eu ascult nu demult genu asta si am vazut ca multe lume il catalogheza asa dar sunt si dintr-un oras in care muzica rock e ceva ``exotic``:]]

11 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

E doar coregrafie.De exemplu,trupa Rammstein au obiceiul să folosească penisuri artificiale și să "urineze" cu un furtun prin ele,dar adevărul e că astea-s doar lucruri pentru a impresiona publicul.În viața reală,Till Lindemann își duce viața ca orice om normal.Așa e și cu Black-ul,dacă cineva foloseste growling foarte jos,o face doar să sune bine piesa, sau să exprime ceva mai intens, însă nu folosește această voce să vorbească pe stradă...
Dacă chiar te deranjează versurile, bazează-te pe instrumental sau voce, deși nu prea are sens.

| HeiligKreuz a răspuns (pentru Duucu):

Au dat cu spuma in oameni.Ma intreb daca vor face asta si in Romania, in iulie?laughing

| Xander13 a răspuns (pentru Duucu):

Eu nu ma refeream la mine si de ce este impresia asta la majoritatea oamenilor...

| Duucu a răspuns (pentru Xander13):

Fiindcă ei cred că ceea ce văd pe scenă se practică și în viața metaliștilor de zi cu zi.

| Vans a răspuns:

Genu de persoane care încep să-şi facă cruce când aud o piesă de genu nu merită să asculte aşa ceva.Metalele negre nu-s pentru toată lumea.

| Fridăm a răspuns:

Dacă unii îl consideră şi pe Skrillex satanist, ce să mai spună de rock? Nu că ar fi auzit de subgenurile sale, sau aşa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici nu știu de ce mai asculți subgenul ăsta de muzică dacă ai ajuns să întrebi dacă e "muzică satanistă sau neînțeleasă".Nu e satanistă, cântă despre Hristos și cât e de bun El.Say praise Jesus!

| Xander13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet nu intreb eu asta si de ce atata lume spune asta

| Vans a răspuns (pentru Xander13):

Lumea spune asta din neştiinţă.Tu asculţi ce-i convine lumii, sau ce vrei tu?

| svartirhimnar a răspuns:

De ce îţi pasă de părerea lor? În primul rând aşa e genul de muzică. Îl vezi şi după nume. Dacă e death, n-o să cânte despre Iisus. Gândeşte-te înainte să vorbeşti.

| TheDarkDragon a răspuns:

Eu sunt crestin, nici ateu, nici satanist, si imi place black metalul.Si in general black metalul este satanist, dar nu prea ma intereseaza, ascult pentru muzica, si ma pis pe aia care zic ca sunt satanist.Defapt chiar ma apuca rasul cand cineva ma face satanist.