| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu m-am prins de-o treaba. De ce se spune despre rockeri ca sunt satanisti? Asta nu am inteles niciodata. Ce legatura are una cu cealalta?
Faptul ca (acei) cantareti de rock au un stil mai zbuciumat nu cred ca ar avea vreo legatura. E stilul lor de a se exprima... dar tot nu cred ca are legatura. Sau faza cu devil horns? Alti artisti nu-l fac?
Si fanii rock... cei mai multi pe care ii cunosc se imbraca in haine obisnuite ca toata lumea, nu in negru sau stiu eu...si au un comportament la locul lor, nu urla prin casa...
Si inca ceva, de ce confunda lumea stilul emo cu rock?
Premiez raspunsul care ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Deci in muzica rock NU exista stilul, ca sa ii spun asa, SATANISM ( sau satanic). Mentalitatea si incultura insa si-au spus cuvantul, inca de prin anii '80 cand au aparut primele trupe ce transmiteau un mesaj intunecat,aveau versuri mai violente si sunete ciudate.
Atunci, lumea i-a asociat ca fiind satanisti,dupa un concept religios, citez din wikipedia ca sa inteleaga toata lumea:
'' Satanismul Tradițional care se preocupă de schimbarea evoluției noastre și a societăților in care trăim - creând, de fapt, o nouă specie umană și o civilizație care să corespundă acestui nou tip de ființă umană.
Satanismul Modern care promovează individul și nu faptul că omul este nesemnificativ, slab și dependent de supranatural. Ei consideră că apartenența de supranatural și implicit de o Biserică, presupune mult prea multă bătaie de cap având în vedere că "Nimic nu este real (Totul este permis)" (Phil Hine, Magia Haosului). Satanistul Modern nu neagă munca strămoșilor noștri precum face un fanatic, ci el îmbrățișează fiecare idee valoroasă, cultura și magia, dar refuză să fie condus de legile unui "preistoric" (ex. Iisus).''

De aici, a se intelege, in primul rand ca satanist NU inseamna a crede in Satan ( diavol), ci ca au o alta mentalitate, conceptie si viziune!
Ca sa intelegi si mai bine, iata toate genurile si subgenurile ( vezi in josul paginii ) de rock existente la ora actuala:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Muzic%C4%83_rock

Satanic sau satanism nu apare...
Emo... este un stil aberant, un trend de ultima generatie pentru a evidentia depresia, stil care nici macar nu a putut primi o definitie concisa!

18 răspunsuri:
| LastChance a răspuns:

Doar cei care nu stiu ce inseamna muzica rock spun ca rock-arii sunt satanisti sau emo. Curentul asta emo mie mi se pare o prostie, nu exista persoane carora sa le placa durerea, astea sunt doar niste lucruri care cred ca daca le facem ne fac mai importanti sau mai interesanti in fata altora(nu e vorba despre mine). Desigur ca exista si rock satanist, dar acesta nu e ascultat de prea multa lume. Si eu ascult rock, e genul de muzical care chiar imi place, ma face sa ascult mai mult. Consider ca acei care spun chestii gen :"asculti rock? Vai...esti satanist?" habar nu au ce inseamna muzica rock. Poti sa asculti rock si sa fi o persoana linistita si la locul ei. Cunosc multe persoane asa. Ma bucur cand aflu despre alte persoane ca indragesc genul asta de muzica, dar vreau ca ele sa il si inteleaga. Mai bine nu asculti, daca habar nu ai ce transmite melodia sau daca te poti plictisi de anumite melodii. Hai ca m-am intins la vorba, dar cand e vorba de rock, as vorbi zile intregi. Sper ca te-am ajutat. Deci, nu te mai lua dupa cine stie ce nestiutor si asculta rock pentru ca asta e muzica adevarata de care nu te poti plictisi.
Keep Rocking! >big grin

Apache
| Apache a răspuns:

Asta e conceptia oamenilor! ...fiindca rockerii asculta de multe ori melodii care au versuri satanice in ele, se imbraca in negru.etc!
.dar oamenii nu cred ca rockerii normali sunt satanisti! ci aia ce asculta rock distrus (heavy metal, death metal.etc ) ...eu am una in clasa care asculta asa ceva si zice ca nu e satanista...dar e o ciudata si jumatate!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@Jelli nu m-am adresat special tie,cu toate ca tu ai pus intrebarea. Sa nu uitam ca oricine poate accesa site-ul,atat logat cat si nelogat, iar TPU si relativele intrebari apar aproape pe toate paginile de cautare google.
Am vrut doar ca si altii, care poate nu stiu, sa inteleaga de ce si de unde conceptul de satanist.
Daca te-a deranjat, imi cer scuze!

| Bogdanux a răspuns:

In primul rand, rockerii sunt considerati satanisti datorita conceptiei de rahat a romanilor...deci Romania.In al 2-lea rand, stilul de a se imbraca este divers de la o persoana la alta. Poate unele persoane se imbraca mai "rebel" sau "oldschool" datorita personalitatii lor, asta e modul lor de a fi. pe cand altii se imbraca normal, se comporta normal, pur si simplu sunt oameni normali.Mai nou muzica rock a ajuns un fel de..."secta a diavolului", oamenilor le e greu sa faca distinctia dintre un gen de muzica si o secta.
Da, exista rock satanist (black metal, death metal etc.) dar asta nu inseamna ca toate ramurile muzicii rock contin mesaje sataniste.Dar cum spuneam. traim in Romania.

Si in legatura cu emo...aceeasi poveste.Lumea e incapabila sa vada diferenta intre 2 stiluri diferite.

Acum asta e generatia, trebuie sa "avem coloana vertebrala" si sa traim in tara asta infectata de cocalari/rromi impreuna cu poluarea lor fonica.

| ahlrh a răspuns:

Ciudat,că doar în România se poartă discuții de acest fel.
Cel puțin asta cred eu!

| ahlrh a răspuns:

Nu,deloc.
Mi-am spus doar părerea big grin

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Diferența este totală.
Emo- sunt cei depresivi, care se alimentează cu o muzică tocmai pentru a-și accentua aceste stări, care nu prea au nici o treabă cu învățătura, care se taie și se ard pe mâini.
Rock-erii- Rockeri sunt persoanele comunicative, care socializează în grupuri mari de prieteni, cu care nu te plictisesti niciodata, care ascultă muzică bună, consacrată, oldscholl.

| Furculingură a răspuns:

@ Jelli bine ca a postat, uite eu nu stiam ce inseamna satanismul.
@Bogdan26, problema este mondiala nu doar in Romania.

| Andreea50 a răspuns:

Buna! Am impresia ca aceasta legatura este facuta in special atunci este vorba despre black metal. Black Metal -ul in sine este un gen de muzica ce prezinta un caracter "anti-religios". De aici cred ca porneste tot "razboiul". In majoritatea cazurilor, "anti-religios" inseamna "satanism", "anti-Dumnezeu", anti-"tot ce promoveaza religia". Daca aceste trupe de black metal se manifesta intr-un mod brutal, agresiv, neconform cu ceea ce se incearca a se promova la ora actuala (credinta, iubire de aproape, s.a.m.d), este oarecum deranjant pentru altii. Totusi, eu (ca fana a acestui gen de muzica) sunt de parere ca cei mai multi dintre membrii trupelor de black metal care se "declara" satanisti convinsi, in realitate ei sunt cel mult atei. Cel mai important este sa ramana totul la stadiul de muzica. Biserica critica dur aceste lucruri, considerandu-le intruchiparea diavolului. Dar daca totul ramane la stadiul de muzica, nu inteleg de ce nu am putea s-o ascultam? Una este sa asculti muzica si total alta este sa faci ce-ti spun versurile. In ceea ce priveste imaginea proprie, sunt de parere ca fiecare persoana adopta stilul care ii convine cel mai mult. Daca pe altii ii deranjeaza sa nu se uite. Si daca nu le place muzica sa nu o asculte. Nu inseamna ca daca muzica "dura" este mai putin promovata/apreciata, ea trebuie inlaturata cu totul. Se zice ca gusturile nu se discuta. Acest lucru nu pare deloc adevarat devreme ce adeptii acestui stil de muzica sunt asa dur criticati. Suntem cu totii oameni care au dreptul de a se exprima asa cum cred de cuviinta.

| zapa1 a răspuns:

Buna.Nu oricine crede despre rockeri ca sunt satanisti,doar cei care o tin una si buna ca daca nu asculti acelasi gen de muzica ca si ei esti ori satanist(pentru rock),manelar(pentru dance si house), cocalar(manele, chiar daca asta nu e muzica).Asa sa revenim la subiect.Si eu cunosc persoane care asculta rock si sunt ok.nu au nicio apucatura de"satanisti". Doar cei inculti cred ca daca asculti rock esti satanist...probabil de la unele versuri ale melodiilor.STii ca daca au obersvat o singura data ceva ce nu le-a convenit nu ii mai intereseaza ca aia a fost doar o exceptie...MEreu vor exista oameni care sa ii critice pe cei ce asculta rock, dance sau house.

| zapa1 a răspuns:

@Jelli

Nu spun ca nu sunt de acord cu tine in legatura cu muzica dance sau house, dar daca tie nu-ti convine ca toti rockerii sunt catalogati "satanisti" de ce faci acceasi greseala si spui despre danse, house ca sunt tot manele?

| AlexandraSmiley a răspuns:

Nu e adevarat, rockerii nu au nicio legatura cu satana! Dar iti dai seama ca nu poti sp ca manelistii sint satanasti pentru ca nu merge.Mai degraba ai sp de un rocker ca e satanist.
Nu te lua dupa tampiti! Oameni care nu au ce face in viata decat sa se lege de altii.
Intradevar majoritatea satanistilor asculta rock nu manele!
Dar din aceasta cauza am ajuns toti sa fim "bagati in aceeasi oala"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@zapa1, pai house si dance sunt tot manele straight face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@mihaela31, stiam si eu ce este de fapt satanismul, m-am documentat. De aceea am pus aceasta intrebare. Si in rest adevarat, nu va pot contrazice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E in regula, nu m-a deranjat absolut deloc, ideea a fost foarte buna dar eu repezita ca de obicei am inteles rau.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In strainatate se poarta indeosebi de Bieber, draga Cereste...
Sau era chestia aia de pe youtube : You say (artist comercial), I say (artist de calitate, in special rock)...
Cred ca se poarta si la ei, dar traind in Romania nu stim ce e acolo. Te-a deranjat cu ceva discutia asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptiu, arza-l-ar focu', maica. :-s
Cum dau satanele din plete la unison, lucru necurat, se vede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@zapa1, cred ca am scris de zeci de ori de ce. Bine, fie, sunt gusturile tale dar mi-e lene si somn sa explic acum de ce. Dupa ce beau 2 litri de cola, editez.
Bafta big grin.