| anonim_4396 a întrebat:

Într-un grup vocal format din 7 persoane, câte soprane și altiste pot fi? Dar câți tenori și bași?

2 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Câte unul din fiecare aș recomanda eu. Dar nu există o formațiune standard. Faceți cum puteți și cum doriți.

Dacă vocile voastre acopera octavele 2 la 5 inclusiv, deja aveți o bază bună.

| Ganderoaica a răspuns:

Cele mai multe la soprane (măcar 2), cei mai mulți la tenori(măcar 2). Ideal, la standarde. ar fi ca la fiecare partidă să fie 3 voci.