| RockLegend a întrebat:

Profesoara de teorie muzicala are treptul sa isi bata joc de tine spunadu-ti ca esti prost si afon daca nu poti sa canti cu vocea?

eu cand m-am inscris la muzica, m-am inscris la un instrument

nu la canto

6 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Afon poate sa te faca,desi este urat din partea ei.
Prost in nici un caz, nu are dreptul sa vorbeasca asa.
Chiar daca te-ai inscris la instrument, solfegiul este foarte important.Nici eu nu am inteles pe vremea aia de ce,dar am inteles mai tarziu, cand chiar am avut nevoie de solfegiu.
Pe mine si profesorul de intrument ma punea sa solfegiez, dupa multi ani mi-am dat seama de ce. si acum le dau dreptate la toti profesorii.

| Paulla a răspuns:

Nu, n-are nici un drept.
Mai ales să te facă prost. În primul rând nu se află în măsura de a stabili dacă cineva este prost sau nu. În al doilea rând, nu cred că este cazul tău, deci este în mod clar o insultă.
Oricum, dacă dispui de ureche muzicală ar trebui să poţi cânta cât de cât acceptabil şi vocal. Acum, nu trebuie să ai voce, nu trebuie să sune bine, trebuie doar să dovedeşti că poţi să nimereşti câteva note. Sau cel puţin aşa ştiu eu că se făcea la nişte cursuri pe aici.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca-ti spune ca esti afon inseamna ca n-ai nici ureche muzicala si asta este un inpediment si pentru instrumentist. Corect n-ar avea dreptul sa-ti spuna ca esti prost. Asta n-o poate stabili ea ci un medic. Afoan poate sa-ti spuna in speranta ca ea se pricepe. Eu vad multi profesori care nu stiu sa vorbeasca corect romaneste.

| RockLegend explică:

Sorin2tudora, cum sa fiu eu afon? fac muzica de 6 ani!

| Salontanul a răspuns (pentru RockLegend):

Se pare ca n-ai citit ce am spus eu. Eu n-am spus ca esti afon. Am spus ca ea ar putea avea pregatirea sa o spuna dar nu sunt sigur ca am vuzut multi profesori care nu stiu sa vorbeasca. Se pare ca te repezi la raspunsuri si de asta probabil nu te agreeaza doamna profesor. Incearca sa intelegi ce ti se spune.

| RockLegend explică (pentru Salontanul):

Ok, mersi pentru sfat big grin