| md94 a întrebat:

Salut...am o pasiune pentru muzica rap,ascult muzica de mic dar niciodata n-am înregistrat nici-o piesa,cumva înăuntrul meu simt ca am ceva pentru acest mod de viata,deoarece ma si reprezinta intr-un fel. Azi m-am apucat de scris versuri si as dori sa le vind, scriu experiente mele reale din lumea care vin, care am fost înconjurat, ce am vazut si ce simt, totul vine din suflet si nimic inventat.

P.S Nu vin cu zbieraturi de dragoste in care te-a lasat iubita.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai cum sa vinzi aceste versuri, nici macar artisti celebri nu pot face asta cu usurinta!
Simplu pentru ca muzica este cea care se vinde si nu versurile... daca ne raportam la perioada trecuta, cea a "slagarelor" cu siguranta a fi textier era la mare cautare!
Ca pot exista cazuri rare in care o cunostinta, sau orice persoana de pe net cauta un text iar tu il ajuti si iti da o suma de bani asta e altceva, dar sa devii textier asa pe net, este complicat!

Doar sa zicem intr-un cadru organizat la o casa de productie sau pe langa un studio audio poti sa faci versuri pentru anumiti artisti, insa ar trebui sa te califice ceva, mai ales sa ai scoala in domeniu muzicii, caci la un studio sau casa de productie alta decat daca ar fi a ta proprie, ca sa fii angajat este nevoie de diploma care demonstreaza studiile muzicale! Una este sa faci beaturi asa pe net si alta sa faci instrumentale ca profesie, instrumentale ce vor fi cumparate si inregistrate la OSIM

Pe scurt nu ai cum sa vinzi versuri, textier si eu si tu putem fi insa cu acte in regula mai putin!

| Ganderoaica a răspuns:

Sal! Cauta sa colaborezi cu artisti la inceput de drum cu voci faine, si ii rogi sa te puna la descrierea videoului de pe Youtube la descriere:
Text: (numele tau).