| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu rap-ul, fac de vreo 6-7 luni si simt ca nu am evoluat prea mult. Stiu ce versuri aveam la inceput si desi sunt mai proaste ca cele de acum, tot simt ca daca mai multa lume ar asculta muzica pe care o fac m-as face de ras. Fac rap oldschool, dar simt ca versurile nu evolueaza deloc. Fac o piesa, imi place ceea ce iese pe moment, dar dupa putin timp simt ca e gresit totul si ca in ciuda unora care poate sunt bune, am o gramada care-s varza. Ascult rap de vreo 3 ani, si recent m-am apucat sa ascult ceva artisti din afara, avand in vedere ca la noi in tara ascult doar Parazitii si BAZOOKA. Si nu simt ca versurile mele sunt bune.

4 răspunsuri:
| Nitroblast a răspuns:

Pai normal ca nu iese nimic si nu evoluezi daca asculti doar Parazitii si BAZOOKA. Astea 2 nu inseamna rapul romanesc (nici pe departe).
Ia trage o ureche pe la Cedry2k in primul rand, in opinia mea are cea mai buna lirica din tara (de mesaj nu mai zic, ii poti numara pe degete pe cei ce au curajul sa transmita ce transmite el), vezi raku, Dragonu', Carbon, Sisu Tudor, zmeu' ninja', Stres, Underman, AFO, Rimaru', DOC, Deliric, Vlad Dobrescu, Nimeni Altu', Robert DRG, Nwanda, Vexxatu Vexx, Methadon 3000, Bean, Psihotrop, etc.

Vrei sa faci rap? Mai intai fa-ti o cultura. Pentru inceput iti recomand albumul Dificultati Tehnice de la CTC daca vrei rime inteligente, daca vrei sa transmiti un mesaj mai puternic decat media asculta albumul Dragoste sau frica de la Haarp Cord.
Pentru rap american, 2pac e baza.

Gaseste o ocazie ca sa canti, o excursie, o ceva in sala de clasa, o petrecere, etc., dai un freestyle si o sa vezi ca publicul va aprecia macar efortul depus, nu cred eu ca daca mergi acum la un tip de pe strada si ii ceri un freestyle o sa poata sa faca ceva...coerent, cel putin nu din prima.

Cand faci versuri, inspira-te la inceput de la altii la capitolul jocuri de cuvinte, figuri de stil, metafore, dar la mesaj, fii tu insuti, nu fa ce cere lumea, fa ceva in ce crezi tu.

| Bulbucel a răspuns:

Salut, imi poti trimite o piesa da a ta?

| anonim_4396 explică (pentru Bulbucel):

Https://soundcloud.com/user-222397975/piesa, e scurta. Mie personal nu-mi plac cum suna piesele, si de asta nu le fac publice.

| OxyAndrei a răspuns:

Nu fi un rapper fals! Asculta ceea ce iti place, fa ceea ce iti iese! Cei mai multi injura doar pentru a imita trupele preferate, dar daca nu stii sa transmiti nimic prin melodiile tale, degeaba o faci.
Daca vrei sa progresezi, versurile trebuie sa fie cat mai inteligente. Nu abuza de comparatii, nu abuza de injuraturi, nu te repeta. Incearca sa iti gasesti un instrumental potrivit, un microfon potrivit si creeaza-ti versurile care sa transmita. Citeste mult, orice cuvant il auzi sau il vezi nestiut de tine, cauta-l in DEX. Mult succes!