| 9Mike a întrebat:

Salut, TPU. Aș vrea opinia voastră în privința unei chitare electrice.
Prețul ar fi maxim 15 milioane. (1500 lei, ni :P).
Deci,
Jackson Kelly JS32:
http://esound.ro/......trica.html

Vintage V100:
http://esound.ro/vintage-v100-cherry-sunburst-electric-g uitar.html

ESP Viper -256:
http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_viper_256_avc_distresse d.htm

Ibanez GRG270B:
http://esound.ro/......trica.html

Tind să precizez că aș dori o chitară mai "slim", cu Floyd Rose și tremolo dacă se poate. Am inclus în listă și Les Paul deoarece am observat că este lăudat, cu toate că nu l-aș vrea, deoarece am un Epiphone Les Paul 100 cu o grămadă de defecte, și mi s-a cam luat de ele :D. Puteți să îmi dați și alte chitări, dar să fie în jur de 15 milioane.

Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Cum adica "slim"? Subtire? De ce ti-ai dori o chitara subtire? N-am mai intalnit pe nimeni care sa fie interesat de grosimea chitarei, decat in cazul unui LP, unde e un anumit standard de grosime. Cum adica cu Floyd Rose si tremolo? Pai ori una, ori alta? Ca si cum ai zice "vreau cu bridge tune-o-matic si cu floyd rose", oricum, presupun ca iti doresti floyd rose. Acum sa ajungem la problema, e o diferenta intre Scandura Les Paul 100 si Vintage Les Paul v100. Una-i din lemn, alta din aschii si cine stie ce alte mizerii, una are finisaje, alta ba. Ma rog, nu asta e problema. Sincer, cel mai sincer, eu dintre toate chitarele alea as alege vintage-ul. Jackson-ul in niciun caz, n-as plati nici jumatate din pret pe el, o chitara dezamagitoare, m-a dezamagit rau.
ESP- serios? E o firma foarte buna, planuiesc sa-mi iau un ESP, dar serios? Te duci la ESP si ceri un SG (viper in cazul asta)? Ca si cum te-ai duce la Mc si ai cere o salta, ca si cum te-ai duce la o prostituata si ii ceri o imbratisare, ca tot era gluma asta. NU! N-am testat in viata mea, sa fiu sincer. DAR, dar. de ce sa iei un SG sau un LP de la o firma care e celebra pentru superstrat-urile ei? Dar na, acum poti sa mergi pe incredere, desi nu recomand. Cat despre Ibanez. Nu. Nu dai 1300 lei pe un ibanez din seria Gio, ai deja RG-uri la pretul ala, care sunt peste cu ceva. Ai ibanez-uri muuuuult mai bune la pretul ala. De exemplu : http://mcmusic.ro/......z-mol.html
Succes.

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns (pentru TheMechanix):

Daca vrei ceva cu floyd la banii astia e destul de bun. Oricum, nu sunt 100% sigur ca se gasesc si in Romania modelele astea, dar na. La bugetul tau si la cerintele pe care le doresc as merge clar pe ibanez, mai ales la ce reduceri au la mc music, mama mama, parca mi-as lua si eu unul. In general n-o fac pentru ca nu-i suport pe cei de la Mc pentru mai multe faze, ma rog, vanzatorii din magazin sunt f de treaba, ii stiu de mult pe cei din orasul meu, dar conducerea, vailaughing. Ma rog, imi dau seama ca nu pot sa te conving sa nu-ti iei cu floyd rose, pentru ca asa eram si eu, imi zicea toata lumea ca o sa ma plictisesc dupa o saptamana si nu-i credeam, ce-i drept a fost o saptamana frumoasa. Oricum, ce-am descoperit eu de o vreme mi-a schimbat o gramada de opinii. 90% din floyd rose-uri pot fi setate in asa fel incat sa nu mai trebuiasca sa fie acordate nici 1 an, am o cunostiinta care nu si-a mai acordat chitara de 5 luni, nu are tuner, nu-i trebuie, dar daca invarti de o cheita se duce tot acordajul, a avut grija omullaughing. Ma rog, ibanezul pana la urma e cu mult peste esp-uri la pretul asta. Una e mahon, alta e basswood, una e bridge-ul de la ibanez, alta e de la esp..Pacat de doze care-s slabe, dar nici la esp nu-s mai stralucite, dar na, asta nu-i problema, sunt doar niste bobine, se inlocuiesc, se imbunatatesc, se modifica, chiar nu e vreo problema.

| 9Mike explică (pentru Thunderstruck):

Mda, nu prea am știut să mă exprim, nu sunt tocmai expertu' experților în domeniu. Prin "subțire" mă refeream la ceva diferit față de LP, gen Superstrat. Jackson-ul ce are? Cu ce te-a dezamăgit?

| Thunderstruck a răspuns (pentru 9Mike):

M-a dezamagit enorm cu "playabilitatea", griff mare si gros, si desi am mana foarte mare, n-am putut sa-l cuprind, sunt si foarte fragile, cel putin impresia asta mi-au dat-o, nu ca ar fi un intreg, ci o chitara pe bucati, sunetul e ok, dar cam sec.

| 9Mike explică (pentru Thunderstruck):

Da, pai cam la asta ma refeream ca NU vreau, nu vreau un griff gros. M-am gandit ca totusi sa mai pastrez bani si sa iau chitara asta. http://www.epiphone.com/Products/Les-Paul/Les-Paul-Custom-PRO.aspx
Ce zici de ea?

| Thunderstruck a răspuns (pentru 9Mike):

Te las pe tine sa zici ceva de ea. Cum ti se pare? De ce ai ales-o tocmai pe ea?

| 9Mike explică (pentru Thunderstruck):

Deci vrei sa-i fac reclama? laughing Pai, in primul rand, are doze Alnico, are coil-tapping (poti sa alegi daca vrei single coil). In al doilea rand, vreau de mult un Epiphone Standard, dar am zis sa economisesc pentru Custom, eu stiu thinking dintr-un moft. Si in plus, imi place cum arata, bineinteles, mai ales gold hardware-ul si inlays-urile. Acum zi-mi tu opinia ta despre ea.