| Andrei741 a întrebat:

acum 2 luni mi-am cumparat un nou sistem de boxe Logitech z 906-500w intr-adevar se aude foarte bine insa nu vad cei 500w daca cumpar o placa de sunet noua credeti ca se va auzi mai bine? nu stiu ce placa de sunet am... stiu doar ca e 5.1 si e de 6 ani laughing

Ce placa de sunet imi recomandati? sau ce as putea sa fac sa se auda mai tare?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Exact, renunti la analogic (cele 3 mufe) si il cuplezi pe digital (cu cablu optic). Daca placa de sunett e integrata, sau e dedicata dar veche/slaba, DAC-ul din Z906 o sa faca practic treaba unei placi de sunet relativ potente. Crede-ma, DAC-ul integrat al sistemului e suficient pentru potentialul boxelor.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

500W comerciali, adică veci nu va scoate 500W.Acei 500W se referă la puterea teoretică totală pe toate boxele, teoretic doar, că practic e doar minciună comercială. Dacă tot vrei să se audă tare muzica ia așa ceva:
http://www.soundcreation.ro/sistem-de-sonorizare-bundleid58.html
Succes

| Utilizator1234 a răspuns:

"500 W; se aude foarte bine"...super. Stii macar ce inseamna sa se auda foarte bine? Sau stii cum ar trebui sa se auda daca are 500W?

In fine, n-am chef sa intru in detalii. Daca ai iesire optica pe placa de baza/sunet, il cuplezi prin cablu optic si rezolvi orice alta placa de sunet ar putea scoate din sistemul ala. Sistemul are DAC incorporat si este suficient de bun pentru ce poate, deci orice placa de sunet ii arunci, nu o sa-si justifice investitia.

| Andrei741 explică (pentru Utilizator1234):

Da,am iesire. Asta inseamna sa renunt la cele 3 mufe si sa cuplez doar prin cablu optic? Daca fac asta o sa se auda mai bine sau?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Andrei741):

Exact, renunti la analogic (cele 3 mufe) si il cuplezi pe digital (cu cablu optic). Daca placa de sunett e integrata, sau e dedicata dar veche/slaba, DAC-ul din Z906 o sa faca practic treaba unei placi de sunet relativ potente. Crede-ma, DAC-ul integrat al sistemului e suficient pentru potentialul boxelor.