| Xaio123 a întrebat:

Am 14 ani si m-am hotarat sa ma apuc de canto. Imi place muzica si am planuri mari big grin. Cine stie sa-mi spuna si mie ce trebuie sa fac ca sa intru la canto?
Trebuie sa stiu teorie muzicala (daca da, cat?)
Cate ore ar trebui normal sa fac pe saptamana?
Care este atmosfera de acolo?
Trebuie sa stiu sa cant la un instrument?

Va multumesc mult, dau funda mare tongue

5 răspunsuri:
| boombestforevermyloving a răspuns:

Eu sunt o cantareata dar nu sunt inca cunoscuta nu vreau sa te mint si chestii din astea la canto trebuie sa ai o voce frumoasa care sa mangaie sufletele oamenilor trebuie sa stii notele muzicale sa stii sa iti ridici vocea in momente potrivite si sa stii ca muzica E DE TINE nu prea multa teorie trebuie sa stii dar sa stii ca si eu prima oara woow ca nu o sa intru dar am cantat o melodie emotionanta si uite ca acum stiu sa cant impecabil nu ca m-as lauda cateva ore nu stiu programul de acolo dar eu sincer faceam cate 3 sau 4 ore pe saptamana. Atmosfera de acolo te face ca si cum sa nu, mai vrei sa pleci acasa si te simti ca acasa nu stiu ce sa zic eu mereu simt asta cand sunt in sala de canto! Da trebuie sa stii sa canti la un instrument uite eu de exemplu am cantat la pian si am intrat sper sa intri si in plus daca acolo vrei sa ai si cursuri de dans trebuie sa stii si sa dansezi sper sa te ajute ceea ce am scris si eu cred nu pentru funda si din astea ca, canti minunat chiar daca nu te-am auzit si e bine ca ai vise care se vor implini! Iti tin pumnii!

| Stoianof_Sorana_1994 a răspuns:

Ca sa intrii la liceu la canto nu iti trebuie teorie muzicala, decat baza: cheia sol, cateva note pe portativ. Si in general trebuie sa canti 2 piese (cel mai bine de factura diferita). Eu am terminat liceul de muzica in Constanta. Nu ai spus de unde esti. Poate in alt oras e diferit examenul. Succes!

| Xaio123 explică (pentru Stoianof_Sorana_1994):

Nu pot la liceu de canto pentru ca trebuie sa stiu un instrument, iar eu vreau sa iau lectii de canto nu sa merg la liceul de arte...

| Stoianof_Sorana_1994 a răspuns (pentru Xaio123):

Nu ai spus de unde esti. Poate te pot ajuta

| Xaio123 explică (pentru Stoianof_Sorana_1994):

Sunt din Valcea, din oras