| balint20 a întrebat:

am o problema cu un sistem home cinema (are doua boxe si un subwoofer) are 400w.
cea ce nu inteleg este ca pe fiecare boxa scrie in paranteze power max 250w(program) iar pe subwoofer 300w (program).
poate cineva sa imi explice ce inseamna.
sper ca am fost destul de explicit.
dau funda!

3 răspunsuri:
| jeanstefan a răspuns:

Nu am prea multe cunostinte Intra'le sistemelor audio dar din ce am inteles trebuie sa fie vorba de cat poate boxa si subwoofer-ul sa duca, adica boxele respective pot sa duca maxim 250w cat scrie acolo "Power Max=Putere Maxima"
Iar subwoofer-ul poate sa duca maxim 300w

| balint20 explică (pentru jeanstefan):

Adica depinde de amplificator? pentru a putea sa se auda mai tare

| jeanstefan a răspuns (pentru balint20):

Amplificatorul este intr-adevar facut sa amplifice sunetele adica sa se auda mai tare in boxe, dar nu e bine sa iei un amplificator pentru ca va amplifica sunetele mai mult de 250w respectiv 300w si risti sa iti arzi tot sistemul, deci nu folosii amplificatorwinking foloseste sistemul asa cum e el.