| Zippy a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi de la voi.In primul rand va spun ca am aproape 15 ani(trec cls a 9a) si vara asta as vrea sa incep niste cursuri de chitara.As vrea sa stiu daca e bine sa incep cu chitara acustica sau cu chitara electrica avand in vedere ca vreau sa cant la chitara electrica.Si inca ceva.as vrea sa raspundeti tinand cont ca nu stiu nimic despre partituri, muzica etc.Stiu doar notele muzicale si cam atat.in rest nu am facut deloc muzica la scoala.Si as mai vrea sa stiu daca e cam tarziu sa incep la varsta asta.

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Buna,
Daca doresti sa canti pe chitara electrica, sfatul meu este sa incepi cu aceasta. Exista posibilitatea sa iti pierzi interesul fata de chitara daca incepi sa canti pe o chitara nepotrivita (http://www.the-guitar.ro/2011/05/04/alegerea-chitarei-potrivite/).
In ceea ce priveste varsta, nu este niciodata tarziu.
De asemenea iti recomand si site-ul http://www.the-guitar.ro/, unde poti gasi sfaturi atat pentru incepatori cat si pentru avansati. Articolele sunt facute pentru a ajuta pe cei care doresc sa invete sa cante la chitara singuri. De asemenea, se pot pune comentarii sau intrebari la care iti voi raspunde cu placere. Iar daca esti din Bucuresti si te decizi sa inveti sa canti la chitara cu un profesor, contactele mele le gasesti pe site.
Mult spor, Marius Furduescu.