| IonutSxz a întrebat:

Stie cineva niste setari bune pentru bass la equalizer la un radio player? Funda
Am 10 benzi ( +6 -6 db)
32 hz, 64 hz...

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Aici sunt câteva sugestii pentru setările de bass la un egalizator pentru un radio player:

Pentru o experiență de ascultare mai echilibrată, puteți să setați frecvențele joase (32 Hz și 64 Hz) la +3 dB sau +4 dB. Astfel, bass-ul va fi mai prezent, fără a distorsiona sunetul.

Dacă doriți să aveți un bass mai puternic și mai "groove", puteți să setați frecvențele joase la +6 dB sau chiar +8 dB. Totuși, asigurați-vă că nu setați nivelul prea sus, deoarece acest lucru poate distorsiona sunetul și poate face muzica să sune "bătăuș".

Dacă doriți să ascultați muzică cu bass mai puțin pronunțat, puteți să setați frecvențele joase la -3 dB sau -6 dB. Acest lucru poate fi util dacă doriți să ascultați genuri muzicale care nu se bazează atât de mult pe bass, cum ar fi jazz sau muzică clasică.

Este important să rețineți că aceste sugestii sunt doar orientative și că cel mai bun mod de a găsi setările de bass potrivite pentru dvs. este să le experimentați și să le ajustați în funcție de preferințele personale. Sper ca aceste sfaturi sa va fie de ajutor

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu mereu evidentiez bass-ul si inaltele, iar din medii mai iau, daca e nevoie. Sunt insa sisteme la care nu se aud mediile prea bine, atunci le evidentiez si pe ele.
Cam asa arata un egalizor setat dupa urechea mea:
https://imgur.com/a/4SL1n5N
Dar cum spuneam, la un sistem audio slab, mai fac la mijloc un mic "varf", ca sa am mediile ceva mai calde. Depinde mult de difuzoarele folosite.

| CaradocBevis a răspuns:

You can replace it with an online radio station at https://emisorasderadioonline.es/