| KristalPop a întrebat:

Vă place muzica metal?
Aveţi idoli al acestui controversat gen muzical? Dacă metal-ul este unul dintre genurile voastre favorite, ce vă determină să preferaţi mai mult acest stil muzical? Vă influenţează în vreun fel viaţa?

Răspuns Câştigător
| CristiSeeker a răspuns:

Da, imi place muzic metal. Merg pe genuri de heavy, trash, progresiv si power metal, in principal, cu trupe precum: Black Sabbath, Metallica, Megadeth, Iron Maiden, Manowar, Tool, Disturbed, Trooper (dintre cele autohtone).
Intre personaje preferate din lumea metalul-ui, intre fondatori, mai ales, i-as mentiona pe: Jimi Hendrix, Jimmy Page, Bruce Dickenson, Dave Mustaine, Steve Harris, Tony Iommi si destui altii...
Metal-ul (si cam orice gen rock, in general) este o parte importanta din viata mea. Ma ajuta sa ma relaxez, sa imi descarc diverse sentimente ce altfel m-ar dobori. Nu imi mai pot imagina viata fara muzica mea de suflet big grin.

13 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

N-aş spune idoli, nu am aşa ceva, doar persoane care îmi plac, pentru voce, pentru tot ceea ce reprezintă ei. Gen Mikael Akerfeldt, solistul de la Opeth. Fenriz din Darkthrone. Sakis din Rotting Christ. Varg din Burzum şi lista continuă. Am multe trupe şi solişti preferaţi. Şi Bathory, Ulver, Melechesh, Deicide, Anaal Nathrakh...
Mhm, da, e genul meu preferat. Îmi place pur şi simplu, mă regăsesc cel mai bine, mi se pare cel mai complex şi interesant gen, superior tuturor din toate punctele de vedere. Ne influenţează, indirect, fără să ne dăm seama. Dar contează şi felul fiecăruia de a fi, asta contribuie destul de mult.

| addictedformetal a răspuns:

Da.Imi place muzica metal.Ca sa iti faci o idee,ascult trupe ca:Sodom,Venom,Amon Amarth,Death,Bathory,Slayer,Iron Maiden,Megadeth, Behemoth, Opeth, Kreator, Motorhead etc...De cand eram mica am fost obisnuita cu muzica buna.Imi placea sa ascult rock clasic si nu numai.Mereu ascultam cu atentie mesajul melodiilor.As putea spune ca mi-a influentat viata deoarece dupa ce mama si fratele au decedat, muzica m-a ajutat sa trec cat de cat peste.

| Delicacy a răspuns:

Nah,eu n-ascult metale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer la orice ora sa ascult un polonic lovind un tuci. Diferenta e aproape insezizabila. Bine, de la metal am dureri mai grave de cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, imi place. Nu, dar nu pot sa spun ca am idoli. Si imi place pentru ca pur si simplu ma regasesc. Nu atat in versuri cat pur si simplu in muzica.
Da, ma influenteaza, in bine. Ma ajuta sa depasesc diferite momente si ma inspira uneori cand desenez sau scriu sau ce porcarii creative mai fac eu. Lumea spune ca preferintele rockerilor in materie de stil, comportamentul si modul de gandire sunt influentate de muzica. O fi adevarat. Dar eu eram exact la fel si inainte sa incep sa ascult metal. Practic, nu eu l-am ales, el m-a ales pe mine.

| JohnnyWylde a răspuns:

Avenged Sevenfold, Godsmack, Disturbed, Dope, Mudvayne

| KristalPop explică (pentru JohnnyWylde):

Dacă tot vrei să răspunzi, măcar dă răspunsul complet.

| JohnnyWylde a răspuns (pentru KristalPop):

Sunt un mare fan al metal-ului. Am dat doar cateva nume mai reprezentative ale preferintelor mele dar de fapt "playlist-ul" meu include mult mai multe trupe. Motivele care ma determina sa ascult melodiile acestui gen sunt:
-sentimentul pe care il provoaca aceasta muzica
-liniile melodice si instrumentele caracteristice care suna nebuneste (in sensul bun al cuvantului)
-versurile melodiilor si subiectele abordate de catre autori
Muzica asta chiar mi-a influentat viata in masura in care am ajuns sa cant la chitara electrica. Eu nu imi aleg melodiile sau trupele pentru ca sunt legende ale muzicii sau ca au nu stiu cate premii castigate. Daca imi place bine daca nu, nu.

| tpuforyou a răspuns:

Am mai comentat pe aceasta tema! happy

| KristalPop explică (pentru tpuforyou):

Comentează încă o dată sau nu mai răspunde. happy

| Vans a răspuns (pentru tpuforyou):

Nu ne pasă.

| tpuforyou a răspuns (pentru KristalPop):

Pai... aveam un coleg aparent linistit in clasa a 12>a, asculta mereu genurile astea metal, death eram prieten bun cu el pana cand intr>o dimineata ma suna mama lui ca s>a incuiat in camera... vin eu la el al intreb de vorba. pana cand deschide usa si acolo ce era >?
Prietenul meu omorase si pisica si cainele cu un cutit pe motiv ca asa i>a vorbit cineva in casti laughing ff nebun!
De atunci am lasat>o mai moale cu metalul laughing!

| Werepyre_Fallen_1994 a răspuns:

Desi nu sunt metalhead, imi plac unele formatii, cum ar fi Cannibal Corpse, Death, Immortal, Rammstein, Slayer, Amon Amarth si altele. In cazul in care iei in considerare Metalcore/Deathcore si Nu Metal, atunci in lista cu formatii se pot adauga multe altele (Avenged Sevenfold, Motionless In White, Suicide SIlence, Chelsea Grin, Black Veil Brides, Motionless In White, Slipknot, System Of A Down, Linkin Park, etc.).
Ca sa fiu sincer, in general, nu am idoli, desi sunt anumite persoane care ma inspira foarte mult (mai ales din Metalcore).
Mai nou, ascult un numar mai redus de melodii, prin acestea numarandu-se (apartinand Metalului):
Cannibal Corpse-Make Them Suffer
Slayer-South Of Heaven
Death-Leprosy
Deicide-Conviction
Immortal-All Shall Fall
Intr-un fel imi influentiaza viata, pentru ca scopul meu e sa devin vocalist intr-o formatie, deci am surse de inspiratie din Metal. Ma refer la growl, pe care il practic de ceva timp (vreo jumatate de an), pe care il alternez cu scream-ul din Metalcore. Daca as fi in situatia sa compun o melodie, sigur as folosi, macar putin growl, deoarece imi place brutalitatea pe care o exprima, mai ales daca sunt si versuri pe masura.
Cam asta am avut de spus.