| yonela13 a întrebat:

Vreau si eu informati despre Smiley. Dau funda:*

Răspuns Câştigător
| RyGoLeTa a răspuns:

Buna!
Uite:

Andrei Tiberiu Maria (născut pe 27 iulie 1983), cunoscut sub numele de scenă Smiley, este un cântăreț, compozitor, producător, prezentator și actor român, membru al trupei Simplu cu care are o activitate de peste 10 ani, având în același timp și o carieră solo.
Copilăria

Andrei s-a născut pe data de 27 iulie 1983 în Pitești, județul Argeș. Într-un interviu, acesta declară că în copilărie era un băiețel agitat, care nu putea sta locului o clipă. Totul a decurs normal până la vârsta de zece ani, când plăcerea lui Andrei de a asculta muzică s-a transformat în plăcerea de a cânta.
Trupa Simplu

În anul 2001, CRBL avea să-i propună lui Andrei să facă parte din trupa Simplu, după ce inițial încercase să obțină un loc în formația Akcent. Deși propunerea a venit din partea unui membru al trupei, Smiley a dat proba pentru casa de discuri Roton. Ca membru al formației, Andrei a fost nevoit să învețe și să danseze. Pentru că era întotdeauna bine-dispus și îi înveselea pe cei din jurul său, vechiul Andrei a primit porecla de Smiley, poreclă pe care și-o folosește în prezent ca nume de scenă.
Cariera de Artist

De-a lungul timpului, Smiley a ajuns în atenția publicului, atât ca solist al trupei SIMPLU, dar și ca artist solo. Albumele sale de debut au avut vânzări uriașe și au atras simpatia oamenilor.

Alături de SIMPLU, Smiley a lansat cinci albume, toate premiate cu discuri de aur: Oare stii (lansat în anul 2002), Zece (lansat în anul 2004), RMX Simplu (lansat în anul 2006), Simplu Best Of (lansat în 2006), Oficial îmi merge bine (lansat în anul 2006).

În 2008, Smiley și Simplu au câștigat premiul "Best show" pentru "Istoria Dansului".

Tot în 2008, 'Smiley' a lansat primul său album solo, "În lipsa mea", album care a fost premiat cu un disc de aur și cu distincția "Best album" la Romanian Music Awards.

Primul single de pe album, "În lipsa mea", a fost declarat "Best song" și i-a adus acestuia premiul de "Best solo artist". Single-urile de pe acest album, care au ocupat primele locuri în topuri, sunt enumerate mai jos[1]:

Album În lipsa mea:

"Designed to love you" (2009),
"Am bani de dat" (2009),
"Preocupat cu gura ta" (2009),
"În lipsa mea" (2008)

În 2010, Smiley a lansat cel de-al doilea album din cariera lui solo: "Plec pe Marte" (Best Pop Dance Album). Piesele de pe acest album au devenit rapid cunoscute publicului.

În 2011, Smiley lansează piesa care pentru 6 săptămâni consecutive (potrivit Mediaforest Romania) va sta în fruntea topurilor muzicale : "Dream girl". Tot în 2011, la Romanian Music Awards, Smiley a fost desemnat "Best Male" și "Best Pop" artist.

Album Plec pe Marte :

"Plec pe Marte" (2010)
"Love is for free" (2010)
"Dream girl" (2011)

În 2012, artistul lansează single-ul "Dead man walking", un nou succes pe piața muzicală, transformându-l pe acesta în cel mai difuzat cântăreț la radio și TV, conform datelor furnizate de site-ul Mediaforest.ro. De asemenea, a lansat și "Cai verzi pe pereți", împreună cu Alex Velea și Don Baxter, care a devenit în scurt timp un single reușit.

Sper ca te-am putut ajuta!
O seara placuta!

Videoclipul "Dead man walking" a fost o premieră mondială, Smiley devenind primul artist care folosește într-un clip elemente de realitate augmentată. Evenimentul de lansare a fost special și a avut loc în luna mai 2012 într-o sală de cinema, în prezența a peste 300 de persoane.[2]

În iunie 2012, Smiley a câștigat premiile pentru "Best Producer" și "Best Website", la gala Romanian Music Awards de la Craiova.
Cariera de Producător

Succesul ca artist pop, i-a deschis drumul spre dezvoltarea talentului de producător. A început să colaboreze cu numeroși artiști români, iar în 2009 Smiley și-a fondat propria casă de producție, HaHaHa Production.

În prezent, proiectele dezvoltate de Smiley sunt: Radio Killer, Alex Velea, Randi, Mishelle, Mihai Ristea, Shaka Muv, Sore, Boier Bibescu, Don Baxter, Cabron, Dj Cell Block, Simplu.

De asemenea, Smiley a mai produs hituri și pentru următorii artiști români: Morandi, Puya, Delia, Wanda, Zero, Elena Gheorghe, CRBL, Anda Adam, Andreea Bănică, Mandinga, Loredana, Andra, Corina, Cream, Emanuel. Colaborările naționale i-au deschis lui Smiley o nouă ușă: colaborări internaționale. Artistul a produs muzică pentru cântăreața de origine italiană In-Grid și pentru rapperul american Sway. [3]

Prezintă emisiunea „Românii au talent" și este unul din cei 4 jurati din cadrul emisiunii de talente „Vocea României".

| Legiuitoarea a răspuns (pentru RyGoLeTa):

Bună.
În conformitate cu regulamentul site-ului, trebuie să dai sursa copierii: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RyGoLeTa):

Bună!
Şi sursa unde este domnişoară?
Uite aici, aşa trebuia să faci
http://ro.wikipedia.org/wiki/Smiley
Te pup!

| RyGoLeTa a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna!
Imi pare rau nu stiam ca trebuie su sursa, voi tine cont de acum incolo.Pup!

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca tu pui mereu sursa! laughing)
Hotul striga hotul.

6 răspunsuri:
| DeKoniec a răspuns:

Scrie Smiley Wikipedia si vei gasi toata cariera si viata personala a lui. Succes!

| Anonim13344 a răspuns:

Andrei Tiberiu Maria, este un cantaret de muzica pop si dance, nascut la data de 27 iulie 1983, in Pitesti.

Smiley este absolvent al Scolii Populare de Arta de la Liceul de Arte `Dinu LIpatti`. A studiat la sectia chitara clasica. De asemenea, cantaretul a absolvit Facultatea de Comert Exterior in cadrul A.S.E.-ului.

La varsta de 10 ani si-a descoperit pasiunea pentru muzica si a inceput sa cante. Dupa trei ani alaturi de trupa Millenium 3, Smiley a fost remarcat de Gyuri Pascu. Uleterior s-a imprietenit cu cei care urmau sa devina colegii sai de trupa: CRBL, Omu Negru, Piticu si Francezu.

Alaturi de Simplu, Smiley a mai scos albumele cu vanzari record in Romania: `Zece` (2004), `RMX Simplu` (2006), `Simplu Best Of` (2006), `Oficial imi merge bine` (2006).

In 2008 Smiley scoate primul sau album solo, `In lipsa mea`. Primul single In lipsa mea, in colaborare cu Uzzy (B.U.G. Mafia), s-a bucurat de aprecierea masiva a fanilor, la fel si single-urile ce au urmat: `Preocupat cu gura ta`, `Am bani de dat`, `Designed to love you`.

In 2009, Smiley participa impreuna cu C.R.B.L., Omu Negru, Piticu si Francezu la productia Un Film Simplu, o poveste care urmareste viata celor cinci membri ai trupei intr-un moment decisiv pentru viitorul lor.

In februarie 2010, Smiley lanseaza primul single de pe cel de-al doilea album solo al sau. Piesa `Plec pe Marte`, pe care apare si Cheloo (Parazitii), a urcat rapid in topurile de muzica radio si TV, ajungand pe primul loc intr-un timp record.
Funda?