| 1970Daniela1970 a întrebat:

Ce părere aveți de batutul copiilor? Eu am o fiica de 14 ani și simt ca nu ma mai inteleg cu ea .....cred ca o sa ajung la bătaie. Ce pedepse sa ii aplic? Sunt ok cele clasice( stat la colt pe coji de nuca/mazare înghețată cu mâinile sus, bătaie la fundul gol si ud cu nuiaua) sau sa ii aplic alte pedepse? Mai crunte sau mai slabute? ( problemele pentru care vreau sa o pedepsesc sunt: fumează, a întreținut relații intime si nu invata la scoala)

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Confisca-i telefonul pana la vara, ca sa nu mai aiba contact cu prietenii.
Impune-i sa vina direct acasa de la scoala si sa nu iasa deloc din casa, iar in weekend numai 2 ore, ori impreuna cu unul din parinti.
Pentru fiecare nota proasta la scoala, ii introduci pedeapsa de "1 luna sau 1 saptamana, fara computer" si sa vezi cum se "regleaza" si-si ajusteaza comportamentul.
Eu asa am procedat cu ai mei, le-am luat telefonul si in prima aptamana au crezut ca-i de gluma si-l primesc inapoi, dar cand au vazut ca nu am de gand sa cedez, s-au conformat si am facut oameni din ei, cu pedepse, nu cu bataie.
Nu le-am permis sa iasa cu prietenii si nici sa aiba vreun contact cu ei, cand faceau prostii sau luau noet proaste. I-am pedepsit cu ce le era lor mai drag, le-am luat tehnologia si nu au avut de ales, decat cartea si invatatul.
Nu-i da nici un banut pe mana, sa nu mai fumeze. da-i pachetel la scoala, ca sa nu cumpere cu banii de mancare, tigari.
Supravegheata non stop, cu cine discuta pe FB si Instagram si unde se duce.
la varsta asta, daca ai scapat-o din frau, este pierduta!
vad deja ca ai scapat-o, odata ce a apucat sa faca cele mai rele lucruri, de care orice parinte se teme.
Du-o la medic si fa-i teste de boli cu transmitere sexuala, sa fi sigur ca nu a contactat cine stie ce boala, ca astia micii, daca nu vad ceva pe corp, cred ca nu are nimeni vreo boala.

| Adry05 a răspuns:

Penibil, unde te crezi cu asemenea pedepse? E animal sa nu inteleaga decat daca-l bati? Chiar asa nu esti in stare sa porti discutii cu ea sa o faci sa inteleaga ce e bine si nu e bine sa faca si mai ales DE CE?

| MistarGoGu a răspuns (pentru Adry05):

La 14 ani discutii? S-a cam depasit faza cu discuțiile! Alea trebuiau pe la 8-10 ani maxim! Este deja scăpată din frâu iar cu bătaia deja NU mai rezolva nimic mai rau o inraieste

| danbnz a răspuns:

Dar pana acum cum ai pedepsit-o?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum de sti ca a intretinut relatii sexuale, Ce naiba? Daca nu ti-a zis ea ai probleme tu nu fata ta.
Este un om, persoana nu este proprietatea ta, poate sa faca ce vrea.astea nu sunt motive de pedeapsa, Tu poti doar s-o sfatuiesti/motivezi, s-o indrumi pe calea cea buna.

| gogu220 a răspuns:

Educaţia începe de când zice primul NU. Nu mănânc, nu merg la culcare, nu vreau aia, nu vreau ailaltă. Dacă nu ai luat de atunci atitudine acum îmi e teamă că e un pic mai greu.
Cred că ar trebui să apelezi la un sfat profesional.
Sună la 116 111. Îţi va răspunde cineva care te va ajuta cu drag. Nu trebuie să dai detalii sau nume şi nici de unde eşti. Nu trebuie să plăteşti nici o consultaţie şi poţi suna de căte ori simţi că nu mai şti cum să mai procedezi cu fata.

| LaraClarice a răspuns (pentru gogu220):

Sa înțelegem că e ceva anormal cand un copil se impune? Pe la 4-5 ani au perioada in care spun nu la orice. E un lucru cat se poate de normal. Ce îi faci, îl bati cand nu sta să i se facă o injecție? Ii bagi pe gat mâncarea pe care nu vrea sa o mănânce?!
Iei atitudine? Cum? Îl obligi să facă ce vrei tu pentru ești părinte și poți. Asta nu e educație. Nu mai influențațicu astfel de sfaturi.

| Demidol a răspuns:

La 14 ani e cam tarziu sa o indrepti. Greu, dar se mai poate.
Pentru ce a facut, pedepse crunte!
Cojile de nuca nu cred ca vor mai avea efect. Ce-i doare pe tinerii de azi si la varsta ei sunt lipsa telefonului, interdictia la pc. Evident, interzis categoric sa mai iasa afara cu prietenii mai ales dupa ora... cel tarziu 20. Nu-i mai dai bani sa cheltuie pe prostii, nu-i mai cumperi toate hainele pe care le vrea, etc.

| LaraClarice a răspuns (pentru Demidol):

Ce a făcut, mai exact? Ce e atât de grav după părerea ta?

| LaraClarice a răspuns:

Nu,nu e ok sa o bati și nici să îi aplici alte pedepse fizice. Nu mai suntem pe vremea bunicilor sa ne creștem copiii de parca am dresa animale.
Daca fumează nu ii mai da bani, sa ia mancare de acasă. Iar cu relațiile intime, ideea e că s-a întâmplat deja, nu ai cum sa modifici asta. Important este ce va face de acum și cât disponibila ești tu sa o accepți așa imperfectă cum este.
Toți vă blamați copilul pentru că face diverse, dar niciunul nu va întrebați cat de mult l-ați influențat în direcția respectivă.
Discuta cu fiica ta, mergeți împreună la psiholog.
Îți spun la modul cel mai sincer, e păcat să îți distrugi relația cu ea doar pentru că nu știi cum să gestionezi problema.

| Sindbad a răspuns:

„Sunt ok cele clasice( stat la colt pe coji de nuca/mazare înghețată cu mâinile sus, bătaie la fundul gol si ud cu nuiaua)?"
Nu sunt ok, este prea putin. Am vazut ca altcineva propunea confiscarea telefonului si supraveghere nonstop...

Voi sunteti copii? Astea se fac cu bebelusii eventual. Pai la 14 ani pedepsele ar trebui sa fie cam asa: legata in lanturi afara doua nopti pe saptamana; bataie cu cablu dimineata la pranz si seara; arsa cu fier incins; la scoala numai cu o dulie legata de picior; o cana de apa si 300 gr paine; pusa sa sparga lemne, pietre etc sa se educe prin munca; asmutit cainele (si de ce nu pisica) pe ea; plus sedinta de autocritica.

PS Pentru cei mai nevoiasi mintal astea sunt doar ironii. Oricum este de remarcat ce fel oame (sic!) geniale exista pe lumea asta: fii-ta a fost neglijata complet (sau iti imaginezi ca fumeaza si si-o trage, asaa, din senin?) iar tu pe ea te gasesti sa o pedepsesti? In loc sa-ti pui intrebartea cu ce am gresit in legatura cu ea? Cum indrept lucrurile. Pune-i coji sau mai cine stie ce alte idei retardate, sa o distrugi complet.

| Cduncfujndf a răspuns:

Dacă ar vedea cineva de la protecția copilului ceea ce ai scris tu aici, probabil nu ai mai avea copil acum. Cum să pedepsești un copil așa? Asta e un fel de tortură. Trebuie să înțelegi că fata ta e adolescentă. Eu una am 15 ani, nici eu nu mai învățam bine la școală, și eu fumez, dar relații sexuale nu am întreținut cu nimeni și nici nu cred că ar fi cazul.
Generația de azi a luat-o razna, am în școală fete de 12 ani care nu mai sunt virgine și asta mi se pare și mie exagerat.
Fumatul...Ce pot să spun? Nu regret că fumez, mă face să mă simt bine...Nu știu ce pot să zic despre ele, dar pe mine una mă fac mai fericită.
Nu e bine că a întreținut relații sexuale, însă într-un fel o înțeleg. E vârsta la care hormonii sunt foarte activi.
La școală...ei bine, nu toată lumea învăță bine.

| Rhea44 a răspuns:

Dacă nu poți sa vorbești cu propriul copil atunci ești un părinte de nimic ți-o zic eu. Un copil nu egal animal ca sa îl lovești... tu te asculta, normal ca nu o face este o adolescenta trebuie sa o înțelegeți sa sa ii explicați nu sa o bateți