| jedulcik a întrebat:

Eu am luat un 4 la fizica.Pur si simplu nu eram pregatita. Nu stiu cum sa ii spun mamei pentru ca ultima oara m-a batut. De obicei pentru orice nota mai mica de 8 primesc 20 de curele si pedeapsa 2saptamani fara laptop, tv, telefon, muzica sau iesit afara.O data am stat 3 ore afara dupa scoala fara sa ii spun mamei si cand am ajuns acasa m-a tras de urechi, m-a certat si m-a pus pe pat. am primit atunci 20 de nuiele ude si pedeapsa o saptamana. Stiu ca am gresit dar m-a durut fundul 3 zile.
Cel mai rau insa a fost cand am luat un 5 la mate.Mama m-a inchis in casa toata vara, doar o ora pe zi afara, si mi-a dat palme la fundul gol, apoi a luat o curea si am primit 30 de curele. m-a pus in genunchi pe coji de nuca o ora. Cand tata a ajuns m-a batut si el cu nuiaua 20 de lovituri ude

Răspuns Câştigător
| teutzikka a răspuns:

Pai in caz ca ai luat o nota mica trebuie sa le spui parintilor pentru ca e mai bine sa afle din rima decat de la profesoara. Doar ca ei te cearta prea mult...Ar trebuii sa vorbesti cu un profesor. Sa ii zici ca asa e avea dreptate si tu esti foarte onest cu parintii tai dar te pedepsesc prea dur! Ar trebuii sa te ajute sa inveti mai mult nu sa te bata...Deci raspunsul meu este sa vorbesti cu cineva.un profesor sau un consilier.happy Sper sa te ajute

9 răspunsuri:
| Xenia16 a răspuns:

Cam rau pentru tine, eu as spune sa le spui totusi si sa le zici ca nu poti fi pregatit intotdeauna. Ca nu esti perfect. Cel mai bine este sa vorbesti cu cei de la protectia copilului sau cu un consilier scolar sau psiholog

| SebylVane1890 a răspuns:

Nu cred ca faci bine tacand din gura.Parintii tai sincer te maltrateaza! Trebuie sa spui cuiva, nu o poti lasa asa! Macar vreunui profesor.Intr-adevar e si vina ta ca inveti cum inveti dar totusi...Nu e normal sa faca cum ne povestesti tu.Da e bine sa fi pedepsita din cand in cand, cand mai iei note mici sau faci vreo prostie, dar ei exagereaza!sad

| mariutza21 a răspuns:

Doamne, pe mine nu m-ar batea parintii asa nici daca as ramane repetenta. In ce clasa esti? Cum ii lasi sa te bata si sa isi bata joc de tine in halul asta?! Sfatul meu e sa te duci daca ai o ruda mai apropiata cu care sa vorbesti si sa i i povestesti prin ceea ce treci. Poate v-a putea ea sa discute cu parintii tai si sa-i convinga ca bataia data in exces ( in cazul tau ) e o nebunie. Poti sa-i spui mamei tale cand este mai fericita, sau sa o ajuti la ceva si sa nu te mai pedepseasca! Mult noroc! Daca ai putea vorbi cu mama ta sa-i explici ca te-ai incurcat, sau nu stiu, ca a fost o greseala si sa-ti para rau, sau poti sa nu-i spui nimic, dar asa cred ca o sa te pedepseasca mai rau.

| CodrinV a răspuns:

De aflat, afla oricum. Iar daca minti, nu foloseste la nimic. Cel mai bine e sa nu iei note mici. Eu cind luam o nota mica, stiam ce ma asteapta acasa.

| neagucostel a răspuns:

Incearca sa Ii prinzi intr-un moment bun si sa le spui mai pe ocolite ori daca nu
vorbeste profesorul de fizica sa te asculte pentru marire de nota explicandu-i situatia de acasa (doar o parte din ea si sa fiti intre patru ochi ca sa nu se afle) si daca nici asta nu merge increarca sa nu le spui acum si sa ei o nota mai mare invatand, evident.Succes

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns:

Atunci inseamna ca ai primit bataie la fundul gol din 3 în 3 zile.

| Serbanica_Stefania_1986 a răspuns:

Doamne e incredibil! Cum sa-ti pedepsesti atat de aspru copilul ca a luat o nota proasta sau ca nu are rezultatele dorite la scoala? Parerea mea e ca ar trebuie sa vb cu un profesor sa ii cheme pe parinti si sa le explice ca bataia nu e rupta din Rai. Daca ei asa au fost educati asta nu inseamna ca e metoda potrivita.

| Aidavanmunster a răspuns:

Ştiu cum e, mi se intampla.Parintii ma bat zilnicEu zic totusi sa spui adevarul, iar daca continua asa ar trebui sa vorbesti cu cineva matur sa te ajute in legatura cu parintii

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru Aidavanmunster):

Acuma învăț de la voi cum sa îmi bat copilul la fundul gol.Interesant.