| evostyle7 a întrebat:

10 intrebari pentru credinciosi.
http://www.youtube.com/watch?v=zDHJ4ztnldQ
Sorry about the language. Nu am gasit in romana. Simtiti`va liberi ( sunteti deja ) sa comentati.

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă pornim de la premiza necreștină, că este un Dumnezeu al Universului, nu cred îl pasionează teribil de mult, ce se întâmplă pe planeta Pământ / Terra.

| cristi202 a răspuns:

1) De ce Dumnezeu nu vindeca amputatii?
Nu stiu cine are mintea mai deschisa, unul care iti ofera doar 2 posibilitati, sau unul care iti da si o a treia posibilitate. Eu nu iti ofer doar o scuza, ci o explicatie clara cu privire la acest lucru.
Se stie ca lumea asta e formata din energie. Exista, luat la general, doua feluri de energie - energia fizica, si energia spirituala. Energia fizica e data de insasi atomul. Hiroshima a aratat destul de bine cita energie se ascunde in micutul atom. Daca e sa gindesti logic, ca sa se recreeze un membru amputat, tinind cont de energia care se afla intr-un singur atom de hidrogen, ai nevoie de ceva energie ca sa recreezi (sau sa organizezi) citeva milioane de atomi pe care sa ii mai si pui impreuna sub forma de ADN, cromozomi, celule si toate celelalte componente ale membrului amputat. Deci - ai nevoie de energie pentru recreere, recreere a ceva ce poate prin energia ce o are sa distruga pamintul acesta, deci e vorba de o energie imensa, dar hai sa zicem ca poate fi vorba de o "simpla" reorganizare, Dumnezeu aduce atomii de pe undeva si ii pune laolalta formind acel membru. Insa si aici ai nevoie de energie. Multi dintr enoi stiu cit de obositor e sa te apuci sa faci curat dupa ce ti-au plecat zugravii din casa, lasind totul in praf si mizerie. Asta cere energie pentru a face ca totul sa luceasca de curatenie. Si acesta e doar un lucru marunt, daca e sa tii cont de complexitatea unui singur membru al unui corp uman. Deci oricum ai lua-o, ai nevoie de energie, o energie imensa. Acum, sunt oameni care dezvolta prin puterea lui Dumnezeu energie spirituala atunci cind se rog. Cu ea, transformata in energie fizica, pot vindeca lucruri mai mici, sa zicem o raceala, sau ceva mai serios, cum ar fi un cancer, unde e vorba totusi de o minima reorganizare a lucrurilor. Insa ei nu detin puterea pentru a vindeca un membru amputat, asa cum nu poti sa faci un computer sa functioneze cu o baterie de citiva watti. Si de aceea cei cu membre amputate ramin asa cum sunt. Pentru ca nu exista oameni care sa aiba o legatura atit de deosebita cu Dumnezeu, incit membrele lor sa fie vindecate.
Dar nu asta e totul. Spun ca nu exista oameni. Nu exista oameni pe care sa ii stim noi, insa citiva sunt in aceasta lume la care prin rugaciunile lor se poate face asa ceva. Dar si la ei se intimpla extrem de rar. Dar se intimpla. Doar ca noi nu am vazut. Daca eu nu am vazut un fulger globular, pentru ca se intimpal f rar acest fenomen, asta nu inseamna ca fulgerele globulare nu exista, ci doar ca eu nu le-am vazut.
2) De ce mor oameni de foame?
Nu Dumnezeu e de vina, ci noi. Cind Dumnezeu a creat omenirea, nu ne-a creat cu intentia de a fi separati unul de altul, asa cum suntem acum, traind fiecare in mica cochilie a sufletului nostru, si din care iesim doar pentru cei pe care ii consideram a fi vrednici de iubirea noastra. Nu, El a vrut ca cu totii sa fim un tot unitar, fiind legati prin legaturi de dragoste, insa noi am devenit rai si egoisti, si nu ne mai pasa de cei din jurul nostru, ci doar de binele nostru. Daca privest omenirea ca un tot unitar, ai intelege - unii oameni, care au din destul ar trebui sa fie "mina" lui Dumnezeu pentru cei ce mor de foame, ca ei sa nu mai moara. Deci problema nu e la Dumnezeu, ca nu are grija de cei flaminzi, ci la egoismul nostru, ca noi nu vrem sa Il lasam sa ii ajute prin noi pe cei flaminzi.
3) De ce Dumnezeu a poruncit sa fie omoriti oameni inocenti?
Cind vorbesti de homosexuali, sau de vreo fata care s-a prostituat si de aceea nu mai e virgina in momentul casatoriei, vorbesti de inocenta? Hai sa fim seriosi! Poate ca cel ce a facut acel clip ar trebui sa defineasca cuvintul inocent mai intii.
4) De ce Biblia contine chestii antistintifice.
Oare chiar contine? Daca te limitezi la stiinta, esti mic. Latura spirituala a omului depaseste cu mult stiinta. Niciodata nu vei putea masura cu vreun aparat de masura dragostea unui tinar pentru iubita lui - acest lucru depaseste cu mult stiinta. La fel e si cu Dumnezeu si Biblia - pentru ca exprima adevaruri spirituale, aparent pare ca Biblia contrazice stiinta, insa nu o face, daca privesti din perspectiva spiritualului. Se stie ca fizic vorbind, ca oameni, suntem limitati, nu putem face mare lucru, stiintific vorbind, insa oamenii intotdeauna au batut stiinta atunci cind in situatii de pericol au avut putere sa faca lucruri incredibile pentru cei iubiti de ei, lucruri pe care in mod normal nicidecum nu le-ar fi facut. Forta pe care ti-o poate da latura spirituala depaseste cu mult latura fizica, de care se ocupa stiinta, si de aceea stiinta e limitata in a explica spiritualul. E ca si cind ai incerca sa masori distanta de la Bucuresti pina la Timisoara cu ruleta.
Cit despre produsele oferite de tehnologie, oare sunt atit de importante? Oamenii au trait secole si fara ele.
Si inca ceva: Stiinta nu va putea niciodata dovedi acel lucruri spuse cu tarie ca nu s-ar fi intimplat - potopul, crearea lui Adam, zacerea lui Iona in pintecul pestelui. Ca sa spuna sus si tare ca nu s-a intimplat, trebuie sa dovedeasca ca e imposibil. Insa stiinta a mai spus ca e imposibil si zborul cu un aparat mai greu decit aerul (si altele de acest gen), insa azi cerul e plin de asemenea aparate. Deci pina unde merge imposibilitatea stiintifica, nu stim. Putem doar sa presupunem.
Am sa revin si cu raspunsul la celelalte intrebari.

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

hee hee așa cum au spus mai mulți înaintea mea,și eu cred că Dumnezeu NU vindecă amputații,pentru ca EI nu pot să îi ceara sincer așa cevahee hee să vrei sa crezi e una-să reușești, cu totul altceva, asta implică pe Iisus însuși.Este extrem de dificil să aștepți un miracol pentru tine personal, când atâția oameni au nevoie de ajutor pe lumea asta.Nu mă miră lipsa miracolelor la amputați-ci mă bucură-pentru eihee hee De altfel,și autorul face cam aceeași remarcă-o tehnica clasica de manipulare,dacă e sa îl credem pe Cezarhee hee Lumea este a oamenilor.Să crezi în Dumnezeu,presupune și să crezi că există un loc mai bun,perfect chiar, pentru fiecare suflet inocent.Cât despre interpretarea Bibliei, biserica lor a renunțat la explicațiile celor care au înțeles-o.Acum nu pot ridica"vălul". Deci, întradevăr"that makes no sense".E normal. Întrebarea despre sclavie exprima destul de bine ce vreau sa spun:au ales"libertatea"de a înțelege ce vor.Acum nu mai înțeleg nimic.A citi,a cunoaște ideile altcuiva,a avea modestia de a recunoaște că Domnul poate vorbi prin gura sfinților,a celor care sunt umpluți de har-este o sclavie,dacă așa alegi sa o trăiești. Dar făcând alegerea asta,nu devii sclavul proprie tale aroganțe,care va pune foarte sus ștacheta,odată ce l-a "învins" pe Dumnezeu? Iată ce ne avertizează Biblia.În plus-"oameni buni"? noi,oamenii,mergem pe principiul "unde e bine e și rău,unde e rău e și bine". Dacă nu știi ce e BUN în întregime-cum poți judeca cine e "bun" sau cine e "rău"? cineva poate sa fie foarte bun cu propriul copil-și un șef răuvoitor la servici.Bun pentru unul și rău pentru celalalt,depinde cine îl judecă. Miracolele lui Iisus,le-a făcut și pentru mine,ce contează pentru alții dacă o să las vreo urmă din elehee hee dacă Iisus mi-ar fi apărut în față,eu m-aș fi întors cu spatelehee hee ce idee ciudată,să te rogi de El să apară! E mereu același lucru,stai cu Atotputernicul "la taclale" și în loc să îi ceri și tu,știu eu,ajutor pentru Japonia-sau pentru copii care mor de foame-spui"Hai, vreau să te văd, nu vrei să îmi dovedești că exiști?"Întrebarea nr 9 este tipică, pentru neînțelegerea creștinismului, este exact reproșul care li se aducea primilor creștini.De asta au fost persecutați de Nero,și Diocletian, etc, se dusese vestea ca erau canibali-mâncau trupul Domnului.De fapt,chestia asta cu a implica pe Domnul în căsătorie,a apărut după sec al x-lea d.C.Când a fi creștin era normă,iar biserica a găsit un mod de a se amesteca în politică.Din nou,e ciudată viziunea asta,a Domnului ca un stăpân de sclavi,crud,nemilos-și ilogichee hee dar cred că e bine,să fie refuzată.
Nu m-am mai uitat când a început cu explicațiile logice ale ateismului.Sfântul Augustin spunea"crede-și vei găsi"Atunci când crezi, găsești răspunsurile la ce te frământă. Când crezi în Domnul-și atunci când Îl refuzi. Într-o credință rămân mereu ceva întrebări și îngrijorare, cealaltă este absolutăhee hee

| evostyle7 explică:

Aualeuu. La inceput se vorbeste de faptul ca 3 din 4 doctori considera ca Dumnezeu realizeaza majoritatea miracolelor medicale si ca majoritatea omenirii considera ca boli precum cancerul sau stoparea efectului veninului sunt tratate de Dumnezeu. Prima intrebare este : de ce Dumnezeu nu vindeca partile amputate ale corpului?

Explicatia la faptul ca partile corpului amputate nu se mai vindeca ne`o da userul nostru @ IntrebariIntrebatoare si suna cam asa : persoanele din aceasta situatie "Nu cred destul de mult in Dumnezeu si nu se roaga cu destula patima si frica."
Fa un pas inainte si admite, pentru noi, ca partile amputate nu se mai vindeca orice ai face si in oricine ai crede, oricat de mult.

| Ouroboros a răspuns:

1. Ce rost are sa creeze ceva ce a fost pierdut, asta ar insemna ca omul sa numai moara niciodata in accidente, razboaie etc
Cei ce au amputari, leau primit cu un scop - sasi aduca aminte ca sunt oameni si care este pozitia lor si a celora de langa ei fata de Dumnezeu.
2.Pentru ca daca toti am duceo bine am uita ca avem un Dumnezeu care ne-a creat pentru slava Sa(nu a noastra).
3.Inocenti? unde zice in bible ca omoara inocenti, se contrazice singur.
4.Sa dovedit stiintific ca arca lui Noe a fost gasit pe munte "Relicvele au fost descoperite la o altitudine de 4.000 de metri"
ele fiind aduse de potop acolo.
5.Este adevărat că astăzi nu mai avem sclavie şi este adevărat că astăzi nu poţi, cel puţin în majoritatea regiunilor lumii, să ucizi un angajat doar pentru că el nu face ceea ce tu doreşti să facă. Însă muncitorii sunt încă brutalizaţi într-un fel sau altul; sunt încă ameninţaţi; sunt încă insultaţi; sunt încă înjosiţi. De ce nu schimbaţi acest lucru astăzi? Ideea unui asemenea pasaj nu este de ce oamenii dintr-o anume epocă nu au făcut ceea ce noi credem că ar fi trebuit să facă, ci de ce noi nu facem astăzi ceea ce Dumnezeu doreşte să facem? De aceea, atunci când vorbim despre aceste lucruri noi putem vorbi despre ele ca despre un ghid în relaţia dintre patroni şi angajaţi. Nu să trecem cu vederea problema sclaviei, ci să aplicăm aceste principii situaţiei noastre prezente, aşa cum trebuie să facem dacă suntem urmaşi ai lui Isus Hristos.
6. Dumnezeu a creat o lume fără păcat. Datorită lui(satanei), noi trăim acum într-o lume căzută -- o lume care este în întregime şi în mod fatal disfuncţională datorită păcatului. Păcatul contaminează cele mai bune eforturi omeneşti, astfel că instituţiile umane precum guvernul, şcolile şi cele cu profil comercial manifestă efectele păcatului. La fel stau lucrurile cu tot ceea ce întreprinde omul: muzică, artă, recreere şi literatură. Chiar şi religia omenească este coruptă de păcat, de aceea avem războaie, minciună, ură şi sacrificii umane justificate pe seama religiei.
N-ar trebui să ne surprindă faptul că se întâmplă lucruri rele într-o lume infiltrată de păcat. Lucrurile rele sunt adesea produsul păcatului. O lume plină de păcat rezultă într-o lume plină de lucruri rele. Acest lucru este adevărat din trei motive. În primul rând, pentru că păcatul reprezintă neascultare faţă de legile lui Dumnezeu. Poruncile lui Dumnezeu nu sunt nici arbitrare nici lipsite de sens, din contră, sunt instrucţiuni ale unui Creator plin de dragoste pentru ca noi să ne trăim viaţa corect.
7.Care ar mai fi rostu credintei noastre? asa toti sar obisnui cu ele si ar zice ca e ceva normal daca ar mai exista acele dovezi.
Isus le-a facut atunci si noi le avem acum prin biblie, crezi in ele fara sa le vezi asta e adevarata credinta.
8.La fel ca la 7, ar fi o credinta fara valoare, Dumnezeu nu ne cere lucruri usuoare dar credinta noastra va fi rasplatita.
9.„Cine mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu, are viaţa veşnică; şi Eu îl voi învia în ziua de apoi. Căci trupul Meu este cu adevărat o hrană şi sângele Meu este cu adevărat o băutură. Cine mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu, rămâne în Mine şi Eu rămân în el." (Ioan 6:54-56)
Cât de adânci şi de tulburătoare sunt semnificaţiile acestor cuvinte ale Domnului! Atât de tulburătoare şi atât de greu de înţeles de către omul firesc încât la auzul lor mulţi dintre cei care-L urmau doar „de formă" s-au dezis de El şi de cuvintele Sale şi L-au părăsit fiindcă „Vorbirea aceasta este prea de tot: cine poate s-o sufere?"(v.60)
Cu alte cuvinte, a mânca trupul Domnului şi a bea sângele Său înseamnă a crede în El. Între El şi cei care cred în El există de acum, o foarte strânsă unire. Oricine mănâncă trupul Lui şi bea sângele Lui rămâne în El şi El rămâne în acea persoană, în cel mai apropiat mod. Nu poate exista o relaţie mai apropiată sau mai personală decât aceasta. Precum hrana fizică pătrunde în fiinţa noastră devenind parte din noi, tot aşa, acceptându-L pe Domnul Isus ca Răscumpărător al nostru, El pătrunde în chip tainic în viaţa noastră şi rămâne în noi, iar noi, la rândul nostru, rămânem în El, trăind astfel în permanenţă cu El şi prin El.
10.Sunt crestini doar cu numele, un cresti adevarat ar pastra legea lui Dumnezeu in inima lui si isi alege un partener de viata asemanator, nu se grabeste in a lua o asa decizie ca apoi sa divorteze.