| sanboss a întrebat:

22 După aceste vorbe, a suflat peste ei şi le-a zis: „Luaţi Duh Sfânt!
23 Celor ce* le veţi ierta păcatele vor fi iertate şi celor ce le veţi ţine vor fi ţinute." Cum sa inteleg versetele acestea? Avem autoritatea de a ierta pacatul altuia?

Răspuns Câştigător
| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Sper să-ți fie de folos: https://adevarprezent.org/......e-le-veti/

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Esti cumva unul dintre UCENICII alesi de Dumnezeu (Domnul Isus)? Numai aceia au avut acea calitate.

| sanboss explică (pentru danut):

Is frate cu Isus si lucrator impreuna cu El

| GicaGigekGica a răspuns (pentru sanboss):

Danut are dreptate. Tu nu ii poti lua locul Lui Iisus si sa ierti pacatul altuia. Daca ti-a facut cineva tie un rau poti sa il ierti. Atat!

| sanboss explică (pentru GicaGigekGica):

Tu ai citit ce scrie in pasajele de mai sus sau ai citit ce a zis nea danut? Acolo scrie clar ca ucenici aveau aceasta autoritate. La ce concluzie am ajun eu? ce-i ce primesc CUVANTUL de la tine( pot iertati ce-i ce nu primesc nu sunt iertati ( o simpla interpretare ). Si sa nu uitam de iacov 5 este vorba de sluja prezbiterilor si spune asa 15 Rugăciunea făcută cu credinţă va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va însănătoşi şi, dacă a făcut păcate, îi vor fi iertate. aici e alt subiect

| GicaGigekGica a răspuns (pentru sanboss):

Da, dar tu ai intrebat daca avem autoritatea de a ierta pacatul altuia. Si eu am raspuns ca nu avem. Doar daca, cum ai zis si tu, ne rugam pentru ai fi iertat pacatul si accepta cuvantul persoana respectiva

| sanboss explică (pentru GicaGigekGica):

Prietene draga ai autoritatea de ami oferi iertarea pacatelor daca eu o accept. Gandeste-te ca eu sunt ateu si tu vi la mine si imi zici Isus te iarta te iubeste si eu ma pocaiesc prin tine Dzeu mi-a iertat pacatul si daca refuz mesajul prin tine Dzeu o sa-l tina. nusj daca m-am facut inteles dar la asta se refera spusele din pasaj nu la iertarea dintre noi doi ci dintre om si Dzeu

| danut a răspuns (pentru sanboss):

Inseamna ca Isus nu-si mai are rostul, ma rog TIE si GATA, sunt in cer!
Gresesc cumva, NU mai avem nevoie de Hristos il avem pe " sanboss ".
Bravo natiune, avem un nou mantuitor, pe "sanboss" si ai sai fratiori!
Sti ce, deja ati luat-o pe aratura rau de tot si voi nu mai aveti nevoie de Dumnezeu, va MANTUITI singuri. Asta da religie dar pe mine m-ati pierdut de tot, eu spun la asta: "demonizare".

| sanboss explică (pentru danut):

Cred ca nu sti sa citesti ori sti si citesti in dezordine : 1# Daca Dzeu iti transmite un mesaj ( cuvantul Sau prin mine ) mesajul transmis te-a mantuit, iertat de pacate 2# Daca respingi mesajul transmis cu privire la mantuire ( esti legat prin acel mesaj ). La asta se refera versetul. Si tu si eu avem puterea de a oferi iertare sau "legare" prin transmiterea mesajului Lui Dzeu. Binenteles ca rezultatul depinde de persoana in cauza daca il accepta sau nu, nu de noi. Stiu la ce te-ai gandit ca putem sa dezlegam ca preotul la groapa NICIDECUM ai inteles grestin dragul meu prieten danut

| danut a răspuns (pentru sanboss):

"Daca Dzeu iti transmite un mesaj ( cuvantul Sau prin mine )"
Dumnezeu nu transmite nimic prin tine, are MARTORII SAI pe pamant, Vechiul si Noul Testament.
Apocalipsa 11, 3. Voi da celor doi martori ai mei sã prooroceascã, îmbrãcati în saci, o mie douã sute saizeci de zile.
Numai Dumnezeu ne poate MANTUI
Luca 2, 30. Cãci au vãzut ochii mei mântuirea Ta,
31. pe care ai pregãtit-o sã fie, înaintea tuturor popoarelor,
Luca 3, 6. Si orice fãpturã va vedea mântuirea lui Dumnezeu."
Luca 19, 9. Isus i-a zis: "Astãzi a intrat mântuirea în casa aceasta, cãci si el este fiul lui Avraam.
10. Pentru cã Fiul omului a venit sã caute si sã mântuiascã ce era pierdut."
Faptele Apostolilor 4, 10. s-o stiti toti, si s-o stie tot norodul lui Israel! Omul acesta se înfãtiseazã înaintea voastrã pe deplin sãnãtos, în Numele lui Isus Hristos din Nazaret, pe care voi L-ati rãstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morti.
11. El este "piatra lepãdatã de voi, zidarii, care a ajuns sã fie pusã în capul unghiului."
12. În nimeni altul nu este mântuire: cãci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie sã fim mântuiti."
Se vede ca inca stiu sa citesc, dar nu inteleg ce scrii TU, ci ce scrie in BIBLIE.

| sanboss explică (pentru danut):

1# Acolo in Apocalipsa e vb despre Ilie si probabil Enoh ( nu sunt sigur ) si nu are legatura cu biserica pentru biserica nu va mai fi atunci pe pamant. Tu nu mai lua versete fara context ca nu isi au rostu, pune mana pe biblie. 2# Dzeu ne-a chemat pe noi sa propovaduim ev. aduti aminte de Filip si famenul etiopean ( nu te-ai intrebat dc nu s-a dus ingerul direct la famen? ) iti si raspund dc pentru ca evanghelia a fost pusa pe umarul barbatilor, si prin evanghelie ii suntem martori in toata lumea, "Ci voi veţi primi o putere, când Se va pogorî Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudea, în Samaria, şi până la marginile pământului. FAPTE 1:8

| danut a răspuns (pentru sanboss):

"1# Acolo in Apocalipsa e vb despre Ilie si probabil Enoh"
Citeste studile lui Issac Newton sau Jean Vouimiere despre Apocalipsa sa intelegi ce spuneau Protestantii ca scrie acolo, nu vreau sa-ti recomand studile adventise despre Apocalipsa caci sunt prea evoluate pentru voi.

| sanboss explică (pentru danut):

Sper ca nu vrei sa convingi tu cine sunt? ca doar nu ai ramane jos. Oricum is multumit ca te-ai convins de restul. Cand vorbim de Apocalipsa de la cap 4 in sus deja trebuie sa vb de escatologie si e cam complicat fara un studiu amanuntit( nu am apucat sa studiez partea acea ), Am sa accept recomandarea ta o sa caut pe viitor studiile acelor 2. Studiile adventiste nu sunt cristocentrice ci sabat-centrice si nu ma prea intereseaza.

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

De ce trebuie sa fie ateul ala pacatos iar crestinul cel sfant? Asa va considerati voi? Suntei plini de ipocrizie, falscitate in acest caz

| sanboss explică (pentru RAY):

Nu mai inteles, eu spuneam cu totul altceva acolo te rog sa re-citesti. Spuneam ca poti oferi iertare prin propovaduirea evangheliei ( nu ca eu sunt sfant ) si cineva cum ar un ateu daca accepta mesajul transmis, acceptarea mesajului il poate mantui. Si daca nu il accepta il poate lega. Singurul sfant e Dzeu noi ca suntem in proces de sfintire. sper ca mai inteles daca nu spune-mi ca sa incerc sa iti explic sub o alta forma

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Cata vrajeala pe voi, macar mai rad si eu la dieta uit de foamete, plini de ipocrizie, viclenie, voi care va urati intre voi si va barfiti

| sanboss explică (pentru RAY):

Cine rade la urma totdeauna va rade mai bine... succes in a tine dieta. Care noi ne uram ne barfim? Eu am vb despre ce spune Biblia vezi ca iesi afara din context. Daca vrei sa discutam despre NOI sau MINe o sa deschid alt topic special pentru tine ca sa iti descarci povara sufletului.

| Panamax a răspuns:

Marketing crestin.
Abureala de doi bani.

| sanboss explică (pentru Panamax):

La ce te referi cand spui asta?