| SaveTheNature a întrebat:

A asculta liturghia unui preot care se comporta ca un necredincios, nu e la fel cu a asculta la ore de un profesor de matematica ce nu stie tabla inmultirii?

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Preoti necredinciosi mai gasesti dar arata-mi tu un profesor de mate care sa nu stie tabla inmultirii.

| lpavel a răspuns:

Nu, pentru ca tu mergi la biserica sa asculti cuvantul lui D-zeu, nu ca sa-l judeci pe preot! Nimeni nu este drept in fata lui D-zeu si fiecare va raspunde pentru faptele lui. Asa ca tu mergi la biserica si fa-ti datoria de crestin... Daca mori si vei fi intrebat de ce nu ai mers la biserica, ce vei spune? Din cauza Preotului? Nu va fi o scuza pentru tine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu e comparatia buna, un inger cat e de curat nu poate face o liturghie pe cand cel mai pacatos preot poate!

| HueyFreeman a răspuns:

Stii vorba aia, "Fa ce zice popa, nu ce face popa."

| LegionarulRoman a răspuns:

Liturghia este aceeasi.Preotul se comporta necredincios dupa slujba, iar noi oamneii, nu avem dreptul sa judecam pe nimeni.

| Satango a răspuns:

Acel preot pe care il numesti tu ``necredincios`` poate e el asa... dar daca isi face corect meseria si spune la liturghie lucrurile bune, atunci asta conteaza. In legatura cu necredinta lui asta va fi rezolvata de Tatal nostru Dumnezeu.
Bafta! happy

| AlexeHellsing a răspuns:

În ultima întrebare ai spus că nu ești ateu, în schimb judeci cât te-ncape inima, și încă și preoți. Hai să-ți scriu ceva.
În unele cazuri, în ce postură se arăta Părintele Cleopa? Ști, odată a venit o femei la el că vroia să vadă minuni, dar părintele ști cum a primit-o? Cu bățu, a fugit după ea și-i striga: Așa... vrei să vezi minuni, uite minune mare, vrei să vezi cum te pălmuiește toiagul meu? Dar de sfântul Cuvios Teofil cel Nebun după Dumnezeu ai auzit? Pustnicul ăla de făcea minuni, dar cu smerenie, se întâlnea cu cineva și devenea un nebun de ți-era frică să te-aproprii. Dar realitatea era că era scăldat în Har. Dar ne-am depărtat de la subiect. E mare păcat să judeci preotul sau altă persoane când te referi la credință. În schimb profesorul, îl întrebi, cât e 9X8, iar asta n-are de ce s-ascundă, fiindcă nu are interes să ascundă.

| SaveTheNature explică (pentru AlexeHellsing):

Hai sa te iau altfel. Daca eu sunt doctor, si stiu perfect efectul nociv al tigarilor in fiecare celula a corpului, si alcoolul exscesiv, sau fast -foodurile. Cum ma pot da eu mare doctor? si cum pot convinge pacientii mei ca nu e bine sa fumeze daca eu aprind tigara, si ma imbat si mai am si burta pana la genunchi, cum pot convinge pacientii ca respectivele obiceiuri sunt daunatoare, daca nici eu insumi nu cred in nocivitatea lor.
La fel si cu preotul. Am citit Biblia, am facut ani de teologie, am stat inconjurat de preoti de catehisme, de moaste, de oameni religiosi, de lucruri sfinte. Cum pot spune enoriasilor sa nu se ataseze de material? sa se infranzeze de la mancat, de la avutii etc. Cand eu ca preot am burta pana la genunchi de la mancatul fara infranare, si umblu in masini, si mai fac si sex cu nevastamea? ca daca nu ar fi sex ci doar reproducere as avea 15 copii nu 2!
Si ce ar mai conta banii pentru mine cand stiu ca ma asteapta viata vesnica 100%?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru SaveTheNature):

Domnu Salvați Natura, omul poate să facă ce vrea din viața lui fără să greșească cu nimic, dacă e doctor spune ce trebuie dar depinde de el cum își trăiește viața. Est o ramură încâlcită a drepturilor la intimitate și libertate. Doctorul își face treaba, consultă, avertizează, etc. are dreptul să-și modeleze viața cum vrea și depinde de pacienți dacă la explicațiile lui sunt de acord. Nu poți să vi tu în fața medicului și să spui, renunță la ce-ți place că așa vreau eu să te văd. Fără supărare, dar în locul lui te-aș pălmui și te-aș scoate în șuturi din cabinet. Dacă vrei o consultație cu super modele caută pe net, fi sigur că acolo doctorul va arăta tânăr/ă de 20-30 ani. Așa și-n cazul lui popa, vrei preot bun, mergi la schiturile din munți, unde preoții călugări mănâncă Har pe pâine. În rest, tot ce-am spus mai sus se-aplică și la preotul mirean.

| milan9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ştim cu toţii că asta este, puţin spus regretabil, în acele cazuri în care e valabil ceea ce ai spus. Asta devine, după cum ai spu, o problemă şi de persuasiune, de convingere a celorlalţi. Ei bine, în afară de omul responsabil, în carne şi oase, mai este şi lucrarea harului lui Dumnezeu, care lucrează indiferent de vrednicia omului. Vezi cazul profetului Iona, dar şi îndemnurile din Noul Testament...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai,aicea se vede ca judeci. Poate ca preotul chiar are 2 copii pe bune, fra sa folosesca mijloace contraceptive.

| RaduMD a răspuns:

Sunt mai multe deosebiri. Cea mai mare este ca, in timp de de la un profesor de matematica ce nu stie tabla inmultirii nu am nimic de invatat, eu stiind mai multa matematica decat el. Dar eu as fi acolo ca sa invat, neavand ce invata de la un asemenea profesor frecventarea orei lui e fara rost.

In schimb, la Liturghie eu nu ma duc ca sa invat, ci ca sa fiu mai curat.

In primul caz, eu invat (sau nu invat) DE LA profesor, pe cand in al doilea eu ma sfintesc PRIN preot si nu DE LA preot.