| Fawkes1570 a întrebat:

Aberatii din iudeo-crestinism : Matei, 15, 24, reda cuvintele lui Iisus atunci cand o femeie canaaneeanca,, chinuita" de un demon(cica) ii cere ajutor ca sa scape de acel demon. "Nu sunt trimis decat la oile cele pierdute ale casei lui Israel" raspunde el. Iisus astfel refuza sa o ajute spunand mai departe ca "Nu este bine sa iei painea copiilor si s-o arunci cainilor".
Cu alte cuvinte Iisus ii numeste caini pe toti oamenii care nu erau evrei?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Vezi ce face ignoranta din oameni, lipsa cititului ii face sa debiteze numai prosti. Orice redus mintal stie ca Isus a mustrat in acele versete natia si traditile poporului din care facea parte, lucru dovedit in continuarea actiuni Sale. Cat de bine ai scos in relief cu intrebarea ta, neputintele si rautatea in care te zbati.

| danay72 a răspuns:

Isus folosește figurile de stil, iar femeia a înțeles, pentru ca ii răspunde tot cu o figura de stil.Contextul te ajuta să înțelegi mai bine versetul. Apoi, iubirea lui Isus fata de toți oamenii se vede prin faptul ca a fost dispus sa moara pentru toți, nu numai pentru evrei.Ioan3:16

| ania a răspuns:

Eu cred că în faza respectivă, Iisus a jucat puțin teatru de dragul ucenicilor, cuvintele respective reflectau de fapt părerea ucenicilor despre femeile străine, neevreice.In Ioan 4, când Iisus stă lângă o fântână în Samaria și întâlnește o femeie de moravuri ușoare cu care ucenicii n-ar fi stat de vorbă Doamne ferește pentru că era străină, era femei și în plus de o moralitate îndoielnică, a început El să dicute cu ea probleme teologice, până a ajuns să-i spună că EL e soluția setei spirituale din sufletul ei și acesta a crezut în El, că El e Salvatorul așteptat. Ucenicii au fost socați când l-au văzut discutând cu ea și cred că acolo s-a văzut atitudinea lui reală față de oameni, de dragoste, compasiune și dorința de a le salva sufletul.

| IvanMihai a răspuns:

Http://www.cuvantul-ortodox.ro/......smereniei/

Auzind femeia afirmatia aceasta, care de altfel ii era cunoscuta, si intuind universalitatea misiunii lui Hristos, a insistat si, apropiindu-se, L-a rugat: „Doamne, ajuta-ma". Si atunci Domnul ne mai uimeste o data… Dupa ce „a ignorat-o", prefacandu-Se ca nu o ia in seama, preluand aceeasi mentalitate a iudeilor o numeste „caine": „nu este bine sa iei painea copiilor si s-o arunci cainilor". Si aceasta nu pentru ca asa o considera El, ci pentru a sublinia acelasi dispret al „celor alesi" fata de neiudei, mentalitate pe care, de asemenea o va respinge prin ceea ce a urmat.

De retinut ca Domnul nu a vorbit de la Sine; nu Si-a exprimat propriul crez, ci a dat glas acelei mentalitati potrivit careia toti cei care nu faceau parte din poporul ales erau considerati spurcati si, pentru aceasta, erau numiti „caini".

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

De retinut e lectia de bun simt pe care a primit-o isus de la acea femeie : "si cateii mananca firimiturile care cad de la masa stapanilor lor".

| RAY a răspuns (pentru IvanMihai):

Cum naiba iisus nu a vorbit de la sine? dar ce iisus avea probleme mentale nu stia ce vorbeste,ce sens are sa minti in halul asta ce castigi cu minciuna, de ce iterpretati mereu biblia in folosul vostru? daca iisus asa a spus asa e simplu nu trebuie sa fie interpretate acele cuvinte spuse de el, el a avut motivele lui sa spuna asta, dumnezeu in vt nu a avut alt popor decat cel evreu, iisus a venit in lume pentru iertarea propiului sau popor chiar el afirma asta, nu trebuie sa minti ca ceea ce e scris ramane scris

"Nu sunt trimis decat la oile cele pierdute ale casei lui Israel"

| IvanMihai a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt un aparator al crestinismului :-)
Am postat linkul si partea importanta din acesta
doar pentru ca Fawkes1570 sa vada si un alt punct de vedere.
Cat despre mine sunt sceptic adica ma indoiesc de orice, nu am încredere în nimic. Am aplicat scepticismul meu pana si ateismului. Sunt agnostic.

| 23Suiram a răspuns:

Dacă citești mai departe o să vezi că Isus a vindecat-o pe femeie. Răspunsul pe care l-a dat a fost nu pentru a jigni ci pentru a-i testa stăruința în credinţă. Pentru zilele noastre limbajul pare a fi dur, dar în vremurile acelea aşa erau numiţi păgânii.Cred că trebuia să coboare la nivelul femeii, să folosească un astfel de limbaj pentru a fi înţeles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 23Suiram):

Ce-mi place cand incepeti sa bagati diverse scuze doar ca sa va scoateti zeul din incurcatura. Priceless.

E drept a a ajutat-o dar doar dupa ce l-a facut de rusine zicand "dar si cateii mananca firimiturile care cad de la masa stapanilor lor".

Ca sa se dea mai "smecher" si sa nu para chiar asa nesimtit, a bagat repede scuza cu "O, femeie, mare este credinta Ta; faca-ti-se cum voiesti.".

Asta nu tine de credinta mare a femeii respective ci tine de o lectie de bun simt pe care a primit-o isus de la acea femeie.

Raspunsul dat de acea femeie numa de credinta nu tine.

In plus de asta, aparent isus a vrut sa o faca putin de rusine si sa o puna sa se milogeasca. E ca faza cu filmuletele de pe youtube in care niste unii le dau bani cersetorilor daca danseaza intr-un picior sau chestii asemanatoare. Noi te ajutam cu un leu da ia fa ca cichicean si lasa-ne sa scuipam pe tine.

"păgânii"... termenul "pagan" este si a fost folosit drept insulta.

| RAY a răspuns (pentru 23Suiram):

"Nu sunt trimis decat la oile cele pierdute ale casei lui Israel"

eu vad in versetul asta ca iisus a venit doar pentru poporul sau atat, ca voi interpretati in favoarea voastra asta e ipocrizie nu are nici o legatura cu a fi sincer, ceea ce ai afirmat este o mare ipocrizie, mi-ar fi rusine sa fiu crestin asa zis om bun si sa mint chiar asa

| 23Suiram a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum poti sa spui ca femeia nu avea credinta? Atunci de ce a apelat la Isus sa o vindece daca nu credea ca asa ceva este posibil. Ea a crezut si din acest motiv a insistat. Era convinsa ca Isus o poate vindeca si a dovedit acest lucru gasind cuvintele potrivite pentru a-i fi implinita rugamintea. E normal sa te rogi pentru a fi ajutat. E normal sa dovedesti ca meriti. Isus nu este sluga noastra care trebuie sa ne satisfaca toate poftele, doar pentru ca vrem sau pentru ca avem nevoie. Trebuie sa si meritam. Cat despre comparatia cu cersetorii care fac circ pentru niste bani, mi se pare deplasata. Termenul pagan nu a fost o insulta, dar a devenit o insulta la fel ca si handicapat, etc. Suntem prea sensibili. Pe vremuri nu exista termenul de ateu cum nu exista nici termenul de persoana cu dizabilitati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 23Suiram):

Eu ti-am scris mai sus. Daca tu esti incapabil/a sa intelegi o chestie atat de simpla e problema ta.

Apropo, vezi ca nu femeia era "bolnava" ci fata ei.

"pagan nu a fost o insulta"... ba da. Invata si tu putina istorie.

"nu exista termenul de ateu"... ba da.

| 23Suiram a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru tine este simplu. Vine Zeul, nu ma serveste inseamna ca e nesimtit. Pentru mine e mai complicat. Ca sa primesc ceva trebuie sa merit. Isus a venit sa ajute credinciosii. Daca vrei sa fi ajutat trebuie cel putin sa crezi. Asta este o cerinta normala. Femeia a aratat ca crede si a fost ajutata. Celelalte cuvinte sunt de prisos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 23Suiram):

"nu ma serveste inseamna ca e nesimtit"... gresit. Am zis eu asta? Unde?

"Isus a venit sa ajute credinciosii"... inseamna ca isus nu e demn de urmat ca exemplu deoarece isus discrimineaza. Un medicament spre exemplu, te vindeca indiferent de credinta pe care o ai.

"Femeia a aratat ca crede si a fost ajutata"... nu, femeia a aratat ca si ea este om si nu trebuie discriminata. I-a dat o lectie de bun simt lui isus si ca sa nu se faca de rusine si mai tare, isus i-a vindecat fata.

" Celelalte cuvinte sunt de prisos."... tocmai ca discutia lor este foarte importanta.

| 23Suiram a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai scris :"De retinut e lectia de bun simt pe care a primit-o isus de la acea femeie"- dupa părerea ta, cine primeste lectii de bun simţ?
Isus îi ajută pe cei care cred in el, implicit în ajutorul pe care el îl poate da.(Pentru mine asta înseamnă credinţă). Nu cred să fie cineva care să ceară ajutor dacă nu crede că îl va primi.
Un medicament te vindecă, doar dacă îl iei. Iei un medicament dacă crezi că te vindecă, deci... trebuie să crezi. Ar fi interesant să aflăm că Isus trebuie să îi ajute pe toţi la fel indiferent de faptele şi credinţa lor. A judeca pe fiecare după fapta sa, nu mi se pare o discriminare, mai degrabă o dreptate. Credinţa se dovedeşte prin fapte. Eşti ajutat sau nu, în funcţie de faptele tale, care sunt dovada credinţei tale.
Femeia nu trebuia să arate că este om, căci doar se vedea asta. Ea a trebuit să arate că insistă să fie ajutată pentru că crede în acest ajutor. Ea trebuia sâ îşi dovedească credinţa, nu altceva. Prin lecţii de bun simţ nu poţi obliga pe nimeni să fie milos.
Mi-ar face plăcere să cred că ai şi tu convingerea că aici, ce a fost de spus s-a spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 23Suiram):

Dupa cum am zis, medicamentul nu tine cont de credinta ta.

"insistă să fie ajutată pentru că crede în acest ajutor"... gresit. A insistat (nu prea mult) deoarece era disperata si a cautat orice.

"cine primeste lectii de bun simţ?"... nu am fost suficient de clar?

Eu m-am saturat sa repet aceleasi chestii deoarece tu iti bazezi afirmatiile pe favoritism deci indiferent de ce o sa ti se spuna, tu o sa ignori daca nu coincide cu punctul tau de vedere.

Fie ca iti place sau nu, povestea respectiva nu il pune intr-o pozitie buna pe isus.

| 23Suiram a răspuns (pentru anonim_4396):

După părerea mea, doar nesimțiții au nevoie de lecții de bun simț. Aşa ca ai vrut sau nu, din textul tău se înțelege ce nici nu te așteptai. Cât despre femeia care încercă "la plesneală" să obţină ajutor... astea sunt chestii superficiale. Biblia este mai profundă de atât. Eu cred că biblia a fost scrisă pentru a propovădui credința, nu pentru a da motive de îndoială. Dacă vrei să o interpretam superficial, nu mă interesează subiectul. Cât despre povestea de care vorbim, eu cred că ne arată că toți putem fi ajutați de Isus dacă ne îndreptăm spre el şi îi cerem ajutorul. Isus a ajutat-o pe femeie din milă, nu de rușine fată de ceilalți. El este mai presus de judecata oamenilor. Cărui zeu îi pasă de judecata oamenilor? Nu trebuie să repeți aceleași chestii. Ţi-am înţeles de la început punctul de vedere, dar mi se pare foarte subiectiv, alterat de prezent, de stilul de viaţă pe care îl avem acum şi de aşteptările pe care le avem acum de la cei care ne conduc. Am fost crescuţi cu ideea că avem dreptul la orice fel de ajutor, dar facem confuzia între a avea dreptul şi a ni se cuveni.