| EmaS a întrebat:

Ai vrea ca Dumnezeu sa existe?

Răspuns Câştigător
| Kramerwalt a răspuns:

happy Ce pot spune este ca Dumenzeu exista! Zeci, sute, mii de intelepti imi pot dovedi contrariul si de la fata Lui nu voi pleca.Caci El mi-a dat lumina in viata, mi-a dat putere, m-a adus pe calea lui cea dreapta iar pentru asta ii voi da glorie Mantuitorului si izbavitorului meu in veci de veci AMIN!

51 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Wihox a răspuns:

Nu conteaza ce vreau, exista!

| Wihox a răspuns:

Ema, te vad foarte des la categoria Religie. Nu inteleg ce vrei sa demonstrezi? Ce vrei sa ne induci? Ce vrei sa ne faci sa credeam? Ce insemna "ai vrea ca Dumnezeu sa exsiste", subintelegi ca el nu exista. Pamantul si tot ce se intampla pe el este controlat de forte pe care noi nu le intelegem deocamdata si nici nu le vom intelege! Dumnezeu nu este mosul acela pictat pe biserici si in icoane. Nimeni nu poate nici macar banui cum arata. Cum nu se poate dovedi ca exista, nici nu se poate dovedi ca nu exista. Creierul uman nu e capabil sa isi imagineze ceva ce nu exista!

| EmaS explică (pentru Wihox):

Eu nu vreau sa induc nimanui nimic.

| TrentonChase a răspuns (pentru MursoiMadalin):

Bineinteles...stiam eu ca daca dau un raspuns scurt va fi prost inteles, il cunosc pe Pavel Corut de mai multi ani de cand mergea pe la emisiunile lu Oreste...
Am spus ca da mi-ar comveni sa existe un Dumnezeu, insa unul panteist in nici un caz cel biblic! Si existenta unui suflet nemuritor sa stii ca ramane deocamdata incercarea filosofilor de acum cativa mii de ani de a exprima "esenta" fiintelor umane.

Sa iti spun de ce sunt eu sceptic in privinta existentei unor suflete nemuritoare, pentru ca fiecare religie, filozofie, unii dintre mari profeti ai timpului aveau versiuni proprii despre aceasta viata dupa moarte de la rai si iad la reincarnare, de la budism la crestinism, de la credintele martorilor lui iehova la credintele protestante, de la filozofi precum Kant la Avicenna și Ibn al-Nafis care au upgradat teoriile lui Aristotel, vezi sunt multe nici nu stii in care sa crezi daca sufletul acesta nemuritor ar fi fost o certitudine ar fi existat o singura varianta plauzibila...si pe cine sa ascult? Cartile de parapsihologie care imi promit ca imi vor spune ce am fost intr-o viata aterioara? (de curiozitate ma interesasem la un moment dat de asa ceva si mi-au iesit rezultate de genul "ai fost Napoleon", "ai fost un hamster")
Cu ce e mai credibila spre exemplu filozofia crestina fata de cea budista?
Cu ce e mai credibil Dumenzeul ortodox fata de spiritele naturii care sunt invocate de calugarii tibetani in timpul meditatiilor lor.

Am propria versiune despre suflet la momentul actual (nu definitiva) Cred ca sufletul este corpul energetic al fiecarui organism viu si nu numai, noi suntem formati din zilioane de atomi cu structura stabila care prin gravitarea electronilor in jurul lor se creaza un camp electro-magentic invizibil...pentru mine acesta este "sufletul" "corpul" nevazut, insa nu cred ca acesta va continua sa triasca si mai ales sa aiba propria constiinta dupa dispartitia organismului unui om.

Fiecare dintre noi poate avea propria versiune despre aceasta perioada a vietii, indefierent de care o fi asta nu o face cu nimic mai adevarata sau importanta decat restul versiunilor concepute de imaginatia umana...

Omului ii este frica de neant, nu accepta asta, este terifiat si a devenit asa dupa ce inteligenta lui a evoluat mult fata de restul animalelor...crezi ca acum 20.000-30.000 de ani "oamenii" din aceea perioada isi puneau problema existentei dupa moarte? Clar, nu, pentru ca singura grija era procurrarea hranei, gasirea unui adapost, si perpetuarea speciei.

Si daca ar exista un suflet ca cel prezentat de aceste filozofi inseamna ca si animalele ar trebui sa aiba suflete, nu? Si cate conceptii despre suflet ai auzit tu punandu-se in cazul celorlate vertebrate? Ai spus ca am o conceptie proasta...asta inseamna ca a ta este buna si adevarata, am dreptate? Daca stau si ma gandesc nimeni de pe site-ul asta nu a inventat el o versiune despre suflete...cei care aveti le-ati adoptat din mers, ori ati fost crescuti cu ele, ori v-ati schimbat viziunea de mai multe ori.

Plus ca ai spus "devii ateu si tot odata numai crezi in viata dupa moarte...de unde si pana unde?" asta este deja oximoron ( termeni care se contrazic prin definitie) ateul intai de toate este persoana care nu crede in paranormal ("paranormalul/supranaturalul este nimic altceva decat normalul ce nu a fost inca explicat") ori viata dupa moarte nu este considerat ceva normal din punct de vedere rational, a fi ateu insemna a nu avea credinta in supranatural, fie ca sunt ei zei, viata dupa moarte etc.

Daca imi place Pavel Corut este pentru parerile lui despre Iisus care sunt si plauzibile si corecte din punctul meu de vedere.

| Silviuloan a răspuns:

Dumnezeu exista si va exista.

| EmaS explică (pentru Silviuloan):

Asa este. Din vesnicie in vesnicie, El e Dumnezeu!
Draga Silviu, acum mi-a mai venit inima la loc! Te-am confundat cu Silviu1990.

| wforweirdo a răspuns:

Mi-e indiferent.

| Defreyor20 a răspuns (pentru EmaS):

Emas intrebarea nu e buna!
Ai pus intrebarea ca si cum ai vrea sa creeezi un Dumnezeu deja e pacat!
Noi sintem morti pe linga Dumnezeu, Dumnezeu exista pentru ca moartea este o realitate asa cum a spus Dumnezeu!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dar exist, fiica mea.

| EmaS explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Si cine esti tu?

| TrentonChase a răspuns (pentru Silviuloan):

"Dumnezeu exista si va exista."... spuse Silviuloan, un simplu membru din comunitatea TPU. Cine?!

| EmaS explică (pentru TrentonChase):

Un copil al lui Dumnezeu!

| AsthaMykutza a răspuns:

Nu crezi ca Dumnezeu exista?:O
Si daca te intreaba cineva daca esti crestin sp ca daoh go on?

| Katy_Aly_1998 a răspuns:

Exiata el a fost si va fi in vesni ciii

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru MursoiMadalin):

Dumnezeu e foarte iubitor, nimeni nu va putea sa intelegeaga iubirea care o are pentru noi cu mintiile aste omenesti, si-a dat Fiul sa moara pentru noi! dragoste mai mare nu e! pentru ca suntem pacatosi tot ce meritam e moarte dar El ne-a salvat prin sangele lui cel scump de la Golgota. Oameni sufera pentru ca nu il asculta sau unele sferinte sunt pentru a ne apropria mai mult de El. Oameni mor de foame din cauza rautatii lor, cei bogati nu se indura de saraci, Dumnezeu mai se mai indura de pamant pentru ca mai sunt oameni buni care il iubesc si fac via Lui.May God bless you.

| Silviuloan a răspuns (pentru TrentonChase):

Ce, te deranjaza adevarul?

| TrentonChase a răspuns (pentru Silviuloan):

Daca ai fi stiut ce inseamna adevar nu ai mai fi pus aceasta intrebare...

| Zenit313 a răspuns:

Daca Dumnezeu exista, ar trebui sa fie raspunzator pentru atrocitatile aduse rasei umane!
Daca Dumnezeu ar exista, nu ma refer la cel crestin, ma refer la o Inteligenta Suprema/Divinitate..nu cred ca ar avea treaba cu noi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar exista deja

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

happy