| LoveToHate a întrebat:

Ti-ar placea sa existe Dumnezeu? De ce?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Imi place ca exista Dumnezeu.El imi poarta de grija, imi da putere ma mangaie, imi raspunde la rugaciuni, imi trimite ajutor diin locasul Sau cel sfant.http://www.youtube.com/watch?v=xOwMQzNGDx4

| LoveToHate explică (pentru EmaS):

Care e rostul rugaciuni, din moment ce El stie ceea ce-ti doresti...sau vrea sa te vada cum ii ceri mila? Daca esti o credincioasa inraita, n-ar trebui sa-ti dea numai fericire?

| EmaS a răspuns (pentru LoveToHate):

Nu,pentru ca aurul este curatit prin foc.Eu personal cand am trecut prin incercarea de foc, ma rugam tot timpul in cugetul meu la Dumnezeu, si in ciuda adversitatilor prin care treceam, pacea Lui domnea peste inima mea. El imi dadea putere sa pot inainta prin credinta si recunosc ca daca nu era de partea mea, m-as fi prabusit sub povara grea. Slavit sa fie Domnul, caci El ne poarta intotdeauna in carul Lui de biruinta. Credinta se uita la Dumnezeu, iar sentimentele la ceea ce se intampla in jurul nostru. Credinta isi pune increderea in caracterul lui Dumnezeu si in promisiunile Lui. Trebuie sa stim ca orice lucru lucreaza impreuna spre binele celor ce-l iubesc pe Dumnezeu. El ingaduie evenimentele si imprejurarile in viata noastra ca sa ne invete, sa ne modeleze, sa ne transforme asemenea Fiului Sau.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru EmaS):

Paragrafe de genu : "pacea Lui domnea peste inima mea", nasc intrebari...

| Inferno a răspuns:

Daca tot crezi in Dumnezeu atunci de ce injuri?

| nesuferit a răspuns:

Nu mi-ar placea sa existe dumnezeu, nu imi place sa ma rog, adica sa cersesc mila,

| Thunderstruck a răspuns:

Esti dereglat mintal daca tu crezi ca tot ce este in jur este o dovada a existentei lui Dumnezeu...

| RAY a răspuns:

Mi indiferent cea ce mi-ar placea mie, stiu ca din nimic nu apar zeii care sa creeze universul din nimic

pentru ca aparitia unui zeu e ilogica, irationala si imposibila, cred ca posibilitatea e de 0000000000000000000000000000000000000000000000000000, 0000, 1 cel mult

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, eternitatea e plictisitoare, poa' sa fie si rai, ma sperie gandul ca n-o sa mai mor. Stii? fara moarte n-am aprecia viata...

| Mădă0611 a răspuns:

La fel ai fi zis si daca te nasteai in America, acum 1000-800 de ani? laughing

| Alphawolf a răspuns:

Nu. Totul ar fi incert. Am putea trai doar in imaginatia lui omniscienta, sau ar putea fi totul predestinat.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Exista.

| Inferno a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Si daca nu exista?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Inferno):

Exista, ma uit in jur si imi ajunge, ma uit in oglinda si imi ajunge.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Inferno):

Mi-a raspuns rugaciunii/rugaciunilor, DA, Dumnezeul viu si Adevarat, incearca si tu.

| WR104 a răspuns:

Ca sa nu fim doar un accident.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Cel putin asa zice Biblia noastra, si asa am fost noi invatati

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Si totusi scrii cu D mic laughing

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Vad din ce in ce mai multe si in special la fete, din ce in ce mai tinere intrebari cu si despre Dumnezeu.Nu vad de ce va bateti capu cu ceva ce nu puteti intelegi si asupra caruia niciodata no sa puteti cadea de accord cu altii.Credeti sau nu, e alegerea voastra, dar nu vad de ce va bateti capu cu ceva ce tot nu intelegeti si ceva ce nu are finalitate.

| RisenLight a răspuns:

Daca vrei sa spui ca esti atee bine, dar nu e un motiv sa incepi o discutie de genul :huuo credinciosilor ce credeti in fantezi, intr-un mod subtil.
Frate sunteti groaznici, muriti de grija altora pe cand orice v-am raspunde la intrebarile voastre este nul pentru voi. De ce ne mai chinuim cu oameni indobitociti?
Doamne ajuta-va happy

| savvy12 a răspuns:

Eu cred in el, deci pentru mine exista...
De ce? imi place spiritualitatea.

| Omega233 a răspuns:

Dumnezeu exista in mine, in tine si in ceilalti. E un simbol al sperantei vesnice si al increderii in sine.