| EmaS a întrebat:

Ai vrea ca Dumnezeu sa existe?

Răspuns Câştigător
| Kramerwalt a răspuns:

happy Ce pot spune este ca Dumenzeu exista! Zeci, sute, mii de intelepti imi pot dovedi contrariul si de la fata Lui nu voi pleca.Caci El mi-a dat lumina in viata, mi-a dat putere, m-a adus pe calea lui cea dreapta iar pentru asta ii voi da glorie Mantuitorului si izbavitorului meu in veci de veci AMIN!

51 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dar exist, fiica mea.

| Raniia a răspuns:

Dumnezeu este viu si adevarat in inima mea.

| RobySz98 a răspuns (pentru Raniia):

Dumnezeu sa te tina atre in credinta!

| cristi202 a răspuns:

De ce sa vreau? Poate ca nu as vrea. Si iata de ce: daca eu as vrea, Dumnezeu ar fi doar un moft al mintii mele. O imaginatie mai mult sau mai putin adevarata, mai mult sau mai putin bolnava a creierului meu. Ar fi doar ceva limitat strict la ceea ce sunt eu ca persoana. De aceea, pur si simplu, nu vreau! Dumnezeu este mult mai mult decit sunt eu, Dumnezeu este mult mai mult decit imi pot imagina eu (of, iarasi EUL asta cu care avem noi crestinii atit de mult de luptat!), Dumnezeu este realitatea ireductibila ce transcede tot ceea ce sunt eu ca fiinta.
Daca ar fi sa fie lucrurile dupa cum vreau eu, sau tu, sau altii, stii si tu ca ar fi jale de lumea asta, dar e bine ca exista ceva mai presus de noi care stie cum sa vrea incit pina la urma sa iasa toate bine. Deci nu as vrea ca Dumnezeu sa exista, dar e bine ca Dumnezeu vrea ca eu inca sa mai exist!

| Dumnezău a răspuns:

Intrebarea asta e pusa ca impuls la un raspuns ce ti l-am dat astazi,potrivit caruia tu vrei ca Dumnezeu sa existe,pentru ca ti-e protectie si asistent,in multe din cele ce le faci,inchipuit,bineinteles? laughing

Daca Dumnezeul biblic ar exista,ori as vrea sa existe,ar fi moarte oricarui termen referitor la libertate,relativa normalitate,minti sanatoase,lipsa fanatismului religios,lipsa bigotismului si a misoginiei imunde,existenta acelui Dumnezeu ar fi un terorism al prostiei si inchistarii mentale.

Referitor la Dumnezeul iubaret,pacifist pe alocuri, hristic si apropiat de om din NT, si luand in considerare ca se ma contrizice si acolo, tot n-as vrea sa existe.

O zeitate nu trebuie sa fie iubitoare, partinitoare. Iubirea fata de ceva deja reprezinta moartea obiectivitatii celui ce iubeste.Si de multe ori,Dumnezeu e portretizat ca un drept judecator de cei ca tine.N-are cum fi si impartial, si iubitor in acelasi timp, c-ar fi prea mult si pentru unul ca el, omnipotent, sa incalce legile firii.As fi pentru o zeitate impartiala,justa,care sa nu se manifeste in viata noastra prin "trimisi" precum preotii, imamii, ayatolahii sau alte tipuri de sarlatani asa-zis prieteni ai divinitatii. Vreau un Dumnezeu logic.Dar asta ar insemna sa denaturez realul Dumnezeu imaginar (stiu, paradoxal) biblic, care n-are nicio treaba cu logica si bunul-simt.

| aliceinchains a răspuns:

Nu, nu am nevoie să mă închin cuiva, sau să mă rog pentru a mi se îndeplini ceva pe care pot să-l fac și singură, prin forțe proprii. Și, aleg să fiu liberă.

| Inferno a răspuns:

Categoric.

NOname
| NOname a răspuns:

Poate da, dar nu cel din cărți, ci unul cu adevărat bun, grijuliu, tolerant, iubitor, din toate punctele de vedere.

| Wihox a răspuns:

Nu conteaza ce vreau, exista!

| Wihox a răspuns:

Ema, te vad foarte des la categoria Religie. Nu inteleg ce vrei sa demonstrezi? Ce vrei sa ne induci? Ce vrei sa ne faci sa credeam? Ce insemna "ai vrea ca Dumnezeu sa exsiste", subintelegi ca el nu exista. Pamantul si tot ce se intampla pe el este controlat de forte pe care noi nu le intelegem deocamdata si nici nu le vom intelege! Dumnezeu nu este mosul acela pictat pe biserici si in icoane. Nimeni nu poate nici macar banui cum arata. Cum nu se poate dovedi ca exista, nici nu se poate dovedi ca nu exista. Creierul uman nu e capabil sa isi imagineze ceva ce nu exista!

| EmaS explică (pentru Wihox):

Eu nu vreau sa induc nimanui nimic.

| wforweirdo a răspuns:

Mi-e indiferent.

| 4b a răspuns:

Dumnezeu este vesnic...

| Alphawolf a răspuns:

A mai fost aceasta intrebare.
Nu, nu as vrea sa existe Dumnezeu. De ce as avea eu nevoie de existenta lui Dumnezeu? Poti sa-mi raspunzi? Da-mi un motiv pentru care ar trebui sa-mi doresc existenta lui. Este o absurditate sa-ti doresti "raiul", eternitatea sau un loc langa un "mosulica" bun si iubitor. Nu pot sa-mi doresc ceva necunoscut!

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Am citit o intamplare care mi-a placut foarte mult, de aceea am pus aceasta intrebare.,, Adus în sala de cursuri de un elev de-al meu, un tânăr pachet de muşchi ca luptătorii de K1, cu creastă blondă, gelată, şi cu un lănţic gros de-un deget la gât m-a acuzat mirat că sunt credincios. Cu aere de superioritate în problema divinităţii, sigur pe el ca Saul din Tars şi cu nasul pe sus ca preotul Caiafa, flăcăul mi-a dezvăluit: "Vă pot demonstra, că Dumnezeu nu există!". "Cum?" am întrebat zâmbind. "Vă aduc cărţi, vă aduc DVD-uri, vă aduc ce doriţi. Şi vă demonstrez că nu există! Am cercetat!". "Ai toate dovezile? Dacă ţi-a scăpat ceva?". "Nu mi-a scăpat nimic. Nu există pur şi simplu Dumnezeu. Nu se poate demonstra".

În faţa a peste 15 perechi de ochi curioşi, am făcut câţiva paţi înspre el, am ajuns la băncuţa unde stătea, şi l-am întrebat aproape în şoaptă: "Câţi ani ai?". "19″. ". Mulţi înainte. Eşti tânăr, eşti frumos… Să presupunem că acum eşti la spital. Eu sunt medicul, tu pacientul. Te-am consultat şi îţi comunic diagnosticul: Iubitule, ai cancer la ficat. E atât de avansat, încât la ora asta nici un medicament de pe piaţă nu te mai poate vindeca, nici o clinică din lume nu te poate opera. Nici un doctor nu te pot ajut, cu nimic. Îmi pare rău, dar trebuie să-ţi spun: mai ai de trăit decât 6 săptămâni. Dacă ar fi aşa, ai vrea ca Dumnezeu să existe?"…

Băiatul a tăcut o clipă. Apoi, ruşinat a răspuns: "Da, aş vrea ca Dumnezeu să existe".

Am mai discutat apoi cu tinerii 30 de minute. Le-am spus că nu există ateism. Ateismul este lipsa credinţei. Le-am spus că nu există întuneric. Întunericul, spunea Einstein, e lipsa luminii. Le-am spus că nu există frig. Frigul e lipsa căldurii. Le-am spus că nu există ură. Ura e lipsa iubirii. Le-am spus că nu există rău. Răul e absenţa binelui. Răul e absenţa Lui Dumnezeu.

În acest timp, băiatul a stat cu capul în jos. L-am iubit atât de mult. Pentru că în ochi, i-au apărut lacrimi…,,

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu mai sunt de 19 ani, eu am trecut de mult de aceasta varsta. Nu mi-as dori existenta lui Dumnezeu nici daca acea presupunere din dialogul prezentat de tine mi s-ar aplica mie. In cazul existentei lui Dumnezeu, cancerul meu la ficat ar fi opera lui, o nedreptate mie. El ma imbolnaveste dupa principiile lui, ca apoi eu sa ma rog de el sa ma scape de boala. Nu, asta nu-mi doresc. Nu am nevoie sa ma testeze!
Referitor la ultima parte-discutia de 30 de minute... sunt de acord, mai putin(sau deloc) cu "Raul este absenta lui Dumnezeu". Nu poate fi asa!

| EmaS explică (pentru the2k):

Dar mie mi-a placut.winking

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru the2k):

Poate pentru tine!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru the2k):

Fiecare cu preferintele lui!laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru the2k):

Exemplu e elevant, dar subiectiv. Insa d.p.d.v obiectiv e irelvant.Tre safi logic dar logica crestina...o bate vantullaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Zenit313 a răspuns:

Daca Dumnezeu exista, ar trebui sa fie raspunzator pentru atrocitatile aduse rasei umane!
Daca Dumnezeu ar exista, nu ma refer la cel crestin, ma refer la o Inteligenta Suprema/Divinitate..nu cred ca ar avea treaba cu noi...

| DyNo a răspuns:

In momentul actual, adica la acest nivel de civilizare omenirea are nevoie sa creada intr-o Divinitate.
"Daca Dumnezeu nu ar exista ar trebui inventat."
Dumnzeu exista, insa fiecare il percepe cum vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este,infiderent de voia noastra.dovezi? a facut tot ce e necesar sa putem trai, fara sa ne intrebe daca vrem sau nu, stiind toate nevoile noastre.si toata creatia, striga slava, gloria, marirea si puterea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar exista deja

| Silviuloan a răspuns:

Dumnezeu exista si va exista.

| EmaS explică (pentru Silviuloan):

Asa este. Din vesnicie in vesnicie, El e Dumnezeu!
Draga Silviu, acum mi-a mai venit inima la loc! Te-am confundat cu Silviu1990.

| Defreyor20 a răspuns (pentru EmaS):

Emas intrebarea nu e buna!
Ai pus intrebarea ca si cum ai vrea sa creeezi un Dumnezeu deja e pacat!
Noi sintem morti pe linga Dumnezeu, Dumnezeu exista pentru ca moartea este o realitate asa cum a spus Dumnezeu!

| TrentonChase a răspuns (pentru Silviuloan):

"Dumnezeu exista si va exista."... spuse Silviuloan, un simplu membru din comunitatea TPU. Cine?!

| EmaS explică (pentru TrentonChase):

Un copil al lui Dumnezeu!

| Silviuloan a răspuns (pentru TrentonChase):

Ce, te deranjaza adevarul?

| TrentonChase a răspuns (pentru Silviuloan):

Daca ai fi stiut ce inseamna adevar nu ai mai fi pus aceasta intrebare...

| cooldreams a răspuns:

Pai, de fapt, exista deja, nu?! Deci fie ca vreau sau nu, El tot exista si ne ajuta. Nu ma pricep prea mult la religie, dar macar atata lucru stiu si eu. Si ca e adeverat

| TrentonChase a răspuns:

Da, desi sunt ateu mi-as dori ca el sa existe, mi-ar comvenii si mie sa traiesc vesnic, dar din pacate toate astea sunt inventiile oamenilor pentru a-i consola...

| EmaS explică (pentru TrentonChase):

Dar numai daca Il slujesti pe Dumnezeu vei fi cu El in rai!

| MursoiMadalin a răspuns (pentru TrentonChase):

Ce conceptie proasta...devii ateu si tot odata numai crezi in viata dupa moarte...de unde si pana unde?
Primu pas facut de mine catre ateism este ca am fost convins ca exista viata dupa moarte,iar apoi am citit biblia si am ramas uimit cate prostii sunt scrise acolo si plus ca in biblie scrie clar ca nu exista viata dupa moarte decat dupa judecata.
Citeste cartile lu' Pavel Corut poate te lamurestitongue

Acum sa raspund la intrebare
Nu, nu as vrea sa exista un astel de zeu gelos, plin de ura, omoara oameni nevinovati...
De ce sa existe un zeu cand spune clar ca daca nu-l prea slavim ne trimite in iad indiferent de faptele bune facute de noi, putem sa salvam 1 miliard de oameni, dar daca nu ne inchinam lui ne trimite in iadstraight face... unde-i iubirea?
De ce as vrea sa exista un zeu care omoara copii nevinovati...iar dupa 2 sau 3 versete se lauda cat de iubitor e...
De ce as vrea sa exista un zeu care stia tot ce o sa urmeze, stia ca oamenii il vor combate culmea chiar prin stiinta, stia ca vom deveni atei, stia ca vor muri oameni de foame...foarte iubitorsad

| TrentonChase a răspuns (pentru MursoiMadalin):

Bineinteles...stiam eu ca daca dau un raspuns scurt va fi prost inteles, il cunosc pe Pavel Corut de mai multi ani de cand mergea pe la emisiunile lu Oreste...
Am spus ca da mi-ar comveni sa existe un Dumnezeu, insa unul panteist in nici un caz cel biblic! Si existenta unui suflet nemuritor sa stii ca ramane deocamdata incercarea filosofilor de acum cativa mii de ani de a exprima "esenta" fiintelor umane.

Sa iti spun de ce sunt eu sceptic in privinta existentei unor suflete nemuritoare, pentru ca fiecare religie, filozofie, unii dintre mari profeti ai timpului aveau versiuni proprii despre aceasta viata dupa moarte de la rai si iad la reincarnare, de la budism la crestinism, de la credintele martorilor lui iehova la credintele protestante, de la filozofi precum Kant la Avicenna și Ibn al-Nafis care au upgradat teoriile lui Aristotel, vezi sunt multe nici nu stii in care sa crezi daca sufletul acesta nemuritor ar fi fost o certitudine ar fi existat o singura varianta plauzibila...si pe cine sa ascult? Cartile de parapsihologie care imi promit ca imi vor spune ce am fost intr-o viata aterioara? (de curiozitate ma interesasem la un moment dat de asa ceva si mi-au iesit rezultate de genul "ai fost Napoleon", "ai fost un hamster")
Cu ce e mai credibila spre exemplu filozofia crestina fata de cea budista?
Cu ce e mai credibil Dumenzeul ortodox fata de spiritele naturii care sunt invocate de calugarii tibetani in timpul meditatiilor lor.

Am propria versiune despre suflet la momentul actual (nu definitiva) Cred ca sufletul este corpul energetic al fiecarui organism viu si nu numai, noi suntem formati din zilioane de atomi cu structura stabila care prin gravitarea electronilor in jurul lor se creaza un camp electro-magentic invizibil...pentru mine acesta este "sufletul" "corpul" nevazut, insa nu cred ca acesta va continua sa triasca si mai ales sa aiba propria constiinta dupa dispartitia organismului unui om.

Fiecare dintre noi poate avea propria versiune despre aceasta perioada a vietii, indefierent de care o fi asta nu o face cu nimic mai adevarata sau importanta decat restul versiunilor concepute de imaginatia umana...

Omului ii este frica de neant, nu accepta asta, este terifiat si a devenit asa dupa ce inteligenta lui a evoluat mult fata de restul animalelor...crezi ca acum 20.000-30.000 de ani "oamenii" din aceea perioada isi puneau problema existentei dupa moarte? Clar, nu, pentru ca singura grija era procurrarea hranei, gasirea unui adapost, si perpetuarea speciei.

Si daca ar exista un suflet ca cel prezentat de aceste filozofi inseamna ca si animalele ar trebui sa aiba suflete, nu? Si cate conceptii despre suflet ai auzit tu punandu-se in cazul celorlate vertebrate? Ai spus ca am o conceptie proasta...asta inseamna ca a ta este buna si adevarata, am dreptate? Daca stau si ma gandesc nimeni de pe site-ul asta nu a inventat el o versiune despre suflete...cei care aveti le-ati adoptat din mers, ori ati fost crescuti cu ele, ori v-ati schimbat viziunea de mai multe ori.

Plus ca ai spus "devii ateu si tot odata numai crezi in viata dupa moarte...de unde si pana unde?" asta este deja oximoron ( termeni care se contrazic prin definitie) ateul intai de toate este persoana care nu crede in paranormal ("paranormalul/supranaturalul este nimic altceva decat normalul ce nu a fost inca explicat") ori viata dupa moarte nu este considerat ceva normal din punct de vedere rational, a fi ateu insemna a nu avea credinta in supranatural, fie ca sunt ei zei, viata dupa moarte etc.

Daca imi place Pavel Corut este pentru parerile lui despre Iisus care sunt si plauzibile si corecte din punctul meu de vedere.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru MursoiMadalin):

Dumnezeu e foarte iubitor, nimeni nu va putea sa intelegeaga iubirea care o are pentru noi cu mintiile aste omenesti, si-a dat Fiul sa moara pentru noi! dragoste mai mare nu e! pentru ca suntem pacatosi tot ce meritam e moarte dar El ne-a salvat prin sangele lui cel scump de la Golgota. Oameni sufera pentru ca nu il asculta sau unele sferinte sunt pentru a ne apropria mai mult de El. Oameni mor de foame din cauza rautatii lor, cei bogati nu se indura de saraci, Dumnezeu mai se mai indura de pamant pentru ca mai sunt oameni buni care il iubesc si fac via Lui.May God bless you.

| MetalForever a răspuns:

Pai exemplul tau e fals si irelevant...nu prea are sens.Deoarece a fost ca o piesa de teatru(ma refer la conversatia dintre profesor si elev cand prof.i-a spus baiatului:Să presupunem că acum eşti la spital. Eu sunt medicul, tu pacientul. Te-am consultat şi îţi comunic diagnosticul: Iubitule, ai cancer la ficat. E atât de avansat, încât la ora asta nici un medicament de pe piaţă nu te mai poate vindeca, nici o clinică din lume nu te poate opera. Nici un doctor nu te pot ajut, cu nimic. Îmi pare rău, dar trebuie să-ţi spun: mai ai de trăit decât 6 săptămâni. Dacă ar fi aşa, ai vrea ca Dumnezeu să existe?"…

Dar e totusi un ''sa presupunem'' nu e ''ai cancer la ficat intr-o faza avansata, nimeni si nimic nu te mai poate salva, mai ai de trait 6 saptamani''.ah,si ce crezi ca dumnezeu te ajuta? Nu,nu te ajuta ci ai ajuta pe nenorocitii de preoti sa aiba masini pe care nici Becali nu si le permite si sa al ajute pe papa sa si-o traga. Dumnezeu are alesii lui, noi ceilalti suntem de-a stanga lui. Dumnezu este un nenorocit cretin ipocrit.

Si, ca tot era vorba de logica, logic, stiintific, dumnezeu NU ARe cum sa existe.Gandeste-te putin, cum sa se fi nascut sau cum sa fi aparut el inainte de toate? Din ce o aparut el? Dumnezeu este o pura inventie.

| RobySz98 a răspuns:

Ce oameni redusi mintali!

| EmaS explică (pentru RobySz98):

De ce aceasta afirmatie?

| RobySz98 a răspuns (pentru EmaS):

Pai multi cu poate exista si altii cu nu exista! bai frate exista si gata!

| cristi202 a răspuns (pentru RobySz98):

Poti dovedi? Daca injurau, erau destepti? Ce intelegi tu prin redus mintal?

| AsthaMykutza a răspuns:

Nu crezi ca Dumnezeu exista?:O
Si daca te intreaba cineva daca esti crestin sp ca daoh go on?

| LinKyrien a răspuns:

Sincer,nu,nu aş dori să existe un zeu.E ca şi cum ţi-ai dori pe cineva care să îţi rezolve toate probleme,să fie bun, iubitor, grijuliu, mai toţi zeii creaţi de om sunt modelati chiar după oamenii care şi-l imaginează. Chiar dacă ar exista un zeu, nimeni nu ar putea şti mentalitatea acestuia.Trebuie să ne trăiam viaţa şi să ne descurcăm singuri, noi oamenii să ne ajutâm între noi(chiar dacă nu sa întâmplat asta niciodată), de ce unii simt nevoie de cineva care trebuie să îi conducă? De la inceputul lumii oamenii simţit nevoia să fie conduşi.Conduşi de către alţi oameni, conduşi de un sistem, de o entitate, de o doctrină în care să se simtă confortabil. Putem privi lumea ca pe o simpă câmpie, majoritatea sunt oii, unii sunt lupi singuratici care vânează, iar alţii câini care nu îşi stiu precis locul.Niciodată nu o să vezi oile încercând să opună rezistenţă lupului indiferent de număr, dacă ar fi 1000 de oi, numai un singur lup ar provoca firca în toate, fiecare încercând să fugă.

| Katy_Aly_1998 a răspuns:

Exiata el a fost si va fi in vesni ciii