| TaviComplicat a întrebat:

Am 15 ani, si desi m-am nascut intr-o familie crestin-ortodoxa, nu merg duminica la biserica, nu ma rog decat in siutatii de urgenta, si pur si simplu uit ca exista un Dumnezeu deasupra mea. Deja am cazut in depsresie, iar mintea mea complicata si fara limite imi spune ca totul are o logica, o stiinta, ca nu are sens acest Dumnezeu, Cu alte cuvinte m-am departat de Dumnezeu. Mi-e frica, nu stiu ce sa fac, am impresia ca Dumnezeu este un truc prin care oamenii traiesc o viata frumoasa, datorita faptelor complexe care nu pot fi realizate decat stiind ca El te vede si ca exista. Nu mai stiu ce sa fac. Mi-e frica de Dumnezeu, ma simt vinovat pentru ca nu mai cred in el asa cum cred copiii in mos craciun. Vreau sa Îl las pe El la carma vietii, dar nu stiu cum sa fac asta. Va rog sa imi dati cateva sfaturi, multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| PanzerOne a răspuns:

Daca atunci cand ultima ta speranta e Dumnezeu, inseamna ca tu crezi in El si asta e foarte bine. Du-te la biserica si roaga-te, eu unul am vazut emisiunile despre cum s-a creat Universul dar exista foarte multe enigme in lumea asta si nici macar stiinta nu e 100% sigura ca Dumnezeu nu exista, deci eu zic sa ai credinta, sa te rogi ca nu ai nimic de pierdut, dar ai de castigat

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Turing):

Mai bine ai citi tu acele Evanghelii pe care le recomanzi!
Dumnezeu a dat puterea si harul de a ierta si dezlega pacate, unor oameni - Sfintilor Apostoli:

Ioan, cap 20:
21 Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22 Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
23 Carora veti Ierta pacatele, le vor fi Iertate si carora le veti tine, vor fi tinute.

Sfintii Apostoli au dat mai departe episcopilor si preotilor prin Taina Hirotoniei puterea si harul de a ierta pacatele.
Deci, ce iarta preotul sau episcopul, in Biserica Ortodoxa, iarta si Dumnezeu!

Sa stii ca Dumnezeu nu este in relatie ereticii mincinosi, "altcineva" le tine de urat!

| LordulAdevarului a răspuns:

Frate, ia-o pe calea ce buna. crestinismulexpus.blogspot.com

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Prietene te rog sa nu-ti mai descarci sufletul aici, asa vei fi si mai dezamagit, pentru ca majoritatea vor rade de sinceritatea ta chiar daca stai in spatele unui device, aceasta trebuie, subliniez trebuie, sa le spui unui preot si o sa te simti foarte bine; dar totul incepe cu o spovedanie sincera ca si cum te-ai duce la un doctor si-i spui ce te doare! Iar la varsta aceasta chiar cand trebuie sa te joci, sa inveti tu spui ca esti trist, deprimat etc nu e NORMAL. Sper sa te regasesti.
P.S. : Am trei copii de 12, 10 si 5 ani asa ca nu te indemn la rau!