| Inferno a întrebat:

Am intrebat acum ceva timp de ce a creat Dumnezeu organele vestigiale. Evident nu am primit nici un raspuns.
Astazi vin cu o intrebare oarecum similara.
Daca fenotipic exista organe vestigiale,genotipic iar putem vorbi de gene inactive,un fel de gene vestigiale,daca-mi permiteti sa folosesc aceasta denumire. Ce fac aceste gene mai exact? Pai asta este problema,nu fac nimic,dar odata ce sunt activat pot provoca aparitia unor caracteristici fenotipice pe care specia nu le are,caracteristici mostenite de la alte organisme.
Un exemplu concret este cazul gainilor. Gainile nu au dinti,insa au evoluat din reptile,care aveau dinti. Ei bine,in ADN-ul gainii regasim gena responsabila cu formarea dintilor, numai ca este inactiva. Prin activarea acesteia putem obtine gainti cu dinti.

Intrebarea mea este de ce ar fi creat Dumnezeu gaina in asa fel? De ce ar fi creat ADN-ul gainii cu portiuni inutile,inactive.
Gaina nu e un caz unic, mai exista.
De ce toate acestea?

P.S.: Daca puteti sa imi raspundeti si la intrebarea cu organele vestigiale imi scot palaria.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Un alt bun exemplu, pe care creationistii nu-l suporta, e cel al pasarilor care si-au pierdut capacitatea de a zbura. Sunt in jur de 40 de astfel de specii in prezent. De ce au aceste pasari aripi, daca nu pot zbura? Intrebare imposibila. Pentru ca n-au mai avut nevoie sa zboare, aripile lor au devenit tot mai mici pe masura ce a trecut timpul.

17 răspunsuri:
| Inferno explică:

Cum spuneam: "Evident nu am primit niciun raspuns."

| Filip23 a răspuns:

Ai grije sa nu iti folosesti mintea doar ca dintii. pentru ca dintii tai se vor micsora.

cand simti impulsul musca si tu din fructe, legume, mai lasa-i pe crestini.

| Inferno explică (pentru Filip23):

Nu ma idati raspunsuri cretine si irelevante, intrebarea nu este postata la trivia si amuzante.

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că zeul imaginar şi evoluţie.

| Purec a răspuns:

Este foarte simplu, atat organele vestigiale cat si genele acelea inactive sunt parte a evolutiei fiintelor. De exemplu la om, cele mai importante organe de acest gen cred ca ar fi apendicele, si putem include si maselele de minte. Candva in trecutul indepartat, oamenii aveau alt gen de alimentatie, iar cu timpul, aceste organe au devenit inutil. Sau osul Acela, de unde pleca candva coada, nu retin denumirea.

La fel si cu gaina din exemplul tau, poate chair au existat candva gaini cu dinti, de ce nu, dar dintii nu erau necesari unei gaini si in timp au disparut

Stiu unde vrei sa ajungi, pentru ca ai intrebat la religie. Evolutia in sine nu exclude existent unei finite supranaturale, putea foarte simplu God sa creeze lumea si apoi sa o lase sa evolueze haotic happy

| Inferno explică (pentru Purec):

Nu vreau exclud existenta unei fiinte supranaturale, vreau sa exclud existenta unei fiinte supranaturale ce creaza lumea instantaneu, contrar a tot ceea ce stim in prezent.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Nu poti exclude existent a ceva. Se poate demonstra doar existent a ceva nu si inexistenta.

| Inferno explică (pentru Purec):

Evolutia exclude aparitia spontana a omului si exclude existenta unei fiinte ce a creat spontan omul.

| Inferno explică (pentru Purec):

Din punct de vedere logic poti exclude existenta a ceva, intrucat o afirmatie poate fi numai adevarata SAU falsa.
Daca poti demonstra veridicitatea unei afirmatii, dupa cum afimri, atunci demonstrezi si falsitatea negatiei.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

"Evolutia exclude aparitia spontana a omului si exclude existenta unei fiinte ce a creat spontan omul"

faptul ca omul nu a aparut spontan, nu exclude creationismul happy

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Veridicitatea unei afirmatii o poti demonstra, precum si falsitatea, dar noi nu vorbeam despre fals sau adevarat. Chiar daca par notiuni identice, existent sau inexistenta a ceva, nu e acelasi lucru. Poti sa demonstrezi ca X fiinta exista, aducand dovezi, poze, filmulete, sau poate cranii, oase ceva. Dar sa demonstrezi ca nu exista nu poti, pentru ca ar insemna sa cunosti absolut totul ca sa poti demosntra ca in nicio conditie o fiinta x nu poate exista

| Zenithf a răspuns:

Hmm, am si eu gene de-astea care sa faca sa-mi creasca branhii? Ar fi interesant sa fiu un soi de aquaman. big grin

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Pai tu nu sti dar gaina in caz de o supara cocosul isi activeaza dinti si il musca. Cam cum face o nevasta cu tigaia. Se afla in genele ei, nu e activa la inceput dar spune-i tu ca nu ai chef sa duci gunoiu, ca sa vezi cum apare! rolling on the floor

| Inferno explică (pentru FABULOSUL6000):

Nu mai veniti cu glume pe langa subiect.

| HowdidIgethere a răspuns:

Tu daca scoti o gagica cred ca ii spui de dintii gainilor.
Ai toate sansele ca si alte organe ale tale sa devina"vestigiale".
Daca nu esti alergic la aer, mai iesi din casa.

| ElenaRomann a răspuns:

Oamenii de stiinta au inceput in sfarsit sa bajbaie si sa afle si ei ca organele vestigiale au totusi rolul lor.
Vezi cartea lui Ioan Strainescu.

| Dandanache a răspuns (pentru ElenaRomann):

Ioan Strainescu fiind de fapt inginer si neavand studii medicale, nu?