| adrianionut49 a întrebat:

Am o intrebare pentru persoanele care nu crred in Dumnezeu sau sunt atei. De ce spuneti asta, de ce va ganditi la lucrul acesta, credeti ca printr-o explozie poate sa apara omul asa de complex, sau animalul dar universul. Ce v-a determinat sa nu credeti in Dumnezeu. Si acum cu stiinta, in stiinta o explozie cauzeaza dezastru nu ordine, nu va inteleg. E parerea fiecaruia dar as vrea sa aflu parerea voastra. Puteti sa raspundeti si cei care nu sunt atei.

22 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Si ce? E mai logica varianta cu zeul care n-a aparut ci a fost din totdeauna si s-a apucat sa creeze fizica si chimia cu care a creat omul? Si toate astea pentru ce? Ca asa a vrut? Stie tot ce urmeaza sa se intample, nu mai are rost sa o faca, decat daca vrea sa creeze ceva din care o parte sa sufere intr-un final.
N-are sens.
O explozie nu cauzeaza dezastru.Cauzeaza presiune si alte substante/elemente sau doar presiune daca e urmarea unei acumulari de presiune intr-un spatiu inchis ce nu mai poate rezista... Unde e dezastrul? La fel de mult rau poate sa-ti faca si matraguna de exemplu din care poti manca fara sa stii ce este si cica-i creata de dumnezeu din moment ce el a creat tot.
Si Big Bang-ul e o teorie, asa cum este si religia voastra.N-aveti cum sa demonstrati ca este cea buna cu argumente logice.

| NOname a răspuns (pentru Wehrmacht):

Iartă-mă că îţi spun, Wehrmacht, dar sfatul pe care l-am dat lui adrianionut49 este, se pare, valabil şi pentru tine.

El a pornit de la o mulţime de premise eronate, copilăreşti, o parte dintre care le-ai aprobat, luându-le de bune, acordându-le astfel statutul de adevăr, şi mai şi adăugând altele, cum ar fi "Big Bang-ul e o teorie, asa cum este si religia voastra". Nu, nu este aşa cum este religia lor sau oricare alta. Este o teorie Ştiinţifică (vezi pe wiki ce înseamnă...şi dacă tot eşti acolo, lămureşte-te şi cum e cu Big-Bang-ul, ca pe viitor să nu mai pari ignorant; ţi-o spun fără ostilitate).

| Wehrmacht a răspuns (pentru NOname):

Da' stai asa ca n-am spus "religia este o teorie stiintifica" si nici n-am inceput cu "Si Big Bang-ul este o teorie stiintifica" pentru a pune "stiintifica" si la religie....Am spus doar "o teorie", dupa care am si spus ce am vrut sa spun : ei cred intr-un zeu da' n-au reusit sa dovedeasca existenta sa sau vreuna dintre "calitatile" sale.
Si daca ai crezut ca am asemanat Big Bang-ul cu o explozie obisnuita nu am facut asta.El a spus doar "o explozie", cel mai probabil exploziile de care a auzit el fiind distructive.Am vorbit doar despre acelea, am deviat putin. Avand o pasiune pentru ele nu m-am putut abtine.
Din ce a spus el se intelege ca Big Bang-ul a fost destructiv...si ce a distrus? Poate creativa, nu distructive.El s-a limitat la "explozie" si cam atat, dar am scris deja despre asta cateva randuri mai sus.

| Inferno a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu asta e mecanismul. Tu parca ai descrie o explozie datorata unei scurgeri de gaze. Nu exista o explozie in adevaratul sens al cuvantului. Prin explozie se intelege expanisunea rapida a spatiului (inflatia).

| Wehrmacht a răspuns (pentru Inferno):

Pai si unde este dezastrul mentionat de el? Incercam sa spun ca o explozie e doar o explozie, ca o percep unii ca fiind un dezastru este altceva.M-am referit strict la exploziile de care auzi mai mereu sau le vezi in filme, jocuri...etc.

| Inferno a răspuns:

"Cre(s)tin pana la moarte si dincolo de ea." Aici incercand desigur sa subliniez ambele insusiri ce vor persista mult si bine in cazul tau.
Se pare ca si in plin secol 21 regasim mentalitatea de secol 18, cu singura exceptie ca acum ea este usor identificabila cu prostia, incultura si ignoranta, spre deosebire de secolul 18 cand era ceva normal.

Singurul lucru care s-a format dintr-o explozie devastatoare este creierul tau, incapabil sa se racordeze la timpul din care face parte.

Si cand ne gandim ca totul se datoreaza popularizarii stiintifice. Sigur, tipii de pe Discovery s-au gandit ca oamenii sunt destul de inteligenti incat sa realizeze faptul ca ce prezinta ei este doar o schiza vaga a ceea ce este in realitate.
Ei bine nu si in Romania. Discovery ar trebui interzis aici, ca nimeni nu intelege nimic din el.
P.S:
RELÍGIE, religii, s. f. 1. Ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un obiect de venerare, un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul; confesiune, credință.

ATEÍSM s. n. Doctrină care se bazează pe negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități.

Stiinta-Ansamblu de cunoștințe despre un obiect dat sau distinct (natură, societate, gândire etc.) dobândite prin descoperirea legilor obiective ale fenomenelor și explicarea lor.

Ce putem concluziona de aici?
Ei bine:
1. Ateismul=/=Stiinta.
2. Religia=/=Stiinta

| Inferno a răspuns:

@Danie1492
Daca Big Bangul este o explozie pentru ca "Big Bang inseamna marea explozie", atunci si atomul e indivizibil pentru ca vine din atomos care inseamna in greaca indivizibil.

Cu alte cuvinte utilizatorul Daniel este:
1.fie incult, deoarece crede ca atomul ar fi indivizibil.
2. fie ilogic, deoarece crede ca etimologia unui concept defineste proprietatile acestuia, ceea ce nu se aplica mereu.

Ceea ce stim insa sigur despre Daniel este ca e mai mult ca sigur un ignorant, argumentele fiind ca a dat ignore aproape la toti utilizatorii inteligenti de aici (Si desigur aici ma includ si pe mine).

Nu Daniel, prostia nu e dovada ca ai gasit adevarul absolut, asa cum nici ignoranta nu e dovada ca ai fi un vazator intr-un ocean de oameni orbi, asa cum iti place sa lasi impresia.

NOname
| NOname a răspuns:

Se pare că nu înţelegi multe.
Mai documentează-te, mai creşti...şi în timp poate o să-ţi pui întrebări corecte şi o să înţelegi.

| Zenicide a răspuns:

"De ce spuneti asta, de ce va ganditi la lucrul acesta, credeti ca printr-o explozie poate sa apara omul asa de complex, sau animalul dar universul."
- Pentru ca asa a aparut, sunt dovezi, destule. https://www.youtube.com/watch?v=dxKgBkdOKr4&t=1m5s

Explozie? Nu e vorba de nici-o explozie in Big Bang ci expansiune.

| Zenicide a răspuns:

@Daniel1492, cum sa iti raspund daca imi dai ignore? Presupun ca asta e cel mai crestin lucru pe care il poti face cand nu ai dreptate. Nu iti face griji, multi crestini au facut la fel. Esti un crestin adevarat :)

http://www.ugcs.caltech.edu/~yukimoon/BigBang/BigBang.htm
http://www.big-bang-theory.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
http://www.science20.com/......_was-78575

Iti dau si poza, poate iti e mai usor asa:
http://i.imgur.com/LGiIEBs.png

Imi multumesti mai tarziu, acum da-ti o palma si stai jos.

| RAY a răspuns:

Adrian big bang nu a fost nici o explozie si big bang nu a creat nici un om,planeta,stea ceea ce spui tu e total eronat,fals si mincinos, traim in realitate asa ca stiinta doreste sa o cunoasca nimeni nu va oprit sa dovediti ca exista dumnezeu,viata de dupa, ingeri, stafi, fantome, alte poesti, stai putin un zeu aparut din nimic creaza 240 de miliarde de stele din absolut nimic da pentru ca asta va satisface dorintele de cerseala divina, viata de dupa alte fantezi acceptati, realitatea ne spune ca nu exista zeii si ca totul e natural, compexitatea umana poate fi explicata si prin teoria evolutiei de la simplu spre complex, sunt foarte multe dovezi ca a existat o evolutie asta e clar petrecuta in miliarde de ani pare logic dar fantezi cu oamenii facuti din lut nu exista dovezi, adumi tu mie un singur om facut din lut, demonstreaza ca a iisus a existat cu adevarat si a inviat, citeste vt sa vezi ce zeu diabolic este iahve care ucide 42 de copii nevinovati pentru ca unul din ei i spune unui chelios chelios ce naiba putea sa-i spuna numai vb de cate atrocitati face iahve,omoara copii noaptea prin egipt apropo copii aia cine lea creat? fiecare zeu are poporul lui,iahve nu are alte popoare decat poporul evreu atat, iisus este doar produsul fanteziei umane, un erou care salveaza omenirea prin sacrificiu basme copiate de la greci, egipteni, romani

| Mădă0611 a răspuns:

Se ia un munte inalt. Se ia o cantitate mare de apa. Se duce acea cantitate in varful muntelui si se varsa: => rauri, cascade, lacuri, totul din "dezastru".

| Alcyon a răspuns:

Povestioarele din cartile sfinte, au incercat sa umple anumite goluri. Stiinta vine sa ofere alte explicatii, care poate-s mai apropiate de realitate. Iar omul confuz, incepe sa se intrebe care-i adevarul si daca mai are nevoie de religie. Eu-s de parere ca e nevoie si de religie, cu conditia sa nu uitam sa ne punem intrebari. Avem nevoie si de basm, pentru ca basmul e cel ce ne construieste lumea interioara. Avem nevoie si de rugaciune, fiindca rugaciunea are efecte foarte benefice. Avem nevoie si de comuniune cu ceilalti. De multe ori in viata, cand a trebuit sa iau o decizie, m-am trezit gandindu-ma la povestile copilariei. Si brusc, am stiut care e decizia corecta... si nu m-am inselat. Daca n-as fi citit in copilarie, as fi ramas suspendata intre doua semne de intrebare. Exista momente cand ratiunea nu te mai ajuta si atunci te simti ca un orb. In acele clipe, trebuie sa te scufunzi intr-o alta lume, dupa raspuns. Viata are multe nuante, pe care ratiunea singura nu le poate sesiza. De aceea, stiinta asa cum e ea in prezent, nu poate sa ajunga prea departe. E nevoie de viziune, ca sa se treaca dincolo, ca sa se gandeasca si "altfel". Si acel altceva, nu poate fi gasit nici in ecuatii complicate, nici in nu stiu ce aparate sofisticate si nici in carti. Poate ca in viitor (daca vom supravietui ca specie si nu ne vom autodistruge) stiinta se va transforma in acel "altceva" si atunci vom reusi sa iesim in sfarsit din "borcan".

| Inferno a răspuns (pentru Alcyon):

Tu spui ceva acolo, insa nu raspunzi la intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Big-bangul mi se pare mai adevarat decat "ceva fara inceput si sfarsit". zici ca e basm, de fapt chiar e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai credinta nu gluma ca sa crezi in Big Bang.
Dar asa au fost invatati sa creada.
Dar cei mai multi, in afara de nume (care nici macar nu au idee ce inseamna) nu mai stiu nimic :

"Explozie? Nu e vorba de nici-o explozie in Big Bang"
rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Lasand la o parte adjectivul pronominal "nicio" care se scrie legat, Big Bang inseamna marea explozie.

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

"There are many misconceptions surrounding the Big Bang theory. For example, we tend to imagine a giant explosion."

Da-ti o palma si stai jos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

Cand mai postezi intre ghilimele precizeaza si sursa.
Cancan.ro.
stiintapentruceimici.ro
big-bang-for-idiots-part-ii
etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine afirma ca omul a aparut in urma unei explozii? Teoria Big Bang-ului sustine nasterea universului pe care il stim astazi, nicidecum nasterea omului ca fiinta rationala.
Lipsa dovezilor existentei lui Dumnzeu, asta m-a determiant sa nu cred.
Exista si explozii controlate care pot crea ceva bun, asa ca acest argument nu are valoare (precum celelalte).

| DarkAndDreary a răspuns:

Dap. "Explozia" nu are nicio logica.
Dar un zeu care a existat mereu si care a creat barbatul din pamanat apoi femaia dintr-o coasta are logica.

| adrianionut49 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri dar nu ati ajuns la miezul problemei nici unul. Atei nu cred in religie si ei spun ca sunt creati din Big Bang sau din maimute ca tot acolo e. Dar lasa asta. Eu vreau sa-mi spuneti ce v-a determinat sa ajungeti aici si cei care au spun ca Big Bangu nu a fost o explozie ci a fost o expansiune ceo mai fi si asta dar oameni de stiinta spun ca prin o explozie a aparut universul mai pe scurt big bang. O explozie nu cauzeaza ordine cum ar fi Pamantul la locul potrivit si etc. Si cum ati spus uni ca ca big bangu a fost alcva decat o explozie nu e adevarat, mai pe scurt ca sa nu exista.Eu vreau sa-mi spuneti despre voi nu despre big bang sau altele, ce v-a determinat sa credeti asta.

| Wehrmacht a răspuns (pentru adrianionut49):

Si ce reprezinta ordinea si dezordinea? Ce ii place omului si ce nu ii place? Tu zici ca o explozie cauzeaza dezordine, dar de ce?
Am 2 variante:
1.Am aparut din cauze naturale.
2.Am fost creati de un zeu iubitor, iertator, autotstiutor dar care totusi vrea sa vada daca il ascultam cu toate ca stie ce urmeaza sa se intample.
Practic, stie cum urma sa ajung eu.Practic,m-a creat doar ca sa ma chinuie pentru eternitate, si pana si dupa moarte si poate sa le scurtez viata altora.De ce? Din punctul meu de vedere este un zeu sadic, un nemernic.De ce sa cred in el? Nici macar nu-i este dovedita existenta.Inexistenta ii este insa dovedita si in momentul asta cand mai mult ca sigur un om moare ucis in timp ce scriu sau o fata este violata.