| Anonim24122004 a întrebat:

Am o intrebare, toata lumea isi primeste rasplata pentru pacate nu? De ce Dumnezeu cand vede ca cineva e batjocorit sau un copil violat s-au batut sau omorat nu intervine? Toata viata am fost batjocorit de persoane fara suflet care se hranesc cu ura, am inceput sa le urasc si sa le doresc moartea, am ajuns intr-un punct in care practic ma gandesc ca ar trebui sa ma apuc de vrajitorie ca sa simta si ei ce am simtit si eu as fi vrut sa ii bat si eu dar nu stiu sa ma bat. I-am spus lui tata dar el nu m-ar duce sa invat pentru ca e spalat pe creier, dupa el mai bine o iau pe strada, i-am spus ca vreau sa invat sa imi apar viata si a zis ca ce? Ma cred Bruce Lee? Am ajuns sa il dispretuiesc si pe el, Dumnezeu nu m-a ajutatat cu nimic in viata asta si m-am rugat la pereti aparent in tot acest timp, nu Dumnezeu imi pune pita pe masa, parintii mei muncesc pentru ea si nu Dumnezeu face sa imi bata inima ca daca era asa preocupat de mine ma apara si nu lasa sa mi se intample atatra atrocitati. Cred intr-un creator dar el cred ca nu ma iubeste, vreau razbunare, as face orice, pe zi ce trece ura imi creste. Ele sunt bine mersi chiar daca mie mi-au facut rau fara sa le fac nimic, karma nu exista. Voi ce parere aveti? Va rog ganditi logic nu ca Dumnezeu imi face sa imi bata inima si aberatii nu doar asta mi s-au intamplat mai multe care m-au facut sa vad in ce lume traim, nu am sa imi zic eu acum povestea pe un site doar na.

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Am fost la o conferință ținută de o doamnă Sharon Bixler și ea ne/a povestit că a fost mulți ani abizată sexual de tatăl ei și a fost foarte nervoasă pe Dumnezeu de ce a permis așa ceva și când cineva i=a spus să se roage totuși să să vorbească cu Dumnezeu a spus că L=a întrebat de ce făcea El când ea era abuzată și că răspunsul pe care L/a perceput a fost / Mijloceam pentru sufletul tău!
E adevărat că de multe ori Dumnezeu nu intervine imediat, respectă liberul arbitru al oamenilor, așa a fost posibil ca oameni ca Stalin, Hitler să ucidă atâția alți oameni.
Doamna Bixler de care am povestit ne=a spus că deși i=a fost foarte greu, până la urmă a decis să îl ierte pe tatăl ei, să creadă că Dumnezeu o iubește și că Mântuitorul Hristos a murit pentru păcatele tutror oamenilor inclusiv pentru păcatele tatăl lui ei și de dragul lui Hristos care a suferit și el așa de mult pe nedrept, să =l ierte și ea pe tatăl ei și să=i spună asta. A spus că tatăl ei a fost așa de șocat, a început să plângă, și=a cerut iertare și a devenit și el un schibat care l=a iubit pe Hristos până la sfârșitul vieții. Am auzit și de pesoane abuzatoare care când au afost anunțate că au fost iertate de victimă au râs și nu le=a păsat dae persoanele care au iertate s/au simțit eliberate de ură și resentimente și au putut avea o viață liberă și fericită, renunâțând la planurile de răzbunare. Doamna Bixler ține conferințe în toată lumea și încurajează vicimele abuzurilor să ierte abuzurile ca să fie vinedecate și să aibă o viață liberă și fericită și o familie frumoasă așa cum are ea după ce a ales să ierte.
Chiar dacă părinții tăi muncesc pentru pâine, Dumneze ne ține pe toți în viața și sunt convinsă că El de iubește și a suferit împreună cu tine atunci când ai suferit și ar dori din tot sufletul să )L lași să vindece de rănile pe care ți le=au produs oamenii, să te elibereze de ură, neiertare, amărăciune, nefericire. Dacă nu te vei apropia de EL poți rămâne în suferință morală pentru toată viața.
Eu te încurajez să nu dai satisfacție celui rău care s/a aliat cu oamenii care ți=au făcut rău și care vrea să ai o viață total distursă ci să încredințezi restul vieții tale Creatorului TăU.Cei care te=au abuzat nu merită să fie iertați și poate nici nu le pasă dar Mântuitorul Histos merită ca de dragul lui să ierți pentru că și El a murit pentru toate păcatele noastre și e alături de noi în toate suferințele noastre. Poți să=i spui/
Mântuitorul Meu Hristos, vin la Tine cu toată suferința Mea, Tu știi că am fost foarte revoltat pe Tine, te/am disprețuit pentru că am simțit că nu îți pasă absolut delc de Mine, că nu m-ai apărat de parcă nici nu ai fi existat. M=am săturat de viața mea plină de nefericire, ură și dorință de răzbunare. Dacă îți pasă de mine și dacă mă iubești curăță și vindecă cu sângele tău inima mea rănită, vreau doar de dragul tău, pentru că Tu știi ce însseamnă să fii abuzat și să suferi pe nedrept, să iert persoanele care m=au rănit( spune pe nume pe cine și pentru ce_ și te rog să măierți că și eu am trăit în ură și răzvrătire( scrie și pentru ce te mustră conștiința pe tine persoanal) Fii tu Stăpânul și vindecătorul sufletului și trupului meu, condu tu viața Mea, ajută/mă dă găsesc locul meu în familia tale și să înțeleg Cuvântul Tău, Biblia!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai de asta big grin Sa iti pierzi tu "credinta ta" si sa te formezi ca om. Depinde de tine ce alegi sa faci.

| anonimg a răspuns:

Nimic in viata nu este la intamplare. Chiar si un cutremur sau un alt dezastru natural, apare cu o cauza, dar cu un scop. cateodata cunoastem cauza, dar nu vedem scopul.
Daca exista rau in lume, atunci si acesta este produs de cineva. Ne nastem rai. Absolut toti oamenii, fara nici o exceptie. Asta este natura noastra.
Dar daca nu ne educam, vom avea de suferit si noi, si semenii nostri. Ba inca raul in noi se va mari daca prin educatie nu depunem eforturi sa-l eliminam. Uite un exemplu de om rau, si care se crede mai bun decat ceilalti (adica eu).
Vorbind de bullying, toti am trecut prin asta, mai mult sau mai putin. Eu nu as da vina pe copii rai, ci as executa pe loc si fara judecata pe parintii lor, chiar in fata copiilor. Aceasta ar fi o educatie pentru micii rau voitori. Adica in cateva zile nu ar mai exista parinti pe toata sufrafata pamantului. Lipsa de educatie afecteaza pe toti.
Tendinta noastra este sa dam vina pe Cel mai mare care ar putea sa impiedice raul si nu il face; adica pe Dumnezeu. Dar unde ar mai fi libertatea? Ba in schimb ar exista numai teroare. Pentru ca nu ar scapa niciun parinte de la executie.
Totusi, Dumnezeu limiteaza raul. Daca nu l-ar limita, atunci nu ar mai fi existat oameni demult pe fata pamantului. Dumnezeu a facut sacrificii pentru intr-o zi raul sa nu mai existe. Si va face acest lucru in asa fel incat nimeni sa nu poata spuna "de ce?".
Cartea aceasta te va ajuta sa intelegi multe lucruri, si iti va raspunde la foarte foarte multe intrebari: https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
Trebuie sa vezi lucrurile prin ochii lui Dumnezeu; atunci nu doar ca le vei intelege, ci Ii si vei da dreptate; ba mai mult, Il vei iubi. Pentru ca atunci cand vei ajunge sa cunosti pe Dumnezeu vei cunoaste ca te iubeste.

| Celcestietot a răspuns:

Da, Dumnezeu va da fiecaruia dupa faptele sale, la Judecata de Apoi.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bineînțeles!

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Referitor la prima întrebare nu, nu suntem "rasplatiti" conform greselilor si pacatelor noastre pentru ca daca ar fi asa atunci ar fi vai si amar de noi toti.
Atunci cand te simti trist/ă sau batjocorit/ă iti recomand cu caldura sa citesti din Sfanta Evanghelie. Hristos ce vina a avut? A fost batut cumplit si pironit pe cruce si batjocorit si vanat si n-a avut absolut nicio vina. Iti recomand sa te uiti la filmul Patimile lui Hristos in regia lui Mel Gibson, sa vezi acolo ce bataie a primit Mantuitorul si prin ce chinuri a trecut. Sa vezi acolo sange si răni groaznice de nici nu te poti uita la film. Si pentru ce? Ca El ne-a iubit enorm. Citeste Evanghelia sa vezi ce dragoste desavarsita are Hristos pentru oameni. Si El ne-a zis ca vom avea necazuri in lume, ca vom fi si noi chinuiti, poate chiar pe nedrept, dar Dumnezeu ne incurajeaza.
Nu te ruga pentru o cruce mai usoara ci pentru umeri mai puternici sa o poti duce mai usor.

| Ineys a răspuns:

Daca si-ar primi pedepsele mai repede... De exemplu criminalii in serie, daca ar fi pedepsiti inainte sa omoare 100 de oameni, ar fi mai ok, zic si eu.

| Werrich a răspuns:

Vrajitoria nu ajuta la nimic, mai bine inveti arte martiale si stii tu...

| Werrich a răspuns:

Karma nu are legatura cu viata asta ci cu viata urmatoare.

| StrongHeart a răspuns:

Asa sunt oamenii,de multe ori te fac si sa suferi,ne facem rau unii altora fara sa ne dam seama.
Nu iti trebuie vrajitorie,mai ales ca cei care cred in asta, nu aia care se prostesc, ajung sa verse sange mai devreme sau mai tarziu.
Fii om normal, nu te mai gandi la prostii, la razbunari.Si eu am fost bajocorit si tradat de prieteni, furat si chiar batut.Sunt incercari care trebuie sa te faca sa devi mai puternic.Invata sa-i ierti.Nu sa uiti,doar sa ierti si sa ii ignori si sa nu pui la suflet.
Logic gandesc,dar karma cam exista,conceptul asta functioneaza,doar ca nu e mereu vizibil,de exemplu faci un rau,crezi ca ai scapat si dupa suferi,sau invers,faci un bine cuiva si te astepti sa primesti bine tot de la el, dar poate iti face un bine cineva la care nu te-ai astepta.
Nu trebuie sa-ti zici povestea pe un site, dar ti-as recomanda sa cauti un psihoterapeut, si eu caut unul pentru ca am probleme psihice serioase, la fel traume si nervi si stres si insomnii.Nu e o rusine, treci peste probleme cu vointa si determinare.
Nu dori raul nimanui ca se intoarce la tine, mai bine "swollow your pride" cum e vorba aia, mergi cu coada intre picioare, dar ramai cu capul pe umeri.Lasi tot ce a fost sa ramana ingropat in trecut si incerci pe viitor sa nu te mai lasi prostit,dar razbunarea e arma prostului,fii tu mai bun ca cei care ti-au gresit si iarta-i ca sunt oameni si asa fac oamenii.
Cauta-ti o ocupatie,cauta sprijinul celor din jur care iti vor binele,nu iti trebuie acordul lu' taicatu' sa te apuc de un sport,poti sa faci si sport de contact si sa inveti sau sa muncesti,poti sa le faci pe toate,dar trebuie sa renunti la ideea ca Dumnezeu iti este tie dator cu ceva sau persoanele care ti-au gresit trebuie sa iti plateasca.
Daca exista Dumnezeu,lasa-l pe el sa judece ca nu stii cum se intampla lucrurile in viata,nu e de datoria ta sa-i judeci,fiecare are greutati in viata, incearca sa renunti la a mai lupta contra celorlalti si incearca sa lupti contra dorintelor, contra mandriei personale, contra defectelor si slabiciunilor si viciilor pentru ca te poti indrepta, iti trebuie doar multa vointa si sa ai un plan de viitor.Bafta.

| Panamax a răspuns:

Karma functioneaza cu precizie matematica.Cine stie ce potlogarii ai comis viata trecuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai întâi demonstrează că meriți apărarea aia de care vorbești și apoi te apără. Nici poliția nu face mare lucru dacă nu dai declarație, darămite Dumnezeu care are autoritate numai asupra copiilor Săi(că restul sunt sub autoritatea Satanei de când cu Adam).

Și eu am fost bătut și umilit în școală, nu mă ajutau nici părinții, nici conducerea școlii(poate ei o vedeau ca pe o joacă, nu știu), așa că le-am demonstrat că nu merit nici bătut nici umilit prin comportamentul exemplar învățat de la bunica(pocăită).

Dacă te gândești la răzbunări, voodoo(laughing) și alte chestii de genul atunci ei au câștigat. Însă dacă le demonstrezi că au greșit, atunci tu ai câștigat.winking

| alex598 a răspuns:

Faptul că lui Dumnezeu îi pasă de tine nu înseamnă că o să te ferească de suferință. Până și Isus a suferit și încă cum pe pământ. Dumnezeu promite însă că va fi o judecată finală și că acolo fiecare va fi judecat după dreptate. Deci oamenii "fără suflet" despre care vorbești își vor primi răsplata dar poate nu în această viață. Biblia nu garantează nimănui lipsă de suferință dar garantează că îți poate da pace și fericire în ciuda suferinței. Ura pe care o ai față de alți oameni îți face ție mult mai mult rău decât le poate face lor. Dumnezeu te iubește dar El spune că bătălia noastră nu este împotriva cărnii și a sângelui ci împotriva forțelor întunericului.

| bettybetty a răspuns:

E trist ceea ce ți s-a întâmplat. Faptul că ți se întâmplă asta, nu e vina Lui. De ce a lăsat să ți se întâmple asta? Liberul arbitru. A dat dreptu tuturor sa aleagă ce vor. Ai dreptul sa alegi binele cu consecințele sale, și râul, cu cosecintele sale.
Dumnezeu nu intervine în deciziile tale dacă nu vrei tu. Nu intră cu cizmele în viața ta.
Cât despre răsplată pentru fapte, va fi, și va fi dur. Poate aici, și dacă nu aic, sigur acolo. la final, and toți vom da ochii cu El și nimeni nu își va mai poate scoate camasa

| doctorandus a răspuns (pentru bettybetty):

Uite ca lui nu i-a dat dreptul sa aleaga ce voia el si a ramas cum a ales violatorul.