| Dorugar a întrebat:

Care din aceste doua categorii de oameni se afla pe Calea corecta?
1Cei care au ales Calea minciunii numita Religie crestina, o cale retrograda care duce catre primitivism?
sau
2 Cei care au ales prin Cunoastere, Ratiune si Constiinta Calea Adevarului si a evolutiei?

Explicatii suplimentare
1 Credinciosii crestinii care urmeaza calea mincinoasa a unui criminal ca Pavel care a a infitat prin minciuna o biserica a urii si a crimei in numele unui rabin evreu care mort fiind nu se mai putea apara si impune, religie fara nici un Dumnezeu, care s-a dovedit a fi cea mai bicisnica institutie din istoria umanitatii, o religie bazata pe o biserica care cere crestinilor sa ramana prosti si sa creada neconditionat minciunile unei scripturi furate de la o alte religie si modificata astfel ca sa corespunda minciunii politico-religioase de manevrare, indobitocire, spionare si belire a maselor, minciuna numita religia crestina
sau
2 Ateii care au ales Calea Adevarului prin multa cunoastere dobandita prin invatatura, rationalitate, atei care astfel au ajuns sa aiba o CONSTIINTA superioara, si au ajuns sa indeplineasca exact pretentiile rabinului Isus din Nazareth (cel Ne-Cristos), cel care ii invata pe ucenicii sai in Ioan3.3, ca cine nu se "naste de sus" (adica cine nu va dobandi CONSTIINTA) nu va fi mantuit! acelasi Isus din Nazareth, un ateu, care ii invata pe oameni sa NU mearga la biserica si ca nu avem nevoie de preoti sarlatani si de religie pentru a-l accesa pe Dumnezeul care este de fapt Constiinta si Ratiunea care se afla in noi adica in Templul lui Dumnezeu care este corpul nostru si noi insine( vezi 1Corinteni 3.16).

Care din aceste doua categorii de oameni se afla pe Calea corecta?

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce neaparat o cale? Si aceea a adevarului? Daca tot nu exista nimic decit materia si gindirea, cunoasterea si ratiunea, de ce am avea nevoie de o cale? De ce am avea nevoie de un adevar? Cred ca te contrazici de unul singur, fara sa stii: in momentul in care aduci in discutie o cale, aduci in discutie un punct de atins, un scop, un tel. Ori, materia, pura materie, poate sa aiba asa ceva? OK, sa zicem ca e vorba de constiinta si gindire, dar foarte bine poti sa gindesti si sa ai constiinta fara a avea un scop, un tel in viata, cunosc mii de oameni care traiesc asa. Deci, de unde ideea de scop, de unde ideea de cale? Ai imprumutat-o de la credinciosi. Vrei sa spui ca adevarul e de partea ateilor, dar o spui vazut prin prisma credinciosilor.
Mai mult, Isus a avut curajul sa spuna ca El e Calea (nu ca ofera o cale!), Adevarul (nu ca are de spus un adevar) si Viata. Daca a fost un simplu om, ar fi fost considerat nebun, cred ca esti constient ca orice om care ar spune asta in fata ta, l-ai cataloga ca fiind cu mintile pierdute. Insa la Isus nu a fost asa. El a fost crezut. Si inca mai este crezut. Oare de ce? Ai curajul sa spui deschis si direct ca El a fost nebun, pe baza afirmatiilor pe care El le-a facut? Logic, asa ar trebui sa spui, insa nu cred ca o vei face, cum multi altii, desi nu cred in El ca si Dumnezeu, nu o fac, pentru ca Isus totusi a fost si este considerat ca fiind unul din cele mai reusite exemplare ale umanitati.

| alexandra2859 a răspuns:

Categoric categoria a2a.si am aceeasi parere cu mihai25mihai.

| DeliaDaniela a răspuns:

Oare TOTI crestinii sunt asa cum i-ai descris tu? Crezi ca niciunul nu e sincer si nu incearca pe cat posibil sa respecte normele lui D-zeu? Chiar niciunul? :s

| M25M a răspuns:

Pai cei din categoria a doua nu au omorat milioane de oameni pentru a-si impune ideile, nu au torturat prin cele mai crude mecanisme de tortura alti oameni pentru a-i convinge de ideile proprii, nu au ascultat de un zeu care indeamna la violenta si crima, nu au ostracizat si prejudecat pe cei care au o alta varianta a realitatii deci... dap, merg pe categoria a doua.
Insa din punct de vedere biblic calea corecta ar fi cea caracterizata de tine la prima categorie.

| Dorugar explică (pentru M25M):

Si ce valoare are Biblia tinand cont de realitatile descrise in:

http://www.tpu.ro/......nu-vad-ca/

| M25M a răspuns (pentru Dorugar):

Valoarea Bibliei poate fi nula pentru cineva si foarte semnificativa pentru altcineva, asta depinde de individ ce valoare ii da. Si dupa cum se pare foarte multi pretuiesc Biblia, cu toate instigarile la crima si cu toate contradictiile si "misterele".
Revenind la individ acesta daca refuza faptele, daca le ignora si accepta doar biblia ca fiind justa si valida atunci ii va acorda o simpatie mai mare. Daca acelasi individ se documenteaza si afla ca a fost scrisa de 40 de autori si este folosita pentru a pastra controlul maselor, pentru a implementa un sentiment de morala, de culpabilitate si de supunere in fata autoritatii nu cred ca va mai avea pentru el(individul) aceiasi valoare. Si astfel s-ar putea vedea ca se poate urma o cale dreapta/corecta doar din pura ratiune.
Toate cele bune!

| Dorugar explică (pentru M25M):

Da mihai25 ai dreptate, Biblia poate avea valoare in functie de cat de normal sau de aberat este acel cineva care o citeste.
Adica are o alta valoare pentru cineva ramas cu mentalul in urma cu 2000 de ani si alta valoare pentru un om care intelege sa traiasca conform cerintelor erei informatiei.
In concluzie calea cea dreapta apartine oamenilor integrati si ancorati solid in realitatea vietii si a cerintelor intr-o societate dezvoltata!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Mai mult decat sigur calea 2-a.Eu nu stiu cum sa ma numesc deoarece eu sunt ateu dar pe jumatate si budist adica nu cred in fiinte divine si nu cred nici in alte zeitati, cred doar in mine si pentru asta meditez si urmez cateva principii.Ateii merg pe calea adevarata unde totu-l poate fii dovedit dar crestinii cred in ceva ce nu exista si sunt indrumati de biblie.Un ateu poate sa iti de-a raspuns la orice intrebare urmat de argumente dar un credincios te inbarliga pana iese undeva dar nici odata nu o sa iti zica ceva concret.Nu te obosi sa te certi cu un credincios ca o sa le tina pe ale lui ca asa i-o fost imprimat in cap de mic copil ca exista dumnezeu.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

"Budismul este o RELIGIE și o filozofie orientală. Budismul aparține grupului de religii dharmice alături de hinduism și de jainism."
"Ateismul este negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități."

Cum poti sa fi si budist si ateu in acelasi timp? Mi se pare cam incurcata treaba...

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Ai dreptate! Dar treburile nu sunt incurcate, citesc filozofie orientala, meditez si traiesc pe baza a 13 principii budiste dar in acelasi timp nu cred in nici o zeitate ci doar in mine.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Aha... Am citit si eu principiile budismului si apreciez ca unele se axeaza pe grija intregului, pe respectarea si intelegerea celor de langa noi si pe mentinerea armoniei. Dar unele eu nu le pot accepta. De exemplu : " Viata isi schimba forma de nenumarate ori. Tocmai de aceea nu exista moarte desi toti cred ca murim". Bineinteles, eu nu sunt la curent toate principiile si probabil tocmai din acest motiv nu le inteleg atat de bine ca tine...dar totusi, unele lucruri din religia crestina mi se par mult mai clare si mai rationale decat considera budistii. Dar bineinteles, fiecare cu conceptiile lui happy