| LazyKatZ a întrebat:

Am si eu o intrebare: Daca banul e "ochiul dracului", ce cauta "ochiul dracului" in usa altarului? thinking

Răspuns Câştigător
| dracu14 a răspuns:

Ironic e ca legea spune ca servicile bisericesti trebuiesc facute gratis
oricum, biserica ortodoxa(ca si cea catolica)reprezinta o institutie masonica, de manipulare in masa, care produce bani grei(in prezent are peste 3 miliarde de euro avere)

| milan9 a răspuns (pentru dracu14):

Avere pe care o scoti daca valorifici toate caramizile vechilor cladirile si manastiri, terenurile caselor parohiale si fondul forestier al manastirilor strans in 2000 de ani de donatii si viata monahala (în 2000 de ani, retragandu-se la manastire, unii şi-au donat în parte averea catre manastire) atat cat a ramas dupa confiscarea lui Cuza...

Pe mine ma mira de ce este asa de mica in 2000 de crestinism, în timp ce unii oameni de "afaceri" (precum Patriciu) de unii singuri au strans câte 3-4 miliarde de euro, şi asta ÎN DOAR 20 DE ANI!

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Avem nevoie de bani ca sa traim, dar cand devin cel mai important in viata noastra, nu mai dam dovada de echilibru spiritual.Matei6:33

| mimiwewem a răspuns:

Aici nu trebuie să judecăm.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

O intrebare care de trebuie pusa, nu ti-a crapat capul ideea?

| sublime89 a răspuns:

E buna asta, bravo laughing E o aluzie fainahee hee

| M25M a răspuns:

Asta a fost... parfum...Bravo.

| Exilee a răspuns:

EU mai degraba as spune ca este "lantul sclavului".

http://www.tpu.ro/......a-banului/

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Banul nu este "ochiul dracului", ci o invenţie omenească ce a înlesnit schimbul de valori între oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ochiul dracului l-au numit oamenii si e ciudat ca nu stii povestea cu banii ascunsi in urcior care a fost schimbat de o proasta gospodina de frica sa nu fie data de gol ca curva.de acolo vine vorba de ochiul dracului, fiindca respectivul stia ca in ulcior este dracul si vazand ca lucesc banii a spus; brrrrlia uite cum ii lucesc ochii.de asemenea banii pervertesc mintea si inima omului si nu ei sant periculosi in usa altarului fiindca banii ca material nu fac nici un raustau cuminti unde ii pui. mintea omului pervertita si supusa lacomiei si asta e rau si nu ar trebui saa incapa in biserica Domnului.iar acolo sant oameni.in lume sant oameni.pe TPU sant oameni.si toti iubesc banii si sant robiti lor, si au dorinte si fantezii cu multi. multi bani.chiar si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica= templul dracului! Sper ca te-am lamurit!

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Stii cum e, dracu' vighiaza pisti tat!
Sa nu te astepti la altceva, mai ales in Romania!

| Scarbo a răspuns:

Banul=lacomie, de asta e numit asa. Daca ar fi scris in biblie ca banul e ochiul dracului atunci nu se mai afla in biserica.

| hummmer a răspuns:

Şi ce ar trebui folosit în biserică(oricare-ortodoxă, catolică, advnt, iehova, etc)? Pietre? frunze? inele de doză?

| LazyKatZ explică (pentru hummmer):

Domnule, eu ma refeream la de ce trebuie sa dai bani la preoti. Ca spre exemplu, nu te cununa/boteaza, etc daca n-ai suma de...

| hummmer a răspuns (pentru LazyKatZ):

Domnişoară/doamnă,nimic nu e gratis în lumea asta.Cu atât mai puţin nişte servicii ale bisericii.
regulile astea-s făcute de alţii,noi doar le urmăm. Şi ne putem contra până murim pe tema asta, vrem-nu vrem plătim.
Şi în întrebare ai spus de altar nu de botezuri, nunţi, morţi, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

Interesanta intrebare.Si in sat la mine am o biserica care are la intrare piramida satanica.

| milan9 a răspuns (pentru Dumniezău):

Triunghiul nu este nici o piramida satanica!
Mai rămâne să spui că geometria este plină dă simboluri satanice... laughing

| Dumniezău a răspuns (pentru milan9):

Dar nu am spus asta

| Ben00 a răspuns:

Exact ce cauta si in buzunarele tale si in poseta lui mama-ta.

| NnDWtf a răspuns:

Il spioneaza pe "dumnezeu" rolling on the floor))
Epic question.

| FeaRRR a răspuns:

Buna! Ma alatur si eu voua. Banul e un fel de lucru prin care negociem>> degeaba spun oamenii ca mai bine nu ar exista banii, pai banul este un mod de a comunica si negocia.
Banii aceia merg la preot in scopuri utilitare, renovarea bisericii, mobilier mai bun, picturi in Biserica etc.happy