| Scarbo a întrebat:

scrie pe undeva prin NT, cum a fost creat omul? Pentru ca majoritatea crestinilor imi spun ca VT nu este important, desi acolo scrie cum au fost create toate lucrurile ce le vedem.

10 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Asta e buna. Crestinii spun ca prima jumatate din biblia lor nu e importanta. Atunci de ce mai face parte din cartea lor "sfanta"? Adica acolo unde scrie cum a creat zeul universul, cum l-a creat pe om, cum au pacatuit primii oameni, sau cum poporul evreu a fost calauzit si chiar instigat la genocid de nimeni altul decat presupusul tata-zeu al lui Isus, adica personajul principal din noul testament. Daca lucrurile astea nu sunt importante, atunci pot sa stiu si eu pe ce se mai bazeaza religia crestina?
Iar despre aparitia omului, chiar nu conteaza ce scrie in VT sau NT. Daca vrei dovezi, si nu povesti, atunci apeleaza la stiinta.

| Scarbo explică (pentru sublime89):

Am pus o intrebare, nu mi-ai raspuns.

| Ineys a răspuns:

A evoluat dn maimuta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vt,nu este important? aia sant mult prea prosti care spun asa ceva, cand planul lui Dumnezeu este revelat incade la creatie si pana la apcalipsa.toate profetiile din vt, se implinesc cu exactitate in noul testament, iar ei nu vad asta? inaltarea sarpelui in pustie, arata de fapt catre viitoarea inaltare a lui Iisus Hristos pe cruce, pentru ca sa traiasca toti cei ce cred in jertfa lui.

| Scarbo explică (pentru anonim_4396):

Deci scrie pana la urma in NT despre cum a fost creat omul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Albert? vt.este umbra.si el arata catre viitor.de ce sa mai scrie in noul testament daca geneza ne explica aceasta? iar in proverbe spune clar ca toata creatia striga slava si gloria lui Dumnezeu? vrei si exemple? nu ai citit? uite unul; Trandafirul nu toarce si nu tese.dar nici regele Solomon in toata slava si bogatia lui nu a fost mai frumos imbracat decat trandafirul.

| alexandruiasi a răspuns:

Deci partea aceasta cum ca Vechiul Testament nu este important tu nu te lua dupa ei.TOATA Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/timotei-2/3/#16
Iar daca vrei sa vezi cum a fost creat omul de catre Dumnezeu
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/#26
Inainte sa citesti sa te rogi la Dumnezeu ca sa te ajute sa intelegi ce citesti. Apropo ai putea citi macar primele 3 capitole din Geneza acolo scrie cum Dumnezeu a facut totul.
Tu trebuie sa alegi acuma ori te iei dupa oameni si consideri neimportant Vechiul Testament ori faci cum spune Dumnezeu. Dumnezeu nu minte! http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/3/#16

| Scarbo explică (pentru alexandruiasi):

Am citit biblia de 2 ori, nu am fost atent chiar la fiecare verset, de aia am pus intrebarea, sa vad daca nu cumva scrie in NT despre crearea omului, poate mi-a scapat ceva.

| Abraham_David_1977 a răspuns:

Thoth, noul si vechiul testament au aceeasi valoare pentru ca fac parte amandoua din Sfanta Scriptura. Cine ti-a zis tie ca nu ar avea valoarea Vechiul Testament e sectar...deci eretic, nu te poti baza pe ce spune!

In alta ordine de idei citeste http://www.crestinortodox.ro/......8431.html!

| Scarbo explică (pentru Abraham_David_1977):

Preoti, profesori specializati in acest domeniu.