| Esperança a întrebat:

Am tot vazut pe aici discutii cum ca la pocaiti daca nu dai zeciuiala iti da in cap.
Ce spune Biblia despre zeciuială?

(Levitic 27:30; Numeri 18:26; Deuteronom 14:24; 2 Cronici 31:5)

Noul Testament nu porunceşte nicăieri şi nici chiar nu recomandă creştinilor să se supună unui sistem legalist de zeciuială. Apostolul Pavel spune totuşi că toţi creştinii trebuie să pună deoparte o cotă din veniturile lor pentru a susţine biserica (1 Corinteni 16:1-2).
Ei trebuie să dăruiască în măsura posibilităţilor, "după câştigul" fiecăruia. Uneori aceasta poate însemna că pot dărui mai mult decât a zecea parte, alteori mai puţin. Totul depinde de posibilitatea credinciosului şi de nevoile bisericii. Fiecare creştin trebuie să se roage stăruitor şi să ceară înţelepciune de la Dumnezeu în privinţa participării la darurile aduse Domnului şi/sau a cât anume să dăruiască (Iacov 1:5). "Fiecare să dea după cum a hotărât în inima lui: nu cu părere de rău, sau de silă, căci pe cine dă cu bucurie, îl iubeşte Dumnezeu" (2 Corinteni 9:7).
Biserica pe care o frecventez din banii stransi da vaduvelor, orfanilor- pentru care s-a facut si un camin pentru cei care ies de la orfelinat la 18 ani, pentru cei nevoiasi, iar in fiecare duminica se da masa la 150 de persoane care nu au ce manca!
Poate intelege ti odata cum sta treaba cu zeciuiala si nu mai vorbiti in necunostinta de cauza!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Eu L-am pus la incercare pe Domnul, si de cand practic zeciuiala sunt mult mai binecuvantata. Cuvantul lui Dumnezeu este adevarat. Intr-o zi am dat cuiva o suma de bani in numele Domnului si in aceeasi zi am primit de zece ori suma pe care am dat-o. Si nu este singura experienta. Si la Biserica noastra avem cantina care asigura masa zilnica mai multor familii nevoise din orasul nostru. O data pe luna eu impreuna cu un grup de femei ducem alimente si pachete cu dulciuri la Azilul de batrani. Dar un lucru iti spun: Dumnezeu vede si rasplateste!

| Esperança explică (pentru EmaS):

Da stiu. dar sunt multi care vorbesc sa nu adoarma.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu L-am pus la incercare pe Domnul, si de cand practic zeciuiala sunt mult mai binecuvantata.Cuvantul lui Dumnezeu este adevarat.Intr-o zi am dat cuiva o suma de bani in numele Domnului si in aceeasi zi am primit de zece ori suma pe care am dat-o.Si nu este singura experienta.

| seen a răspuns:

Ok si unde e intrebarea eu vad aci un plog made google fara pic de simt daca il scriai cu mana ta poate inainte sal termini te gandeai ca singur cult si singura credinta e cea individuala nu unde se duce lumea ca la taierea porcului

Ps next timp gandeste-te ca orcium ataci orice sare de cur in sus ca e ateu crede in ceva si intr un biscuit ( de la mine din mana ) daca crezi tot credinta e

| Esperança explică (pentru seen):

Acesta este un raspuns la "framantarile" unora si altora. Am preferat sa il scriu aici deoarece nu pot sta sa dau un raspuns la fiecare. Poate te referi la anumite cuvinte scrise gresit,nu le-am scris eu asa, asa au aparut si nu ma lasa sa le modific!
Eu nu atac nici un ateu, pentru ca ateii nu se regasesc aici nu crezi? Pe langa asta nu am facut nici o chemare la nimeni la nici un cult. am explicat doar cum sta treaba cu datul baniilor.Inainte de a-mi atrage mie atentia verifica raspunsul tau, cam analfabet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de cate ori trebuie sa repetam la nesfarsit acelorasi persoane ca banutul necajitei de la templu este mai mult decat milioanele lui becalli? fiindca este scris; cine a dat mult, a dat din belsugul sau dar femeia aceasta a dat ultimul banut care l-a avut.cum sa nu-i dea Dumnezeu inzecit? cum sa nu fie banutul acela dat pe pamant, o comoara mare in ceruri?

| Esperança explică (pentru anonim_4396):

Tot ce e dat sau e facut in Numele Domnului se scrie intr-o carte de aducere aminte. Ceea ce facem pentru El ramane.