| Mădă0611 a întrebat:

Am vazut o intrebare, am vazut raspunsurile, mi-am amintit ceva: http://adevarul.ro/......index.html

http://stirileprotv.ro/......erici.html

Nu va/le e rusine sa faceti/faca atata scandal ca vreti/vor biserici noi cand astea vechi, care si mie imi plac, sunt cum sunt, si sigur nu din lipsa de bani a celor care trebuie sa se ocupe de ele? "Taranii n-au bani sa le restaureze, iar autoritatile au alte prioritati". Am vazut oameni umbland din case in case pentru a strange bani pentru bisericile vechi din alte judete. Nu e treaba taranilor sa repare ceva. "Adrian Gheorghe identifică, astfel, o serie de vinovaţi: „există entităţi desemnate legal din rândul Bisericii Ortodoxe, ale administraţiei locale/centrale, precum şi instituţii descentralizate teritoriale aflate în subordinea Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional, ce nu îşi exercită optim atribuţiile specifice pentru salvarea şi prezervarea patrimoniului naţional religios. Asistăm astfel la imagini cu biserici «jupuite», fresce/elemente de mobilier/structuri de rezistenţă distruse, termopane montate pe monumente de secol XVIII, instalaţii electrice sau de climatizare fixate impropriu în zidăria originală, icoane şi cărţi de patrimoniu naţional depozitate în condiţii improprii sau înstrăinate către persoane fizice neautorizate""

Inca ceva de adaugat, in caz ca va ganditi sa dati vina pe altii, am un singur exemplu, apropo de restaurare. Nu stiu daca ati vazut cum arata Cetatea Carolina din Alba Iulia in prezent, ei, cica 80% din costurile proiectului au fost finantate de UE.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CinevaNou a răspuns:

Noi avem nevoie de biserici care sa atinga cerul, cum altfel sa ne etalam credinta? smug
Ce sa faci cu niste biserici de lemn, vechi de sute de ani? rade europa de noi daca ne apucam sa le restauram, plus ca nu vine nimeni sa le viziteze. Asa cum zicea un crestin, o sa vina toata europa sa se roage la noi daca terminam catedrala mantuirii banului.

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Da, o sa vina toata lumea sa faca poze pentru a avea exemplu de "asa nu". Aici se vede ipocrizia si credinta crestinilor nostri, vor confort fizic, dar si mantuire. Am vazut un comentariu, cica stau romanii afara la slujbe ca n-au loc in biserica, pai la coada la lins moaste cum e? Sau cand inconjoara biserica de vreo 3 ori, in genunchi, sau cand se dau sarmale. smug

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai la cat de mare e catedrala ar putea sa construiasca inca o biserica inauntrul ei, ca sa nu mai stea afara cand inconjoara biserica smug

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Buna idee! laughing Apoi o sa inceapa sa vrea cate o biserica de genul (adica una in care sa construiasca una) la fiecare colt de strada. La cat de nesimtiti ii vad, nu m-as mira sa isi cumpere roboti sau sa se cloneze si sa isi puna robotii sau clona sa se taraie in jurul bisericilor, sa tina post, sa ierte, la lins moaste nu, ca sunt gustoase, psihic, ca doar ei ling sticla, linsa de enjpe mii de oameni, o avea gust bun. thinking

Vad ca nici un crestin n-a raspuns, tu esti pocait ciubota, nu se pune, s-o fi simtit? :O

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate ti-au dat toti ignore devil

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Vreo 3 sferturi din ei doar. laughing "ma iubeste femeileee, si e moarte dupe mineeee".

| DeusCorrupti a răspuns:

Daca eram atei toti nu existau probleme ca astea.