| Dedebunney a întrebat:

Ar trebui sa credem in Dumnezeu? In ultima vreme am imi tot pun intrebari despre viata. Daca Dumnezeu nu exista? Daca este doar o masca in care noi credem? Daca toate lucrurile legate de biserica si religie sunt o minciuna? Daca viata noastra este controlata de cineva? Este posibil sa fim actori in propria noastra viata? Daca tot ce vedem in jur este o iluzie creata de cineva care detine controlul universului? Daca Dumnezeu ar exista cu adevarat de ce nu ne-ar raspunde tuturor la rugaciuni? Daca biblia este de fapt o minciuna?
Nu stiu daca va interesa pe cine intrebarile astea. Dar macar dati-va cu parerea

Răspuns Câştigător
| jackiechan a răspuns:

Nu exista Dumnezeu.
Doar nu crezi ca provii din femeia coasta care a ascultat de un sarpe vorbitor?
De ce animalele sufera si mor, daca n-au gustat din marul Evei?
De ce in Biblie Dumnezeu se lauda, daca e asa de perfect?
De ce in levitic zice sa-i omori cu pietre pe cei care nu tin Sabatul, sau care nu-si asculta parintii?
Potrivit 1timotei, cap 2 femeia n-are voie sa invete.
In schimb, sclavia nu e criticata nicaieri in Biblie
In fiecare zi mor 20000 de copiii,ceea ce inseamna ca in timp ce stai in Biserica si il lauzi pe Dumnezeu cat de bun e,deja o mie de copii s-au dus,mare parte nebotezati.
Toata istoria cei slabi au fost calcati in picioare de cei puternici,si nimic nu s-a imbunatatit dupa nasterea lui Cristi.
Si cel mai important,daca Dumnezeu ar putea exista fara Creator,de ce Universul nu ar putea?
Ce ordine in Univers,stele explodeaza,animale dispar,alte stele si animale apar,Universul nu merge nici in rau nici in bine.
Daca v-ati fi nascut in Turcia,l-ati fi laudat pe allah, in India ati fi multumit zeilor pentru bunatatea lor.
Aparitia crestinimului nu a redus numarul razboaielor, masacrelor.
Cele mai putine crime se petrec in Japonia, tara in care nu exista credinta in pedeapsa dupa moarte.
Nu zic ca noi ateii suntem mai buni, dar voi ati esuat in a face o lume mai buna, ceea ce ma face sa cred ca religia nu mai e necesara in vremurile noastre.

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia este reala si daca o studiezi cu atentie, te poti convinge ca este de la Dumnezeu. Apoi, pentru a intelege mai multe din Biblie, pe situl jw.org poti gasi multe informatii.

| ania a răspuns:

Sugerez să zici odată când ești singură cu voce tare- creator al universului și al existenței, dacă exiști deși mă îndoiesc de multe ori de asta și dacă îți pasă de mine, te rog ajut-mă să te găsesc și să am o certitudine în privinț asta, să înțeleg cum ești tu cu adevărat.Cine a putut crea toată energia și toată materia, toate legile care guvernează microcosmosul și macrocosmosul, codul genetic, psihicul, spiritul uman în complexitatea lui, precis găsește o cale să-ți răspundă!

| anonimg a răspuns:

Este foarte important sa ne punem intrebarile acestea. Numai daca ne punem intrebari vom avea si raspunsuri. Si fiecare dintre noi trebuie ca sa avem lucrurile lamurite in mintile noastre.
In toata perfectiunea creatiunii, Dumnezeu nu a facut pe Adam si pe Eva deodata; ci mai intai l-a facut pe Adam si pe urma a facut-o pe Eva. De ce? Tocmai din pricina ca Adam sa constientizeze nevoia lui dupa un ajutor potrivit -asa dupa cum tanjea vazand perechile de animale plimbandu-se inaintea lui, punandu-le nume si studiindu-le; iar el nu avea pereche.
Tot asa si aici. Dumnezeu ne lasa ca sa ne punem intrebari; cautand cu sinceritate raspunsurile la acestea, le vom si gasi. Dumnezeu implineste si raspunde numai nevoii, si nu curiozitatii.
Dumnezeu ne vorbeste prin natura, prin Biblie si prin Isus Hristos.
Mai mult, chiar si aceia care lupta impotriva lui Dumnezeu -si prin faptul ca Il tagaduiesc-, lucrul acesta dovedeste existenta Lui.

Te sfatuiesc sa arunci o privire asupra mai multor carti de aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html
"Adevarul despre ingeri"
"Calea către Hristos"
"Minte Caracter şi Personalitate" vol1 si vol.2.

"Daca Dumnezeu ar exista cu adevarat de ce nu ne-ar raspunde tuturor la rugaciuni?"
Sunt multe motive pentru care El nu raspunde la rugaciuni. Amintesc cel mai important dintre ele: Ii cerem un lucru, dar nu credem ca vom si primi. Crezi ca ar veni copilul tau la tine sa iti ceara un lucru cand stie ca nu i-l dai? Niciodata nu va face aceasta. Gandeste-te cum se simte Dumnezeu cand Ii cerem un lucru dar nu credem ca il vom primi. Cred ca Se simte groaznic.
Acum las teoria la o parte si iti vorbesc despre cum mi-a raspuns mie la rugaciuni.
Ani de zile m-am rugat pentru ca sa am posibilitatea sa ma pot ruga Lui fara sa fiu deranjat de nimeni, si fara sa deranjez pe nimeni; acum am camera mea si sunt singur in ea, si pot sa ma rog si sa studiez linistit Biblia.
M-am rugat pentru un calculator mai bun decat aveam inainte(pentium4); acum am unul mai bun(primit cadou), si pot astfel sa vorbesc mai usor oamenilor despre Dumnezeu.
M-am rugat pentru ca sa imi inlocuiesc vechiul telefon uzat(nokiaN95); acum am unul cu touchscreen(primit cadou); astfel pot sa citesc Biblia si alte carti spirituale oriunde ma aflu. Nu am de gand sa instalez jocuri pe el.
Viata cu Dumnezeu nu este roz; este una frumoasa, fericita si implinita. Nu este lipsita de greutati, dar ai langa tine pe Cel ce iti ofera ajutor.
Ceea ce aduce implinirea sufletului este credinta ca Dumnezeu te iubeste. Si o face; numai noi sa credem lucrul acesta. Sa strigam si noi: "Indata tatal copilului a strigat cu lacrimi: "Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele!"" (Marcu.9:24)

| UPCTest a răspuns (pentru anonimg):

Felicitări pentru raspuns, Dumnezeu nu plineste tot timpul mofturile ci nevoile. Pacea Domnului Isus sa fie in inima si casa ta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ar trebui ca fiecare om sa-si gaseasca pacea si linistea interioara, sa se cunoasca pe el insusi si sa-L caute si sa-L gaseasc asi cunoasca pe Dumnezeu.

| Exilee a răspuns:

Da exista ( Nihil Sine Deo), insa am o atat de multa invalmaseala de motive, de idei care-miv ehiculeaza prin minte incat cu greu le pot transpune in acest comentariu.

In primul rand, detaseaza-te de aceasta "ceata" de intrebari ce survin dintr-o filozofie moderna ce poate fi combatuta usor prin clasica filozofie si raportare la temeiurile domeniului respectiv asupra caruia se abat.

De fapt, noi avem un timp, pe care daca-mi amintesc de cuvintele unui mare unui profesor de teologie ( si acesta la randul sau le-a preluat din cuvintele unui mare pustnic,sper sa nu ma insel) ce afirma ca "Timpul nu reprezinta de cat momentul in care omul a decis sa intre cu totul in voia lui Dumnezeu ascultand si pazind,dar si aplican poruncile Lui" ( bine, in nici un caz nu e mot-a-mot, dar ideea conteaza). E normal ca toti sa avem indoieli in aceasta privinta, cu toate ca si apostolii care L-au urmat pe Iisus si au fost martori ai minunilor acestora au avut la randul lor indoieli, desi mai tarziu, dupa rastignire si pogorarea Duhuului Sfant, au avut si mai mare ravna si s-au convins ca El este Fiul lui Dumnezeu Intrupat, invatand cat mai multe neamuri.
Sigur, ca si in Vietile Sfintilor, imparatii pagani care i-au prigonit pe crestini, si-au batut joc de toata imaginea lor si i-au tratat cu salbaticie nu sunt decat o dovada a cat de mult rau poate face omul fara lucrarea harului si harul de la Duhul Sfant este esential nu doar pentru a fi crestin, ci si pentru mantuire. Asa este, emrsul la Biserica nu te poate face crestin, desi cu putin efort ( un mic efort) de a fi atent macar la o parte din cuvintele cantecelor, respectiv predicilor, poate sa se sadeasca in cugetul omului, de asa natura incat pacatele lui pot fi diminuate sau sa dovbandeasca un dar dumnezeiesc ( pe masura putintei lui aplicat) pentru a-si invinge neputintele/slabiciunile. Asa e nu te face crestin, dar te poate ajuta sa te lupti contra tuturor obstacolelor ce se ivesc in calea ta.
Asta pe de-o parte si revenind la subiect, imparatii pagani ( la 2-3 secole, pana chiar in secolele 18-20, cand vorbim de prigonitorii comunisti si nazisti) i-au asuprit fara crutare si fara o dovada de ingaduinta pe crestini ( atunci nu exista decat crestinismul, fara ramurile altor secte... dogmele pe care le pastrau se regasesc astfel si in Biserica Ortodoxa NEATINSE SI NESPURCATE DE nici macar o secta)
, iar cu toate minunle ce le-au venit in ajutor si au scapat nevatamati din anumite suferinte pentru a se arata Atotputernicia DOmnului si intoarcerea celor rataciti la caile Sale, sa fie si mai mahniti, invidiosi si plini de pizma la vederea acelor negraitoare minuni,iar la trecerea vesnica ( vorbesc de martirajul a unor cativa dintre martiri in perioada prigoanelor, cu toate ca toti martirii o sa-i aduc in discutie subtil) pentru ca din moastele lor sa se poata stabili o mai buna legatura a noastra, a mirenilor cu cele duhovnicesti ( sa tinem cont si ca moastele au vindecat pe oarte multi nu doar de suferinte trupesti, ci si de cele sufletesti). Acum, scacrificiul, jertfa cu sange a martirilor, inclinatie voievozilor si respectul lor fata de apararea, demnitatea si dezavoltarea culturii ortodoxe, espectul fata de mai marii ierarhi bisericesti ( sa nu uitam de faptul ca progresul societatii de astazi se datoreaza Bisericiii de acum 1 mileniu prin sacrificiul depus) si un exemplu ar fi Stefan Cel Mare, care la fiecare fapta a lui, s-a sfatuit cu un calugar Sihastru ( din pacate imis capa numele),iar ( in letopisetul tarii Moldovei se vorbeste despre acest lucru) cand Stefan Cel Mare s-a dus catre el intr-o zi sa discute, l-a refuzat pana si va termina rugaciunea, iar el ca domnitor s-a supus VOINTEI LUI.
Asadar, sacrificul, inclinatia romanilor catre spiritualitate ce va deveni sustinuta mai ales prin intermediul culturii latine ( la care vom adauga si amalgamul de slavona ) a carei evolutie a necesitat o mult mai mare pretuire a valorilor originii naostre, a istoriei, a mentinerii notorietatii poporului nostru pentru afirmarea autonomiei noastre (mda, aici e putin cu nuante politic evidentiat), lucrarile cu o contributie mai mult decat rezonabila pentru educarea poporului, pentru daruirea de sfaturi prin pilde, pentru promovarea spiritului de fraternitate si de dragoste despre care se subliniaza subtil si in traditiile noastre si pe care societatea aceasta care se degradeaza cu impresia inselatoare ca evolueaza, le respinge.

Nu, si daca tot am merge pe raitonamentul " suntem actori", am sa te combat aici pe cateva planuri: un actor, la randul sau are nevoie de un scenariu, deci sa se fi straduit el sa-l mai fi emis singur? De ce oare? Pentru a parea o muza pe o addmirativa zona a Luvrului? NU ar fi fost nevoie de existenta unui regizor in spate? Nu ar fi avut nevoie totusi de un scop? De un obiectiv pe care regizorul il stabileste? Si care este scopul final? De a castiga satisfactia pe amsura muncii,atat actorul,dar si regizorul pentru indrumarea lui. Asa si omul si Creatorul happy

Referitor la cuvintele tale, viata noastra nu e controlata de nimeni, ci de ceva ( Sistemul nervos) care a fost creat de Cineva ce ne-a daruit libertate,desi noi trebuie fara obligatiune sau sila,sa-L acceptam pe Dansul ca fiind cel mai important pentru ca de El depinde buna noastra armonie.

Iluzie nu are cum sa fie. In interiorul tau au loc o multime de reactii bio-chimice dovedite empiric,iar empiricul nu e o iluzie. Ciupeste-ti palma. Te va durea. E o iluzie asta? laughing Nu...

De fapt, El ne raspunde la rugaciuni, desi poate ( si vorbesc din propria-mie xperienta) ele sunt facute pentru a indeplini o datorie,f ara a cunaoste sensul cuvintelor tale din cauza oboselii ( si ma includ aici repet) sau poate ca ne raspunde in timp,sau poate vrea sa avem ceva mult mai mult, sacrificiand dorinta initiala sau... sa ne asteptam ca rezultatul sa apara in timp happy

Acum, eu pot spune ca indiferenta, ignoranta sustinuta de stereotipurile impotriva spiritualitatii,infumurarea ( de regula, adolescentina), rationamentele APARENT obiective sub nici un chip nu-l vor putea face pe om mai bun, daca in El nu se afla harul. Nu vorbesc din experienta pentru ca eu raspund cu nu stiu la intrebarea daca il detin, dar "binele" facut de complezenta, rezultat de pe urma bunelor maniere absolutamente nu va inclina caratcerul omului catre
bunatate pentru ca aceasta ''asceza "( asceza inseamna un drum catre desavarsire si exemplul cel mai la idnemana ar fi al celor sihastri) nu poate sa-l indemne pe om la sacrificiu. aici este vorba despre un "bine" facut pentru individualitate si realizat cu spirit comeptitiv pentru a indeplini o dorinta,evident utopica, cum ca acestia ar putea deveni "mai buni" decat adeptii unui cult ( de regula, crestin), ceea ce este gresit, pentru ca in cultul nostru, ortodox, nu este vorba de competitie, ci mai mult d eatat, de sprijin, sacrificiu, iubire, sicneritate happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Frumos si elevat raspuns.

| suffarstar a răspuns:

Pot să-ţi aberez toată ziua pe tema asta. Important e ca tu să cunoşti Adevărul. Adică tu cu mâna ta să dai la o parte vălurile şi iluziile care te ţin captivă. Poate să vină oricine şi să-ți predice 2 ani,tu nu o să cunoști nimic. Doar o să crezi,o să ai opinii,supoziții etc. Important e să începi a căuta cine ești. Aici iară sunt o grămadă de cărți care ne spun ba că suntem duali,ba că suntem doar un corp,fără sens! Poți să le arunci pe toate la gunoi. Ele doar încearcă să te convingă de anumite lucruri, ceea ce e prostesc. Învață să trăiești in prezent la propriu, restul e iluzie, cel puțin asta e evident. Fă liniște în tine, s-a constat că aproape 47 % din mintea noastră o folosim pentru a visa la cai verzi pe pereți iar cu timpul vei observa diferența trăirii în prezent. Mai sunt multe de spus aici despre energia interioara a fiecăruia, dar momentan acestea nu te pot ajuta, mai întâi caută-ți pacea interioară și sunt sigur că la momentul potrivit poți afla mai multe.

| Jardelin a răspuns:

Eu zic ca da, ar trebui sa credem in existenta lui Dumnezeu! Numai ca, dacă crezi ca exista Dumnezeu, admiți totodata si faptul ca Dumnezeu a lăsat niște porunci care definesc un mod de viața.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te la dzeu ca la mos craciun. o minciuna bagata pe gat de parinti ca nu au ce face mai bine, dar cand cresti si esti destul de matur iti dai seama singur ca sunt basme, sau ti se zice de cineva. asa si cu "dzeu". "Daca biblia este de fapt o minciuna?" o carte scrisa de om. omul e cunoscut ca minte de cand deschide gura si pana moare. tu cam ce crezi? foloseste-ti putin capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandesti bine si ai deja unele raspunsuri.Noi suntem iluzii din lumina.
E bine sa credem in cineva deoarece la un soc,la o anumita problema care nu ii gasim solutia sa stim ca a mai ramas o speranta, ca cineva totusi are o putere sa ne ajute. Par example, eu nu prea cred, am gandit pe tema asta si deunazi am avut o surpriza neplacuta, violent de neplacuta la care am exclamat: Doamne nu il lasa sa moara.Deci eu in acel timp,neputincios in fata problemei,am cautat un ajutor, socul eliminandu-se.E bine sa credem in ceva ca energiile sa nu stagneze in noi

Apoi in alta ordine de idei, in vechi timpuri se credea in zei si dumnezei deoarece stiinta inca nu era asa avansata, nu aveam explicatii la orice.
Deci e bine sa credem si TOATA lumea crede in ceva, in dzeu mai ales.Chiar daca acei atei sau cum se numesc din punct de vedere religios au o credinta.NU exosta persoana care nu a avut macar odata ocazia sa se roage la dzeu sau la ceva pentru ceva ce isi doreste, sau nu ainjurat cumva de dzeu pentru a-si elibera energia in surplus.
Nu am darl explicatiei prea bun dar sper sa intelegi ce vreau sa spun.Trebuie orientata sau directionata acea energie negativa undeva,sa nu stagneze in noi.O persoana fericita fara energie negativa, nu a multumit niciodata lui dzeu pentru ce are, ci numai persoanele sarace care au copiii sau altceva ca izvor de fericire.
Da biblia e o minciuna dar o minciuna cu folos. Dzeu original este soarele, e mult de spus in legatura cu ce scrie in biblie de dzeu, isus si cei 12 ucenici sau ce sunt ei acolo.E o legatura intre soare si cele 12 luni ale anului. Poate gasesti pe net sa citesti cateva adevaruri, cum s-a scris biblia referitor la soare si celel 12 luni, cele 12 zodii, etc. In biblie mereu gasim acel 12. O zi buna scuza-ma ca nu am fost destul de explicit dar sper ca intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste pariul lui Pascal cred ca te va ajuta. Oricum si eu am fost pe muchie de cutit acum ceva timp..Incepusem chiar sa nu mai cred.Dar mi s-a demonstrat ceva..Si acum cred. Plus ca daca nu crezi tu cum vezi viata? Dar moartea?

"Mai intunecat ca negrul,
Mai rece si ca gheata,
Asa iti e cavoul,
Unde e speranta?"

Adevarul e ca daca nu crezi in nimic nu ai nici macar o speranta. Moartea poate sa te loveasca oricand. Ateii nu cred ca iau in considerare lucrul asta sau nu le pasa. Ar trebui sa stie ca moartea nu e ceva bland. Nu mori numai tu, cu timpul moare si amintirea ta si te-ai dus si din timp. Asta daca nu ai fost un om deosebit care merita sa ramana in istorie, dar lucrul asta nu o sa ii mangaie cu nimic. O sa putrezeasca singuri incuiati. Acuma au posibilitatea sa isi puna un aer conditionat sau un telefon ca am vazut ca se poarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede Cuvantului pe cuvant! Evita-i pe sectanti, ei sunt rataciti si vor sa atraga si pe altii in ratacirea lor!
Mergi la o Biserica Ortodoxa si cauta un preot duhovnic, el iti va raspunde cel mai bine si cu folos la intrebarile tale despre Dumnezeu. E treaba lui sa faca asta si are si har, fiindca Biserica Ortodoxa e una, sfanta, apostoleasca si soborniceasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un orb din nastere ar trebui sa creada in existenta luminii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mori diseara si nu mai apuci sa vezi raspunsurile? sa zicem? ca dooar nimeni nu stie, cand, cum si de ce? in afara de cel ce ne-a dat viata?

| Moryami a răspuns:

Dumnezeu nu răspunde tuturor la rugăciuni, ci doar la rugăciunile venite din inimă de la oameni.
Îţi recomand să vizionezi acest videoclip pentru a te convinge/ a afla mai multe:
https://www.youtube.com/watch?v=-DiIpBQQpGc

( Cu trupul suntem în Biserică iar cu mintea... )

| ThePayback a răspuns:

Daca Dumnezeu a existat candva, a murit.

| Cobra56289 a răspuns:

Intrebarea ta ma face sa ma gandesc la matrix

| UPCTest a răspuns:

Intrebarea ta, este o intrebare la care orice persoana se gandeste cand vine vorba de crestinism(Crestin NU inseamna sa mergi la biserica, sa faci ceea ce zice popa/pastorul/papa etc. ci sa crezi in Isus Hristos, moartea lui pe cruce, invierea si ca, cu adevarat este fiul lui Dumnezeu, in cele din urma sa traiesti in sfintenie )

In urma cu 4 ani m-am gandit ca trebuie sa existe un sens al vietii, de ce traim, am ajuns la concluzia ca trebuie sa traim pentru ceva.Nu se poate ca din nimic sa se creze stelele, pamnul, apa si in ultimul rand VIATA.

incepem cu inceputul:
De ce exista 2 religii mari si de ce sunt atat de "diferite"?
In anul 1054 Biserica sa impartit in 2, Partea de est-Ortodoxa si vest-Catolica.

Biserica Ortodoxa:S-a conservat din ani 1054, acelasi stil de liturgie etc.
Biserica Catolica: Schimbanduse in tot timpul acesta.

1.)Dumnezeu nu s-a gandit sa infiinteze o religie.

2.) Ai auzit de botezul cu duhul sfant?
daca ai prieteni ca sunt "pocatiti" sau baptisti intreabai, sper sa stie raspunsul.

3.)Daca nu exista Dumnezeu, de ce existi?

| Dedebunney explică (pentru UPCTest):

Gandesti corect, dar "Daca nu exista Dumnezeu de ce existi?" Consider ca intrebarea asta nu isi avea rostul. Nu ne asigura nimeni ca Dumnezeu exista. Din aceasta intrebare reiese ca tu existi deoarece Dumnezeu exista. Daca maine cineva dovedeste ca Dumnezeu nu exista? Ce faci? Te omori? Nu prea cred...

| UPCTest a răspuns (pentru Dedebunney):

Cum poate o creatie sa dovedeasca ca nu are creator?
Lasand intrebarea aceasta la oparte, cand cineva, va putea sa faca viata din nimic sau cel putin un atom din nimic, atunci pot sa imi pun intrebarea "Exista un Dumnezeu?"
Dar din moment ce am o relatie cu Dumnezeu, stiu ca exista si nu as da nimic in schimb pentru aceasta.
Poate lumea sa ofere timp de 80-90 de ani ceea ce un Dumnezeu ofera pentru vesnicie?

| Exilee a răspuns (pentru Dedebunney):

De fapt, ideea ca "Dumnezeu exista" este o axioma. Nu poti dovedi niciodata ca, spre exemplu, printr-un punct exterior unei drepte trece o singura paralela si numai una. Este o axioma. Nu ai cum sa o infirmi, desi mateamtica o accepta( ceea ce este si empiric expusa si folosita la randul ei pentru afirmarea teoremelor).Tot asa si Dumnezeu nu ai cum sa dovedestic a NU exista, din moment ce afirmatia nu este doar o axioma, ci sprijinul, marturiile istorice, invataturile ortodoxe ce au reusit sa schimbe multe vieti, faptul ca SI STIINTA DOVEDESTE ca semnul Sfintei Cruci ( ma refer la semn facut intr-un mod simbolic, excluzand totusi Sfanta Cruce pe care o detine preotul in timpul slujbelor) anuleaza orice impuritate din apa, din alimente, S-A DOVEDIT STIINTIFIC CA POSTUL CONTRIBUIE LA DEZVOLTAREA SANATATII atat a trupului, dar si a sufletului, se dovedeste de multe ori subtil stiintific ( si chiar de la sine) ca Dumnezeu exista, desi din nefericire in zilele de astazi se vehiculeaza si pseuo-teorii ( teorii false) doar pentru a se pune in josnica masura de a infirma existenta minunilor.

http://luminapentrucandeladinsuflet.worspress.com

UN blogulet ortodox, care la anumite categorii ( Sf. Cruce si Post) vei descoperi si despre sustinerea Ortodoxiei ( si nu intampaltor vorbesc despre ea) de catre stiinta :)

| jackiechan a răspuns:

De ce exista rau?
De ce Hristos s-a nascut asa tarziu,se nastea mai devreme,credeau mai multi in el.
Daca el este perfect de ce va dustruge lumea la apocalipsa?
Ca i-a scapat din control lumea (desi el stie asta,a lasat raul sa corupa lumea)
De ce el are nevoie de laude,e asa de mandru?
Dintotdeauna i-a favorizat pe evrei si ia mantuit,dar pe daci i-a lasat sa creada in mai multi zei.
Conform Bibliei,un criminal care se spovedeste e mantuit,dar Bruce Lee si Decebal merge in iad pentru ca parintii lor nu le-au dat invataturi crestine.
Daca merg in iad,sper sa ajung intr-un cazan cu Gandhi,Burebista,Aristotel, Bruce Lee, John Lennon.
Doar pentru ca n-am crezut, ca asa-i Dumnezeu, face ce vrea.