| anonim_4396 a întrebat:

As vrea parerile tututror, vi se pare normal ca satanisti astia moderni sa se numeasca atei? daca nu crezi in nimic http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism sau http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism de ce sunt niste tarfe cu 2 fete, si din cauza lor crestini ne fac satanisti pe noi atei, cum ar fi acum sa fac si eu crestinismul modern ateist ar avea logica?

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Satanismul nu poate exista în afara Creștinismului!
Obiectul idee Satana este legat nemijlocit de Creștinism.
Nu există Creștinism, nu există nici Satana!
Sectele Sataniste au apărut în țări unde creștinismul avea mulți adepți!
Satanismul este de fapt, un fel de creștinism cu „ capul în jos"!

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

De acord dar de ce se dau atei?

| Holocaust a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cムasta sunt,doar cムau ceva în plus,și nume niște principii pe care se bazează,de exemplu:"Când mergi pe teritotiu deschis nu deranja pe nimeni. Dacă cineva te deranjează roagă-l să se oprească. Dacă nu se oprește DISTRUGE-L!", care sigur îl știi, și la care ai reacționat mai urât.Ei sunt doar ceva mai.sadici,mai nepăsători decât ateii,în rest sunt exact la fel.
Ei nu cred in Satan sau în orice altムzeitate de-asta.
Eu mă intreb de ce se numesc sataniști.Ei,ca sataniști,ar trebui sムse inchine ăƒluia,dar nu cred în el,soo,în principal sunt atei, asta e părerea mea. Avand în vedere cムești ateu, de ce nu gandesti înainte să pui o întrebare?

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Eu ca ateu ma intreb de ce satanisti nu se numesc atei daca nu cred in satana?

| Holocaust a răspuns (pentru anonim_4396):

Deși e o diferență între atei și satanistii moderni, e ciudată chestia asta, dar nu mă deranjează.
Nu înțeleg de ce îți pasă de părerea naufragiaților de la -Religie-...care nu știu să facă diferența între satanist modern și tradițional. Orice om,dacă aude că nu crezi în Dumnezeu,automat te percepe drept satanist.N-ai ce le face, atât îi duce capul.
Nu te mai stresa pe chestia asta că le dai satisfacție, plus că dovedești că ești exact că cei pe care nu-i suporți.Creștinii arată cu degetul spre ateii, ateii arată cu degetul spre satanistii,...și ce naiba iese? Discriminare.Toți va credeți diferiți unii de alți, dar de fapt sunteți toți la fel.