| Dorotheea21 a întrebat:

Ateii "accelereaza" pe Natura.
Evolutie egal reproducere, "sensul vietii", egal reproducere.
Chiar in religie avem: "Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul".
Care este explicatia rationala pentru care ateii sustin fervent gruparile LGBT?
S-a umplut pamantul? happy

71 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns (pentru ania):

Voi credinciosii sinteti prea slabi ca sa faceti bine fara promisiuni desarte dintr-o carte de rahat veche de 2000 de ani.

| ania a răspuns (pentru drutzix):

Și eu am citit că s-au făcut studii și s-a dovedit că nu există o genă a homosexualității.Din moment ce din doi gemeni monozigoți, care au exact acelasi material genetic, au fost cazuri în care unul a fost homosexual și altul nu e evident că nu ține de genetică.Cum să se propage metern din moment ce din două ovule sau din doi spematozoizi nu se produce viață?

| ania a răspuns (pentru drutzix):

Nu e același lucru a fi negru cu a fi gay. Dacă te naști negru ești negru pe când dincolo e vorba de organele sexuaale cu care te naști.

| ania a răspuns:

Esplicația rațională este că creștinii consideră ca fiind greșit să faci sex cu cineva fără să fii căsătorit ( fapt cu care ateii nu sunt de acord)la fel cum consideră greșit să faci sex cu persoane de același sex.Și decât să -și rezolve conflictele pe care le au cu propria lor conștiință care îi mustră când trăiec în curvie de exemplu, mai bine se autoconving că cel care cere respectarea moralității nu există și că cei care cred în El sunt înapoiați, inculți, reduși mintal, intoleranți.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

A înviat vreun ateu care să confirme că după moarte nu s-a întâlnit cu nimeni?

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Atunci suntem o planetă de schizifrenici, uită-te și tu pe certificatul de naștere toți ținem evidența vremii trecute de când a venit pe pământ și a împărțit erele.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru ania):

Bine le zici. Arde-i.

| ania a răspuns:

Cum să se umple pământul? De aceea în țările cu mulți atei și cu mulți homosexuali cum sunt țările nordice ca Norvegia se fură copiii de la bigoții de creștini(care mai cred într-un Creator care se bucură de nașterea copiilor) cu legea în mână și poliția de față, chiar dacă ei urlă după părinții lor, cu pretextul legal că îi scapă de părinții care îi stresează cu standarde morale și vor fi salvați dintr-un mediu cică intolerant de toleranții asistenți sociali care mă mir că pe urmă mai pot dormi noaptea.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru suffarstar):

Ateu sau nu, tot limitat esti laughing. Sa stii ca daca esti ateu nu te face neaparat mai inteligent decat un religios, mai ales cu mentalitatea ta. Trebuia sa specific mai sus asta ca aia mai putin inteligenti sa inteleaga. "Homosexualitatea este o boala pshica" laughing, bine semi-inteligentule. Sper sa nu ai copii, vai de ei daca o sa fie vreunul gay. II duci la scaunul electric din prima. Cica eu am capacitate mica de intelegere, un limitat care crede ca a fi gay e o boala laughing. Stii tu vorba aia " vezi paiul din ochiul altuia si nu busteanul din ochiul tau "? Cam asa si cu tine.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Cu tine nu imi bat capul nici cat mi-am batut cu homofobul ala, tu esti doar un troll amarat.

| drutzix a răspuns (pentru ania):

Tu chiar n-ai ce face decat sa vorbesti aiurea? Daca esti anti-gay spune adevarul, ca esti asa din cauza religiei nu imi spune mie toate aiurelile.
In primul rand doi gemeni monozigoti au ADN-ul asemanator nu 100% identic, asta explica si faptul ca au amprente diferite.
Procesul de replicare al ADN-ului nu este 100% eficient, mereu apar greseli (mutatii), de cele mai multe ori schimbarile sunt neutre dar cateodata afecteaza individul, iar gemeni nostri monozigoti saracii s-au separat la foarte scurt timp dupa fecundare.
In al doilea rand gemenii sunt expusi la conditii diferite de la pozitia in uter, conexiunea cu placenta, hormoni si asa mai departe. Factori epigenetici.
Deci chiar daca exista gemeni monozigoti cu orientari sexuale diferite (nu spun ca nu sunt) chestia asta nu ajuta cu nimic argumentul tau.
Primul meu raspuns este foarte simplificat, cat sa faca oamenii curiosi sa studieze putin subiectul, nu prea am timp/chef sa discut despre genetica pe TPU.
Sexualitatea oricum nu este data doar de ADN, ci si de activarea unor anumite gene in timpul dezvoltarii, problema este complexa.
Si acum sa vorbim si putin despre ideea tampita ca ar fi o alegere constienta.
Nu cred ca ai avut o zi in care ai decis sa fi heterosexuala. Ai stat vreodata sa te gandesti "Hmm. De azi o sa imi placa baietii/fetele"?
Ce fel de persoana ar alege sa fie data afara din casa parintilor? Sa fie discriminata si huiduita?
Ce fel de persoana alege sa fie ucisa cu pietre de salbatici? (ma refer la cei din tarile musulmane).
Nu e ca si cum cineva care ar alege sa fie gay primeste beneficii ci dimpotriva se expune multor riscuri.
Mai citeste odata primul meu raspuns, poate intelegi ce am vrut sa spun.
Explicatie:
Mamele cu multi copii (fertile) au sanse mai mari sa faca copii homosexuali dupa ce au purtat mai multe sarcini. Nu avem inca explicatia completa dar are legatura cu cocktailul hormonal din uterul mamei si/sau genele care i-au permis mamei sa faca multi copii.

Al doilea raspuns al tau e hilar 'Daca te nasti negru esti negru" - In alte stiri: Apa e uda.
Dincolo de abominatiunea de raspuns, care imi arata ca nu stii absolut nimic despre subiect nici macar nu e vorba de organele sexuale ci de sexualitate adica ce anume te atrage.
Sexul e dat de organe nu sexualitatea.
Poti sa te duci maine sa iti schimbi organele sa te faci baiat asta nu o sa te faca sa fi atrasa de fete.

Macar fi sincera cu tine si recunoaste faptul ca ura fata de homosexuali e data de religia ta si nu incerca sa pervertesti stiinta. Doar pentru ca tu crezi ca o carte din epoca bronzului reprezinta adevarul absolut asta nu inseamna ca asa e.
Poti sa tipi si sa plangi ca 2+2=5 dar nu o sa fie niciodata asa.

| suffarstar a răspuns (pentru UnBroken2016):

Am spus ca sunt ateu ca sa te scutesc de niste generalizari inutile. Dar vad ca te tii tare pe picioare. Nici nu speram altceva. laughing Homosexualitatea este o tulburare de personalitate si se poate trata de catre un psihoterapeut abilitat. Nu am spus ca ar fi vina persoanei, eu am dat un verdict, ti-am zis ca nu ma intereseaza cazurile particulare. Evident, tu nu poti pricepe asta si iti proiectezi rudimentarele tipare cand si unde nu e cazul. Gandesti in tipologii, alimentat de ura, prostie si ignoranta. Daca as avea un copil m-as asigura ca ii ofer un mediu adecvat unei dezvoltari cat mai sanatoase din toate punctele de vedere. Situatia din ziua de astazi se datoreaza faptului ca oameni ca tine isi dau in barci fara sa inteleaga nimic. Personaje care in ciuda faptului ca se hranesc cu conceptii idealiste, din cauza ca omenirea are multe posibilitati artificiale, ei continua sa existe. In trecut astia ca tine nu supravietuiau, asa se pastra si selectia naturala. Acum se poate si de-asta facem gura mare.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt de acord ca gruparile LGBT sa aiba drepturi egale, dar in ultima vreme se cam exagereaza in directia asta si aproape ca esti vazut ca un criminal daca zici ceva rau despre ei.
Adica poti vorbi de rau pe oricine, poti face bancuri despre negri, blonde, etc dar nu ai voie sa zici ceva despre homosexuali.
Este un fel de isterie proLGBT.

| Drimmero a răspuns:

Nu inteleg un lucru, de ce sar pro-lgbt-istii cu gura cand noi avem libera exprimare? Adica... eu n-am voie sa-mi spun o parere despre ceva, ca sunt facut religios, inapoiat, etc. Nu am nimic cu ateii, fiecare crede in ce vrea pipota lui, dar atata timp cat nu sunt jigniti, de ce cauta sa jigneasca pe religiosi? Sa-mi dea si mie o dovada ca Dumnezeu nu exista, de exemplu, de unde au ei certitudinea asta? Pana la urma, nu avem dovezi clare ca Dumnezeu exista sau nu exista, ne contram total aiurea. Chiar sunt pe aici atei care au ceva la capatana, dar e chiar aiurea sa te jigneasca mereu pentru ca esti de-o anumita credinta. Cat despre astia lgbt, sa nu se astepte la o unitate de masura diferita din partea multora, daca jignesc, avem tot dreptul sa-i facem mici de tot, eu daca imi dau cu parerea despre ei in mod civilizat si ei jignesc, pot linistit sa mictionez pe ei!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Ce faci tu e o prostie. Tu sau hahalerul de mai sus ca spui " sunt bolnavi" cica e libera exprimare, pai si eu ca zic ca religiosii sunt bolnavi nu e tot aia? Cam pute a ipocrizie laughing.

| UserulAnonim a răspuns:

Ca si crestini ar trebui sa ne iubim aproapele indiferent de orientarea sexuala. Sau ce, daca-i homosexual nu-l mai iubim?

Nu-i de ca si cand ar fi gen:
- Gică, ai furat, ţi-ai înşelat nevasta, oh, dar ai familie tradiţionala cu 11 copii, în rai cu tine.
- Ion, ţi-ai salvat părinţii de la înnec şi ai dat bani săracilor. Dar eşti gay, păcat, treci în iad.
NU FUNCŢIONEAZĂ AŞA.

Toţi suntem egali în faţa lui Dumnezeu, iar BOR este o prostie care face bani pe spatele cretinilor.

Şi ca să-ţi răspund la întrebare, da s-a umplut Pamantul, şi oricum stai linistita ca LGBT va fi mereu o minoritate, nu vom fi toţi gay. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru ania):

Ar fi prea costisitor si inutil sa se modifice acum evidenta anilor. In plus chiar nu e relevant, doar pentru ca la un moment dat s-a stabilit o anumita numaratoare, care in paranteza fie spus, nici nu e exacta referitoare la schizofrenic, nu inseamna ca spiridusii exista.
Ar fi stupid si absurd sa modifici ceva doar pentru ca e legat de cand a facut pipi prima oara un nebun. In plus, ca sa nu mai fie discutii de la "inainte/dupa schizofrenic", s-a trecut deja la "inaitea erei noastre" sau "era noastra". Cat se poate de pragmatic.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Daca minunatii tai crestini cu spiridusul lor merg in tarile nordice, evident merg pentru ca e mai bine acolo. Daca nu inteleg ca pentru a fi asa trebuie sa respecte niste reguli, sa stea acasa, in Romania, unde inca practicile astea, desi legal sanctionabile, din pacate nu sunt pedepsite? Vrei in Norvrgia ca e mai bine, respecti regulile, nu, stai acasa, sau mergi unde ti se permite inca sa faci tampenii. Ipocrizia maxima, vrem la voi, dar cu tot cu rahaturile noastre...

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"A înviat vreun ateu..."

Nu, nu a inviat nici un ateu si nici un bigot cum iti place sa te alinti.
Faptul ca vi se inoculeaza posibilitatea este pur si simplu un mijloc de manipulare. Ia zi, ca nu stiu din ce secta esti, cat trebuie sa dai din venituri pentru mantuire? Esti din aia cu 10%?

| Inferno a răspuns (pentru drutzix):

"Sexualitatea oricum nu este data doar de ADN, ci si de activarea unor anumite gene in timpul dezvoltarii"
Genele sunt portiuni din ADN ce contin informatia fabricarii unei proteine.

Ma gandeam sa ii raspund lui ania, dar ar fi inutil. Iti raspund tie.

Chiar daca doua organisme au ADN-ul 100% identic nu inseamna ca vor avea si fenotipul 100% identic.
Aceasta modificare a fenotipului fara variatia genotipului fiind chiar baza epigeneticii.
https://www.youtube.com/watch?v=_aAhcNjmvhc
https://www.youtube.com/watch?v=M4boKud1MRk
https://www.youtube.com/watch?v=kp1bZEUgqVI
https://www.youtube.com/watch?v=i9a-ru2ES6Y

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut1492):

Din partea lui Unbroken2016 :
'' thinking Nu ești cu țiganul ăla care avea moaca lui tristă și plină de coșuri la avatar? laughing Măi cocalar obosit, ai pus pauză la manele 2 minute să nu te simți când m-ai făcut cocalar și ai și ciocul mare? Du-te și strânge sticlele de la gunoaie trist obosit ce ești, auzi la el despre ce vorbește rolling on the floor. ANOST bun de nimic ce ești, mi-ai dat și ignore? Ai fugit repede cu coada între picioare patetic bun de nimic ce ești rolling on the floor. "

| drutzix a răspuns (pentru Inferno):

Mersi pentru completare si pentru link-uri. Exact la asta ma refeream.

| RAY a răspuns:

Unde apare in definitia ateismului ceva legat de natura? nu exista asa ceva in ateism, ceea ce scrii acolo se numese teoria evolutiei nu ateism, invidizi mai puternici merg inainte cel slabi traiesc cu frustrarile lor

| RAY a răspuns:

Nu toti ateii sutine asa ceva

| ania a răspuns (pentru Holiday):

A înviat Iisus Hristos!

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Tu ai merita funda

| ania a răspuns (pentru KodrutZ):

Ateii fac bine pentru că ascultă de conștiința lor care au primi-o în dar de la Dumnezeul creștinilor. Măcar creștinii sunt recunoscători pentru darul conștiinței, ateii au impresia că au fabricat-o singuri.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cred ca e gresit sa spui ca toti ateii sunt pro. Care fac asta sunt manipulati de elita progresista a lumii care are in agenda NWO si unii cred ( ei ) ca sunt rebeli si asta da bine. Restul = inconstienta.

| ania a răspuns (pentru drutzix):

Nu am ură față de homosexuali, nu am ură față de nimeni.Proful meu de psihanaliză (și practician) ne spunea că în orice om există o atracție față de corpul uman în general și că orice om ar putea deveni într-un anumit context homosexual sau lesbiană, de aceea foarte mulți care au relații cu persoane de același sex au avut și cu persoane de sex opus.
Una din preitenele mele, certată au mama ei care locuia cu un concubin care a încercat să o violeze pe prietena mea, motiv pentru care am invitat-o să locuiască cu noi, mi-a mărturisit că se simte atrasă de fete și mi-a spus că a avut relații fizice cu o altă fată care spre surprinderea mea îmi era tot prietenă. Amândouă erau fete voluntare, hotărâte putea apune cineva băiețoase.Am discutat cu amândouă separat problema, prietena care nu locuia cu noi a spus că îi pare rău și înțelege că a greșit față de Dumnezeu și am început să ne rugăm împreună să o ajute Dumnezeu să -și găsească un soț.S-a căsătorit, acum are un soț cu care se înțelege foarte bine și au un băiețel de câteva luni. Cealaltă mi s-a părut că renunță la acel păcat, după 11 luni a plecat de la noi și acum lucrează în străinătate, ne-a mai vizitat și mi-a spus că avut relații fizice și cu preiteni băieți dar la momentul vizitei avea o pretenă fată care mi-a spus că e foarte geloasă și o stresează cu telefoanele.Am plâns amândouă la revedere, mi-a dat și un inel de aur alb cu diamante în semn de recunoștință pentru timpul petrecut cu noi și am încurajat-o din nou să renunțe la păcatul ei să să știe că Dumnezeu e tatăl fiilor și fiicelor rătăcitoare, care abia așteaptă să o reprimească. Încă mă rog pentru ea.
Și un altul dintre finii noștrii, un străin căsătorit cu o romîncă preietenă cu noi, a fost homosexual în tinerețe dar a renunțat înainte de a-l întîlni noi, de dragul lui Hristos la acel păcat și acum se bucură de 11 ani de familia frumoasă cu trei copii pe care nu ar fi avut-o dacă mai credea despre el minciunile pe care le credea în tinerețe.
Am ascultat discursurile unor consilieri creștini care au ajutat mulți homosexuali și lesbiene să reînceapă o viață în acord cu organele sexuale pe care le-au primit la naștere și ei spuneau că îi ajutau să înțeleagă care era cauza pentru care au simțit atracție pentru persoane de același sex. Spuneau că în general era vorba de faptul că mama și-a dorit un bebeluș de alt sex și atunci copilul simțea încă din uter că sexul lui este greșit și /sau apoi părinții apreciau calități ale celuilat sex, sau aveau relații proaste sau inexistente cu părintele de același sex și la o anumită vîrstă începeau să sexualizeze nevoia psihologică normală de a avea o relație de inimitate sufletească cu părintele de același sex sau au fost abuzați sexual în acest mod etc.Și că cei care și-au iertat părinții pentru greșelile lor și au renunțat la minciunile care le-au crezut despre ei și au mulțumit lui Dumnezeu pentru sexul lor, s-au vindecat.
Eu iubesc și homosexualii care au luat în adopție forțată pe bieții copii ai românului din Anglia Florin Barbu și mă rog aproape zilinic pentru ei și -i binecuvintez să se trzească chipul lui Dumnezeu din conștiința lor, să nu mai creadă minciunile deavolului despre ei să creadă adevărul lui Dumnezeu despre ei că sunt bărbați capabili de avea bucuria de a-și procreea urmași proprii cu o femeie, că nu au nevoie să asuprească copii care plâng după părinții lor așa imperfecți cum sunt.
Și Hitler a simțit foarte sincer că e o idee bună să omoare evrei sau Stalin pe oricine avea el impresia că se opune comunismului sau lui personal, dar asta nu transfomă faptele lor în deplin acord cu propriile sentimene în fapte bune.