| Dorotheea21 a întrebat:

Ateii "accelereaza" pe Natura.
Evolutie egal reproducere, "sensul vietii", egal reproducere.
Chiar in religie avem: "Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul".
Care este explicatia rationala pentru care ateii sustin fervent gruparile LGBT?
S-a umplut pamantul? happy

71 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns (pentru ania):

Sfintul cremvusti fie cu voi, e mai eficient sa ma apuc sa sec Marea Neagra cu o lingura gaurita decit sa discut ceva cu de-alde voi fara sa o dati in elucubratii.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru KodrutZ):

Cam greu te prinzi laughing.

| KodrutZ a răspuns (pentru UnBroken2016):

M-am prins eu de multa vreme, dar batutul cu morile de vint e un hobby de-al meu.

| Dandanache a răspuns (pentru ania):

Subiectul homosexualitatii congenitale e un subiect care transcede posibilitatile teologiei. In primul rand, subiectul nu are nicio legatura cu teologia si ar trebui sa fie tratat strict medical, in al doilea rand deoarece teologia refuza aprioric teoria homosexualitatii congenitale (sa fim seriosi, nici daca s-ar aduce dovezi inconstabile ca un om este homosexual de la nastere, fundamentalistii nu ar accepta asta).

| Dandanache a răspuns (pentru ania):

Hai mai Ania, asta e un argument? E ca si cum ai zice ca zilele saptamanii confirma ca zeii romani sunt vii si prezenti printre noi.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

A inviat pe naiba....aia e doar o, delicat spus, legenda. Pentru stiinta ta mai sunt o gramada de alte legende in care diversi invie, dar asta nu demonstreaza nimic, nu? Sau si alea sunt reale?!?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da pe afara laughing

| Divy a răspuns (pentru ania):

Dumnezeu să te binecuvinteze pe tine și rodul pântecelui tău. Domnul Iisus Hristos să te umple Duh Sfânt și să fi pomenită veșnic în împărăția sa.

Oameni nu sunt răi, rău este ceea ce fac, iar fără o ordine apare dezordine.
Atei susțin acele grupuri și exprimarea liberă ei practic nu vor nici o lege și de aici apare hula față de Dumnezeu.
Ținând cont de Vechiul Testament unde oameni aveau temere de Dumnezeu și prin conducători au mărit pe cel înalt, acum prin Noul Testament (Buna Vestire) mulți caută mântuirea și viața de veci cu orice preț încât sunt dispuși să renunțe la tot.

În familia creștină, adică în căsătorie e astfel "Căsătoria este binecuvântată atât timp cât e spre naștere de prunci restul e desfrânare" și prin desfrânare se nasc copii născuți în lanțuri triști și la fel de dispuși spre destrăbălare curvie, mas. turbare, desfrânare cu dobitoacele și desfrânarea cu persoane de același sex.
De ce? Fiindcă femeia nu s-a păzit în timpul sarcinii și alăptări de bărbat, această poftă venind din pervertirea femeii și trezirea senzualității ei prin sexul o.ral, a.nal, mas. turbare și alte perversiuni sexuale. Să nu mai spun de cei născuți fără căsătorie și concepuți în post.
Și uite așa ajung copii cu părinții în iad să se blesteme unul pe altul acolo va fi plângerea și scrâșnitul dinților.

Da sunt mulți dar calitatea bate cantitatea!
În religie avem "Intraţi prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care o află.
Şi strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt care o află." (Matei 7:13-14)

| sublime89 a răspuns:

Sustinem gruparile LGBT pentru ca suntem agenti ai diavolului. Credeam ca stii deja asta. Nu stiu de ce mai intrebi.
Si da, Pamantul s-a cam umplut. Ar fi cazul sa scada populatia. Ai putea si tu contribui la asta abtinandu-te de la a avea copii. Astfel ai avea si tu un impact pozitiv asupra lumii.

| Dorotheea21 explică (pentru sublime89):

Esti sublim de gay, si mi-ai dat si un raspuns foarte inteligent. rolling on the floor
Am sa te scutesc sa te mai chinuiesti si pentru altele.
Mars!

| relian a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Cum adica o sa fim razbunati fratilor? Pai undei chestia cu isus unde introci si obrazu alantu? Adica tu asta astepti sa fii razbunat sau cum? Si cine o sa te razbune isus? Pai parca in bilie el nu era impotriva violentei, acu ce face vine sa ia capete? naspa poate ca asa il vezi tu pe isus al tau, dar te asigur ca dear veni o sa fii f dezamagit de el ca nu o sa te razbune nicicum.Une mai pui credinciosule ca in rai sau iad nu sta nimeni deocamdata, tu stiai asta? Sau doar asa dai din gura ca oaia aia din turma? Tu ai citit biblia religiei tale sa vezi ce spune acolo? Deci vei merge in iad sau rai de abia dupa ce vei fi judecat, nicidecum inainte.Deci nu mai latra aiurea pe aici sa faci zgomot, ca te mai faci si de cacao, spui ca esti credincios dar habar nu ai de nimic in legatura cu religia ta.Si tot in bilia aia pe undeva daca o sa o citesti scrie ca judecata poate fi amainata pana la infinit atita timp cit dzeu da sanse omenirii, adica i se face mila, plus de asta a si promis ca nu va mai dostruge vreodata omenirea, ca urmare iadu tau si raiul is locuri goale si asa or sa ramane forever.Asta e ce scrie in cartea ta religiosule, nu in alte carti nu sunt chestii interpretate sau mai stiu eu cum.In cartea aia ce tu nai citit macar o pagina acolo spune ca isus nu e violent, ca el invata oamenii sa fie buni, daca e ceva sa primesti o palma sa nu ripostzei sa te lasi palmuti sia enspea mia ora.Ce spui tu de razbunare ala e dze care spune ochi pentru ochi dinte pentru dinte, aia e alta poveste, dar tot acolo in cartea aia scrie care tu trebuie sa o citesti inainte sa latri aiurea si sa te faci de rahat.Scuze dar trebuie sa ti se spuna, si de alta data cand mai intri intr-o discutie fa-o doar aca stii tu ceva clar, doar daca ai citit tu si ai cunostinte, nu cu ce iti zice tie popa la biseria ta. popa numai prostii iti baga in capu ala si tul crezi, cand ar trebuie sa pui mina pe o carte aia biblia aia si sa citesti tu ca de aia ti-a dat dzeu cap, ca daca era ii dadea numai la popa si tie iti punea altceva acolo.Numai bine si nu mai atta zgomot aiurea ca faci curent.laughing