| Dorotheea21 a întrebat:

Ateii "accelereaza" pe Natura.
Evolutie egal reproducere, "sensul vietii", egal reproducere.
Chiar in religie avem: "Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul".
Care este explicatia rationala pentru care ateii sustin fervent gruparile LGBT?
S-a umplut pamantul? happy

71 răspunsuri:
| SallAll112 a răspuns:

Pur si simplu, unii oameni au preferintele lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca o minte neindoctrinata religios e capabila sa accepte si altceva decat ii dicteaza niste persoane imaginare.

si cum probabil doar maxim 6-7% din populatia lumii e gay nu iti fa tu griji pentru reproducere

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Pentru ca nu e vorba de o decizie. Sa urasti gay pentru ca e gay e la fel cum ai ura un negru pentru ca e negru.
Am citit de curand un studiu care arata ca femeile cu fertilitate mare au sanse sa aiba un baiat gay, deci gena se propaga matern.
Iar sensul vietii ti-l faci tu pentru ca omul este inteligent. Daca am spune ca sensul vietii este reproducerea atunci nu ar avea sens sa pastram in viata oamenii infertili si batranii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici noi creştinii n-ar trebui sa fim împotriva lor. Mulţi îşi dau cu părerea şi osândesc diferiţi păcătoşi. Ei spun: "Eu nu aş fi făcut aşa ceva în locul lui". Dar fiecare persoană este unică, şi deci şi motivaţiile şi intensitatea trăirilor. Aşadar, nu am cum să ştiu eu ce a simţit altcineva când a făcut ceva ce eu judec a fi rău. Şi, neştiind ce a simţit, nu am cum să judec obiectiv. Doar cineva care ştie în totalitate contextul faptelor cuiva poate să judece drept. Şi acea persoană este numai Dumnezeu, care cunoaşte gândurile şi simţirile oamenilor. Iar judecata lui Dumnezeu nu este pătimaşă, ca a noastră, este singura judecată cu adevărat obiectivă.
"Căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea." (Sfânta Evanghelie după Ioan 3, 16-17).
Noi, insa, interpretam religia dupa cum vrem noi. Oricum, asemenea oameni nu au ce cauta sa se cunune la Biserica dar in casa lor faca ce vor. Ei vor da seama in fata judecatii nu noi.

| UnBroken2016 a răspuns:

Fata de spalatii pe creier, ateii gandesc liber. Nu ii *** grija de altii. Nu e ca toti "sutin" LGBT dar pur si simplu nu e ca nu dorm noaptea ca 2 barbati sau 2 femei se saruta. Aia e grija prostilor, adica a religiosilor. Numai ei nu isi pot vedea de viata lor. Haios, pentru genul de oameni care sunt doar pentru iubire si chestii de genul, mai toti sunt plini de ura.

| KodrutZ a răspuns:

Care este explicatia rationala pentru ca ipocritii de credinciosi sa iubeasca aproapele preferential?

| Inferno a răspuns:

Viata nu are scop, doar exista.
Faptul ca scopul vietii ar fi reproducerea e doar modul poetic prin care biologii spun ca toate organismele sunt adaptate pentru a se reproduce cat mai bine. Asta nu inseamna ca asta ar fi scopul lor. Pur si simplu alea neadaptate mor iar singurele care raman sunt astea adaptate.
E tot asa cum daca las i particule de praf in Univers ele tind sa formeze bolovani din ce in ce mai mari, iar in cele din urma planete. E tendinta naturala a lucrurilor, nu inseamna ca scopul prafului sau al gravitatiei ar fi sa formeze planete, pur si simplu asta se intampla.

Doar pentru ca un lucru se intampla nu inseamna ca asta e scopul lui. Ca pe logica ta, toate organismele mor in cele din urma. Deci scopul vietii este moartea. (cf. Freud)
Care este explicatia rationala pentru care nu te-ai sinucis inca?

| Holiday a răspuns:

"S-a umplut pamantul?"

Cam da. Si asta pentru ca in cazul oamenilor, in mare parte, a cam disparut selectia naturala.
Dar asta n-are legatura cu sustinerea homosexualitatii, de fapt, mare parte dintre atei nu sustin homosexualitatea, le e pur si simplu indiferent cine cu cine si-o trage, dar nu le e indiferent cand vin unii care au probleme cu asta, in speta religiosii. Iar sustinand dreptul gay-lor, de fapt sustinem drepturile noastre in general de a face anumite lucruri pe care adeptii spiridusilor ar dori sa le ingradeasca din considerente evident stupide.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru UnBroken2016):

Spalat pe creier esti tu. Noua ne pasa de binele lor nu ca voi. Tu daca ai avea un copil homosexual l-ai lasa asa in loc sa il indrepti. Direct in iad sar duce. Asa tata asa fiu.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru drutzix):

Sensul vietii e mantuirea ateule. Va amagiti degeaba ca va faceti singuri scopul. Tot o sa dati socoteala in final.

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

"Direct in iad sar duce"

Iad, rai...inventii cu care va duc astia de nas. Poti sa-ti pupi spiridusul imaginar cat vrei in fund, cand mori s-a terminat, nu mai ajungi nicaieri, doar ca unii s-au prins ca pot trage foloase vanzand astfel de povesti la fraieri.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Holiday):

Ai vrea tu sa se termine. Cand mori o sa arzi o eternitate. Si acolo focul doare de 44 de ori mai tare decat aici. Nici nu poti macar sa iti imaginezi asta ateule. Baga mana in foc o secunda sa vezi cum e. Iti dai seama cum e de 44 de ori mai tare?

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Aha, si zici ca imi iau si mainile in iad?

| LostInPark a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Corect! orice copil se poate indrepta. Daca-i homo il aduc pe calea cea buna. Daca-i brunet il bat pana se face saten. Daca-i negru o bat pe nevasta-mea pana il fac alb.
Deci ba, trebuie sa punem umarul sa indreptam lucruri in tara asta.Pana si apa care fierbe la 100 de grade, trebuie pus mana si indreptat/scazut punctul de fierbere pentru o economie mai buna.N-ai cu cine, n-ai cu cine!

| Dorotheea21 explică (pentru suntserios):

Am cerut un raspuns rational, nu procente. Sunt convinsa ca exista si 2-3% necrofili, deci la fel de "nenaturali" ca lgbt. Ii sustineti si pe ei? big grin

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Holiday):

Ba desteptule nici nu ai nevoie de mainile tale reale ca sa suferi ca si cand leai avea. Ba de 44 de ori mai tare chiar. Satan e maestrul torturii. O sa se joace cu constiinta ta si o sa te faca sa urli.
Am citit ca unora li s-a amputat piciorul si tot ii mai durea. Deci se poate si fara stai tu linistit ateule ca nu scapi. Nimeni nu scapa.

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Mhm, si tu ajungi in rai, nu? laughing

| VladimirConstantin a răspuns:

IISUS vine fratilor. Sunteti pregatiti sa ii primiti jerfa? Eu da.
Umiliti batjocoriti prin sabie si foc am trecut. Curand o sa fim razbunati. Fiecare dintre voi. Toti care ne-am rugat zi si noapte. Copi si famelile voastre. IISUS o sa ne razbune fratilor, va zic. Va trimite nimicitorul asupra vrasmasului. Ateilor temeti-va in fata maniei Sale. Indurare a fost destula, e timpul osandei.

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Aaa, nu stii? Isus a fost doar un schizofrenic...dar nah, pana la urma, cine se aseamana se aduna...

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Holiday):

Da normal. Ti-e ciuda ca tu nu?
Eu ma rog de 35 de ani lui Dumnezeu. 5 ore in fiecare zi fara incetare.
M-am lepadat de tot ce e rau. Am donat toate avutiile bisericii. Pamanturi, case, tot ce aveam. Mi-am cumparat sufletul. O sa fiu inmormanatat in curtea bisericii. Totul e aranjat deja.

| suffarstar a răspuns (pentru UnBroken2016):

Exista liberare exprimare. Fiecare poate sa zica ABSOLUT ce doreste despre ce doreste. Se pare ca tu inca nu intelegi asta. Eu am dreptul sa te urasc. Si te urasc, ca pot, ca imi permit. La fel cum si tu ai dreptul sa nu fii de acord cu mine si sa ma urasti. Homosexualitatea este o boala pshica. Orice om cu cunostinte, nu generale, vagi, despre genetica, evolutie si segregare poate face cateva rationamente. E o simpla preferinta, asa cum exista si zoofili, necrofili, pedofili etc. Ce treaba am eu cu ei? Pai nu am ba, ca nu ma intereseaza ce face x cu y, dar lasa-ma sa ma exprim. Traim intr-o societate de spalati pe creier unde nu ai voie sa zici decat ceea ce trebuie altfel primesti catalogari din partea unor indivizi ca tine care put de prostie. Indiferent ca exista argumente, ca interlocutorul habar nu are daca eu urasc sau doar caut raspunsuri logice, obiective. Sincer, nu urasc homosexualii, mai degraba urasc personaje ca tine: ignorante, arogante si cu capacitate mica de intelegere.

P.S. Sunt ateu, in caz ca te incalzeste cu ceva.

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Si zici ca e manios tare schizo asta?

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Holiday):

Iisus o sa iti zdrobeasca craniul in palme si eu o sa ma cc pe tine.

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Eh, n-ai donat chiar tot, din pacate mai ai acces la internet, vezi, n-o sa ajungi in rai, da si laptopul bisericii si apoi, poate, poate...laughing

| drutzix a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Parca Iisus zicea sa fi pasnici sa intorci si celalalt obraz.
Dar esti troll mai mult ca sigur

| VladimirConstantin a răspuns (pentru drutzix):

Trol e mata. In Biblie zice ca a doua venire va aduce si judecata de apoi. Cu totii vom plati pentru faptele noastre. El va alege neghina de grau.
Daca Dumnezeu e bun nu inseamna ca nu poate fi si drept.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Holiday):

Internetul si calculatorul l-am lasat ca sa propovaduiesc dreapta credinta.
Si parintele mi-a spus ca decat sa il vand mai bine sa salvez niste suflete.

| ania a răspuns (pentru KodrutZ):

Noi credincioșii îi iubim pe cei aleg să trăiască înhomosexualitate sau lesbianism așa cum îi iubim și pe cei care trăiesc în adulter sau alte păcate în sensul că îi iubim ca persoane dar îi încurajăm să renunțe la acel mod de viață autodistructiv(pe lângâ faptul că nu pot avea copii, am citit că media de lor de viață e cu 10-15 ani mai mică decât a heterosexualilor)Creștinii fac distincție între un om ca persoană și faptele lui cu care pot fi de acord sau nu.Chiar dacă îmi iubesc copiii, nu sunt de acord cu tot ce fac. Dacă am auzit că o prietenă a ajuns să trăiască în adulter, tocmai din iubire am amers să încerc să o convingă să renunțe la greșeala ei.